Ankara / Merkez
0 (312) 466 61 00 İstanbul / Taksim
0 (212) 293 72 00 İstanbul / Kadıköy
0 (216) 405 27 00
İzmir / Alsancak
0 (232) 465 16 00

YURTDIŞI EĞİTİM

Amerika Üniversiteler Rehberi

amerika üniversiteleri

Online Katalog

Karya International katalog

Öneri, İstek & Şikayetleriniz için lütfen bize yazın.

Karya International öneri, istek, şikayet

İyi derecede ingilizce bilen çalışma arkadaşları arıyoruz.

Karya International iş başvurusu


Estonya'da Üniversiteestonya
Estonya’da Üniversite ve Yaşam
Estonya Baltık Denizi kıyısında bulunan ve Finlandiya Körfezi ile Rusya Federasyonu’na komşu olan bir Avrupa devletidir. Binlerce yıl önce Ural Dağları’ndan göç ederek bulundukları bölgeye yerleşen Estonlar, 1918 yılında bağımsızlıklarını ilan etmiş ve Estonya Devleti’ni kurmuşlardır.


Avrupa’nın en kolay yaşam koşullarına sahip ülkelerinden biri olan Estonya, eğitim konusunda da öğrencilere büyük kolaylıklar sunan ve ideal eğitim alınabilecek merkezlerden birisidir. Öncelikle lisans eğitim süresi 3 yıl olan Estonya, 4 yıllık eğitim programlarına da sahiptir. Öğrenciler daha mesleki bir eğitim almak istedikleri takdirde Estonya üniversitelerinde bulunan yüksekokul programlarına da katılabilmektedirler. Bu lisans eğitimlerini bitirdiklerinde dilerlerse yükseklisans programlarına da katılabilen öğrenciler, genellikle 1 veya 2 yıl süren programlara da katılabilmektedirler.


Lisans ve yükseklisans eğitimlerini kapsayan 2 aşamalı bu eğitim sürecinin haricinde, öğrenciler 3’üncü bir seçeneğe de sahiptirler. Bu seçenek ise Tıp, Dişçilik, Eczacılık, Mimarlık, Mühendislik, Veterinerlik gibi daha uzun süreli ve tek aşamalı programlardır. Bu eğitimlerin süresi çoğunlukla 5 ile 6 yıl sürmekte ve 300 ile 360 kredi arasında bir ECT’si bulunmaktadır.


Kayıt Süreci
estonyaLisans ve yükseklisans programlarına katılım sürecinde yapılan kayıtlar ile ilgili bütün işlemler, tercih edilmek istenen yükseköğretim kurumunca yönetilir.

Programlara katılmak için aday olan öğrenciler başvurularını direkt olarak doğrudan geçmeyi istedikleri yökseköğretim kurumuna yapmalıdırlar. Ve en önemlisi tüm adaylar geçmek istedikleri yükseköğretim kurumu ile ilgili detaylı bilgi için kurumun yetkili makamları ile görüşmelidir.


Estonya’da eğitim almak isteyen adayların yükseköğretim kurumuna ait programlarına başvurabilmeleri için Türkiye’den alınmış bir diplomaya sahip olmaları gerekmektedir.

Bunun yanı sıra öğrencilerin İngilizce yeterliliği konusunda da gerekli şartları sağlamış olmaları gerekir, dil sınavlarından alınan puan çoğunlukla kabul edilse de, bazı yükseköğretim kurumları kendi seviye tespit sınavlarını düzenlerler.
Eğitim dönemleri ülkemizde olduğu iki sömestredan oluşmakta ve güz dönemi Eylül ayı itibariyle başlatılmaktadır.

Eğitim Standartları
2007 yılı itibariyle ülkede yabancı uyruklu öğrenciler için Estonya Yükseköğretim Kurumları bir antlaşma imzalamışlardır. Bu antlaşmaya uygun olarak, yabancı uyruklu öğrenciler yalnızca tamamiyle akredite edilmiş eğitim programlarına dahil olabilecek ve tüm kurumlardaki yetkililer, farklı bir ülkeye gelen bu öğrencilerin uyum sürecinde onlara yardımcı olacaklardır.


Aynı zamanda akredite edilen programlaın 100’den fazlası öğrenim dili olarak İngilizce’yi kullanmaktadırlar.Yaşam Koşulları
estonyada üniversiteYaşam şartları açısından Türkiye’den çok farklı bir portre çizmese de, yaşam şartları düşük değildir. Otelleri pahalı olan Estonya’nın bir öğrenci için ise yaşam fiyatları oldukça idealdir. Düşük yaşam maaliyetlerine sahip olan ülke, kalabalık olmayan da bir nüfusa sahiptir.


Tarihi yapısı ve doğal güzellikleriyle de dikkat çeken ülkede resmi konuşma dili olan Estonca, Macarca gibi diğer diller de kolaylıkla öğrenilebilir. Ayrıca ülkede yabancı uyruklu öğrencilere devlet ve yükseköğretim kurumları tarafından birçok destek ve burs imkanı da sağlanmaktadır.


Estonya Vizesi
Estonya’da eğitim alacak bir öğrenci uzun süreli vize (D Tipi) başvurusu yapmalıdır. Uzun süreli vizeler Schengen ülkelerinde geçerli değil, yalnızca Estonya’da geçerlidir.


