Ankara / Merkez
0 (312) 466 61 00 İstanbul / Taksim
0 (212) 293 72 00 İstanbul / Kadıköy
0 (216) 405 27 00
İzmir / Alsancak
0 (232) 465 16 00

YURTDIŞI EĞİTİM

Amerika Üniversiteler Rehberi

amerika üniversiteleri

Online Katalog

Karya International katalog

Öneri, İstek & Şikayetleriniz için lütfen bize yazın.

Karya International öneri, istek, şikayet

İyi derecede ingilizce bilen çalışma arkadaşları arıyoruz.

Karya International iş başvurusu


Fransa'da Üniversitefransada üniversiteDünyada yabancı uyruklu öğrenci popülasyonu açısından en çok öğrenciye sahip 3’üncü ülke Fransa’dır. Ülkede bulunan öğrenci sayısının yaklaşık olarak %10’a yakını yabancı uyrukludur.

Fransa’nın bu kadar fazla yabancı uyruklu öğrenciye sahip olmasının nedeni, ülkede bulunan devlet üniversitelerinde öğrencilerin statü olarak Fransız öğrencilerle eş değer olmaları ve ona göre harç ödemesi yapmalarıdır.


Eğitim sistemi olarak ülkemizle benzerlik taşıyan Fransa, çoğunluğu devlet üniversitesi olmak üzere hem özel hem devlet destekli üniversitelere sahiptir. Özel üniversiteler çoğunlukla ücret konusunda Türkiye ile eş değer olmakla birlikte, İngilizce eğitim veren kurumlardır.


Ülkemizdeki gibi lisans eğitimi süresi 4 yıl olan Fransa, yükseklisans eğitimini de 2 yıl olarak gerçekleştirmekte, doktora eğitimi ise 3 yıl sürmektedir. Eğitim dili her ne kadar Fransızca’da olsa, hemen hemen her okulda İngilizce eğitim verilen bölümler bulunmaktadır. Eğitimini Fransa’da almak isteyen bir öğrencinin lise veya liseye denk bir ortaöğretim kurumundan diplomaya sahip olması ve elbette ki oldukça iyi derecede Fransızca bilmesi gerekmektedir. Öğrencinin Fransızca yeterliliğini ölçmek için dünyaca geçerli olan DELF ve DALF sınavları bulunmaktadır. Ve öğrenci bu sınavlara girme zorunluluğundadır.

 


Fransa’da Lisans ve Kabul Süreci
http://www.itusozluk.com/image/louvre-muzesi_16087.jpgFransa’da eğitim almak isteyen yabancı uyruklu öğrenciler de Fransız öğrenciler gibi değerlendirilerek lisans programlarına kabul edilirler. Öncelikle öğrenci 31 Ocak’a kadar başvurusunu yapmalıdır, çünkü okullar Haziran ayında bir daha ki senenin öğrencilerinin seçmelerini sonuçlandırmaktadır. Yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmeti veren firmalar, öğrencinin okula başvuru sürecinde ona yardımcı olmakta ve onunla birlikte başvuru dosyasını hazırlamaktadırlar.


Üniversite başvurusu yapılırken bir diğer husus ise öğrencinin Fransızca bilgisidir. Başvuru dosyasında bulunması gereken diğer bir şey de DELF veya DALF sınavından alınan sonuçtur. Eğer öğrenci Fransızca yeterliliğine sahip değilse öncesinde bir dil okuluna veya foundation programına da katılabilmektedir.


Dil koşulunun ardından öğrenciler Türkiye’de ÖSYM’nin yaptığı Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na girmeleri ve öncelikle kendi ülkelerinde istedikleri bölüme girebilme şansını elde etmiş olmaları gerekmektedir. Bu koşulu sağlayan öğrenciler tercihlerini yaparak istedikleri bölüme başvuru yapabilmektedirler.


Fransa’da Yükseklisans (Master) ve Kabul Süreci
Türkiye’de olduğu gibi Fransa’da da 2 yıl süren yükseklisans eğitimine başvuruda bulunmak için öncelikle 4 yıllık bir üniversite mezunu olmak gerekmektedir. Lisans başvurusu sırasında istenen öğrencinin kendi ülkesinde bir programa girmeye hak kazanmış olması koşulu, yükseklisans için de istenmektedir. Eğer öğrenci kendi ülkesinde bir yükseklisans programına katılabilecek koşulu sağlayamadıysa Fransa’da eğitim göremez.


Okula başvuru süreci, giriş şartları ve eğitimin başlama tarihleri üniversitelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Öğrenciler başvurularını yaptıktan ve okula kabulleri gerçekleştikten sonra; yabancı diller, hukuk, sosyal bilimler, tıp bilimleri, teknoloji, ekonomi, sağlık gibi pek çok sektörde yükseklisans eğitimi alabilmektedirler.
Fransızca dil yeterliliği isteyen okullar, DELF-DALF sınavlarından alınmış geçerli bir puan istemektedirler. Ancak bazı bölümler İngilizce eğitim verdiğinden İngilizce yeterliliği de kabul edilebilmektedir.

http://www.pathtostudy.com/Images/skema.jpg
Skema Business School
Fransa’nın iki köklü okulu olan CERMA Business School ve ESC Lille okullarının birleşmesi sonucu 2009 yılında kurulan okul, Fransa dışında, Amerika, Çin ve Cezayir’de de kampüslere sahiptir. Ana kampüsü Nice’de bulunan Skema Business School, bu ana kampüste ELS Dil Okulu’na ait bir merkeze de sahiptir.


Okulun Nice’de yer alan kampüsü büyük bir teknopark olarak da kullanıldığından ücretli veya ücretsiz staj bulma konusunda oldukça iyidir. Aynı zamanda okul öğrencilerine Dual-Degree sayesinde farklı bir ülkede 1-2 senelik bir eğitim sürecinden sonra çift diploma alabilme hakkı kazandırmaktadır. Okulun verdiği mezunlar %90’a yakını mezun olduktan sonra, ilk 6 ay içerisinde iş bulabilmektedir.


Okulun Başlangıç Tarihleri: Okul iki dönemden oluşmaktadır. Güze dönemi için Eylül ayını başlangıç tarihi seçen okul, bahar dönemi için ise okulu Ocak ayında başlatmaktadır.


Kabul Koşulları: Öğrencilerin lisans ve yükseklisan programlarına katılabilmeleri için bazı koşulları sağlamaları gerekmektedir. Öncelikle lisans programlarına katılmak için öğrencinin ELS seviyesinin 109 olması gerekmektedir. Yükseklisans programlarına başvuran öğrencilerin ise minimum olarak 2.8 GPA puanlarının olması gerekir. GMAT veya GRE puanı istenmemekte, öğrenciyle Skype üzerinden bir mülakat gerçekleştirilmektedir. ELS seviyesinin 112 olması veya IELTS sınavından 6.5, TOEFL sınavından ise 92 puan almış olamsı gerekmektedir.
http://alumni.skema.edu/images/upload/news/campus_parisdefense.jpg
Lisans Bölümleri
İşletme
Mühendislik ve İnovasyon Yönetimi
Pazarlama
Havacılık Bilimi ve Yönetimi

Master (Yükseklisans) Bölümleri
Okulda işletme fakültesinde birçok alt dal bulunmakta ve bu dallarda öğrenciler master yapabilmektedirler. Tüm master bölümleri için;  http://www.skema.edu/programs/msc-in-management/specialisations

 

canlı destek
  • Canlı Destek
  • beni arayın