Ankara / Merkez
0 (312) 466 61 00 İstanbul / Taksim
0 (212) 293 72 00 İstanbul / Kadıköy
0 (216) 405 27 00
İzmir / Alsancak
0 (232) 465 16 00

YURTDIŞI EĞİTİM

Amerika Üniversiteler Rehberi

amerika üniversiteleri

Online Katalog

Karya International katalog

Öneri, İstek & Şikayetleriniz için lütfen bize yazın.

Karya International öneri, istek, şikayet

İyi derecede ingilizce bilen çalışma arkadaşları arıyoruz.

Karya International iş başvurusu


Almanya'da Üniversite


Almanya’da Üniversite


Teknolojik imkanları ve eğitim kalitesiyle dünyanın en çok tercih edilen ülkelerinden biri olan Almanya, gerek lisans gerekse yükseklisans eğitimi için seçilebilecek en ideal noktalardan birisidir. Öğrenciler için sınırsız imkan sunan ülke, toplamda 230 civarında devlet destekli üniversite ve uygulamalı yüksekokula, 42 adet kilise desteği verilen üniversiteye ve 65 adet de özel üniversiteye sahiptir. Özel üniversiteleri genellik İngilizce eğitim seçen Almanya’nın, devlet üniversiteleri ise ücretsiz eğitim vermektedir.


Almanya, eğitim kalitesi ile birlikte, öğrencilerine tanıdığı okurken çalışma izni ve okulu bitirdikten sonra 1 yıllık tam zamanlı çalışma imkanıyla da tercih edilirliği yüksek bir ülkedir. 1 yıl çalıştıktan sonra, eğer ki şirket kişiye sponsor olmaya ve onu istihdam etmeye devam ediyorsa çalışma izni 5 yıla çıkartılır. Daha sonrasında ise Almanya vatandaşlığına başvuru yapılabilmektedir.

almanya

Yükseköğretim ve Başvuru Şartları


Öncelikli olarak Almanya’da eğitim almaya karar veren bir öğrenci Türkiye’de yapılan Yükseköğretim’e Geçiş Sınavı’na girerek, kendi ülkesinde 2 veya 4 yıl sürecek bir lisans eğitimini almaya hak kazandığını ispatlamak zorundadır. Açık Öğretim okullarının da dahil edildiği bu sistemde, 2 yıllık bir üniversiteye girmeye hak kazanan öğrenciler, Türkiye’deki eğitimlerini tamamladıktan sonra Almanya’da eğitimlerine devam edebilmektedirler. Almanya’da gidilecek olan lisans bölümünün ise Türkiye’de kazanılan bölümle alakalı olması veya aynı bölüm olması gerekmektedir.


Eğer ki öğrenci 11 yıllık bir eğitim hayatının ardından Almanya’da üniversiteye gidecek ise öncelikle hazırlık eğitimi, ardından üniversite eğitimi alır. Ama öğrenci 12 yıllık bir eğitim görmüş ve Türkiye’de üniversiteyi kazanmışsa direkt olarak Alman üniversitelerinde eğitim alabilmektedir.


Almanya üniversitelerine başvuru yapan öğrencilerin, eğitim-öğretim hayatları süresince 600 saat Almanca eğitimi aldıklarını kanıtlamaları gerekmektedir. Bu 600 saatlik dil eğitimine lise ayarında verilen Almanca kursları da dahil edilebilmektedir. Eğer öğrenci Almanca eğitim şartını karşılayamıyorsa, giderken alacağı vize Dil Vizesi kategorisinde olur ve daha sonra Öğrenci Vizesi’ne çevrilebilir. Ancak bu vizeyi 1 yıllık Öğrenci Vizesi’ne çevirmek için öğrencinin Almanca yeterlilik sınavından geçerli bir puan almış olması gerekmektedir.


Yükseklisans eğitimi ise mezun olunan bölümde yapılmak zorundadır. Almanya’da yükseklisans yapılabilmesi için de Almanca seviyesinin yeterli olması gerekmektedir. Aynı zamanda öğrencinin mezuniyeti üzerinden 1 yıl geçmesi halinde aday, Almanya’da eğitimine devam etmek için denklik almak zorundadır. Almanya’da master yapmak isteyen öğrenci üniversite mezuniyet belgesine sahip olmalıdır. 200 ile 400 saat Almanca eğitimi görmüş olması ve bu eğitimi gördüğüne dair de bir belgesi bulunması gerekmektedir.

Almanya’da Yaşamak


Almanya yaşam koşullarıyla da öğrenciler için ideal bir ülke olarak karşımıza çıkar. Yaşam masrafları diğer Avrupa ülkelerine nazaran çok daha kolay ve uygun olan ülke, yaşama ve çalışma izninin yanı sıra, göçmenlik konusunda da oldukça cömert bir ülkedir.
Öğrenciler Almanya’da yurtlarda, Alman ailelerin yanında rahatça kalabilmektedirler. Çoğunlukla aylık yol yemek giderleri de düşünüldüğünde 250-300 Euro civarı bir harcama yaşam giderlerini karşılayacaktır.
Kişilerin Almanya’da bir akrabalarının yaşaması, öğrenciye davetiye göndermesi ise vize işlemlerini kolaylaştıracak bir faktördür. Bunun haricinde de öğrenci vizesinde Almanca bilgisi koşulu isteyen ülke, vize işlemlerini hızlıca hallederek öğrencinin mağdur olmasına engel olmaktadır.

canlı destek
  • Canlı Destek
  • beni arayın