 

talin teknik üniversitesi
Tallinn Teknoloji Üniversitesi
Estonya’nın en köklü Üniversitesi olan Tallinn Teknoloji Üniversitesi, 1918 yılında kurulmuş bir üniversitedir. Kurulduğu yıllarda hidrolik, mimarlık, mekatronik ve inşaat alanlarında eğitim veren üniversite, günümüzde çok daha fazla programa sahiptir.
Özellikle teknoloji ve mühendislik alanlarında ön planda olan Tallinn Teknik, Estonya’nın tek teknik özellikli üniversitesidir. Estonya’nın haricinde Avrupa’da da ön sıralarda yer alan üniversite, aynı zamanda QS World University Rankings’de de bulunmaktadır.
Kuzey Avrupa’nın en iyi üniversite kampüsüne de sahip olan okul, ayrıca 150 adet büyük şirkete ve Estonya Bilişim Teknoloji Koleji’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Dünya standartlarında verdiği eğitimle ön plana çıkan Tallinn Teknik, mezun olan öğrencilerine de Google, IBM, Microsoft gibi dünya devi firmaların bünyelerinde iş imkanı sağlamaktadır.

 

talin teknik üniversitesi
Okula Kabul Koşulları
Lisans
Tallinn Teknoloji Üniversitesi’nde eğitim almak isteyen öğrencilerden lisans bölümleri için, lise diploması ve lise notlarının akademik dökümleri istenmektedir. 2009’dan sonra liseden mezun olan öğrenciler için ÖSYM sınavlarının sonuçları, YGS ve LYS puanları da sunulmalıdır.
Öğrencilerden beklenen İngilizce seviyesi ise TOEFL, IELTS gibi sınavlardan aldıkları puanlar dahilinde ölçülür. Öğrencilerin TOEFL’dan en az 70, IELTS’ten ise 5,5 ve üzeri bir puan almış olmaları ve bu sınav sonuçlarını okula sunmaları gerekmektedir.
Yükseklisans (Master)
Tallinn Teknoloji Üniversitesi’nde yükseklisans programlarına katılmak isteyen öğrencilerden başvuru yaparken master yapacağı bölümle ilişkili bir bölümden lisans diploması istenmektedir. Kimi bölümler için portfolyo ve projeler istenirken, başvuran öğrencilerden ayrıca akademik transkriptleri de istenmektedir.
Öğrenciler TOEFL, IELTS gibi dil yeterlilik sınavlarından aldıkları puanları da okula sunmalılardır. Master programları için öğrencilerden beklenen, TOEFL sınavından 70 ve üzeri, IELTS sınavından ise 5,5 ve üzeri puan beklenmektedir.

talin teknik üniversitesi
Okulda Verilen Başlıca Programlar
Lisans Bölümleri

 • Uluslararası İşletme ( International Business Administration)
 • Uluslararası İlişkiler ( International Relations)
 • Hukuk (Law)
 • Entegre Mühendislik ( Intergrated Engineering)

Yükseklisans (Master) Bölümleri
Okulda iki farklı master program seçeneği mevcuttur. Öğrenciler okulun yabancı uyruklu öğrenci kapasitesine ve bölümün kontenjanına uygun olarak ücretsiz master programlarına katılabilecekleri gibi, ücretli master programlarını da tercih edebilirler. Ücretsiz master programlarına kabul edilen öğrenciler için devam zorunludur ve dersi aksattıkları takdirde ücret talep edilmektedir.
Ücretsiz Yükseklisans (Master) Programları

 • Siber Güvenlik ( Master of Cyber Security)
 • Bilgisayar ve Sistem Mühendisliği (Master of Computer and Systems Engineering)
 • Yönetim Teknolojileri ve Servisleri (Master of E-Governance Technologies and Services)
 • İletişim Elektronik (Master of Communicative Electronics)
 • Endüstriyel Mühendislik ve Yönetim ( Master of Industrial Engineering and Management)
 • Çevresel Yönetim ve Temizlik Üretimleri ( Master of Enviromental Management and Cleaner Production)
 • Sürdürülebilir Enerjinin Gereç ve İşlemleri (Master of Meterials and Processes of Sustainable Energetics)
 • Plastik ve Ahşap Teknolojisi ( Master of Technology of Wood and Plastic)
 • Sağlık Bakımı Teknolojisi ( Master of Health Care Technology)
 • Tasarım ve Mühendisliği ( Master of Design and Engineering)

Ücretli Yükseklisans (Master) Programları,

 • Uluslararası İşletme Yönetimi (Master of International Business Administration)
 • Finansal ve Ekonomik Analiz ( Master of Finance and Economic Analysis)
 • Uluslararası İlişkiler ve Asya Ülkeleri Çalışmaları ( Master of International Relations and European-A Sian Studies)
 • Hukuk (Master of Law)
 • Hukuk ve Teknoloji ( Master of Law and Technology)
 • Yönetim Teknolojisi-Yenilik Politikaları-Ekonomi Geliştirme ( Master of Technology Governance-Innovation Policy and Development Economics)
 • İş ve Organize Psikoloji ( Master of Work and Organizational Psychology)
canlı destek
 • Canlı Destek
 • beni arayın