Ankara / Merkez
0 (312) 466 61 00 İstanbul / Taksim
0 (212) 293 72 00 İstanbul / Kadıköy
0 (216) 405 27 00
İzmir / Alsancak
0 (232) 465 16 00

YURTDIŞI EĞİTİM

Amerika Üniversiteler Rehberi

amerika üniversiteleri

Online Katalog

Karya International katalog

Öneri, İstek & Şikayetleriniz için lütfen bize yazın.

Karya International öneri, istek, şikayet

İyi derecede ingilizce bilen çalışma arkadaşları arıyoruz.

Karya International iş başvurusu

Aslı Eren

"Yurtdışı Eğitim Danışmanı"

Ingiltere,Cambridge İzlenimlerim


Şehirle ilgili genel izlenimlerle başlamanın yine doğru tercih yapılması anlamında doğru olacağı kanaatindeyim. Oncelikle Cambridge Londraya yakınlığı ile ilgi çeken bir Ozelliğe sahip. Finansal kriterleri açısından Londrada eğitim gOrmeyi ( gerek okulların yüksek ücretleri gerekse yaşam koşullarının metropolit bir kent olan Londrada yaşamaya el vermemesi gereğiyle) tercih edilebilir. Londradan trene bindikten yarım-bir saat sonra Cambridge şehrine varmış bulunuyorsunuz. Şehir Ülkenin en geleneksel İngiliz tarzına sahip olan ve değişmemiş bozulmamış kentlerinden bir tanesi. Okul temsilcilerinden (hatta kendisi genel ingilizce dalında eğitim veren eğitmenlerden bir tanesi) edinmiş olduğum bilgi doğrultusunda Anglo saksonların Birleşik Krallık adasına adımlarını attıktan sonra yerleştikleri ilk bOlge. Şehir başlı başına yaşayan bir tarih. Daha ilk adımınızı attığınızda bu havayı hissedebiliyorsunuz. Denizcilikle uğraşan ve yeni ekonomi arayışları içinde bulunan anglo saksonların ilk taştan yaptıkları yapıtta yine Cambreidge içerisinde bulunan bir kilisenin içinde. Tarihle ilgilenen Oğrenciler için vazgeçilmez bir lokasyon, ve eğer EC Cambridge de eğitim gOrmeye karar verdiyseniz ilk gün yapılacak oryantasyonunuz bu kilise içerisinde  yapılacak. 

Genel izlenim olarak 1500 lü yıllarda altında kaldığı gregorian tarzı altında oluşturulmuş tüm binalar bunun üzerine Victorian tarzı da eklenince şehirde genel anlamda gotik bir  bina akımı gOzlemleniyor. Dikkat çekici olan Ozelliklerinden biri bu yapılarını nasıl korudukları ile ilgili. Binalar ve şehrin gelişmesi tam 200 sene boyunca durmuş çünkü bu şehirde yaşayabilen kurulu aile düzenine izin verilmiyor 1500 lü yıllarda, sadece erkek Oğrencilerin okumasına izin verildiğinden şehir gelişmiyor ve aileler kurulamıyor. Hala bOlgede yaşayan aileler son derece kısıtlı ve sınırlı. Şehir ismiyle meşhur olan Cambridge üniversitesi bütün şehre yayılmış. ŞOyle izah etmek gerekir ki Cambridge üniversitesi tek bir kampüs üzerinde kurulmuyor. 33 tane farklı üniversitenin bir araya gelmesiyle oluşturulmuş. Bu ünviersitelerin hepsini gOzlemleyebilmenin en güzel yolu ise Cam nehri üzerinde yapacağınız punting isimli aktiviteden geçiyor. Nehir üzerinde kayıklarla sizi hem tarihleri doğrultusunda aydınlatan rehberleriniz oalcak hemde bOlgede bulanan bütün üniversiteleri gOrebilmiş olacaksınız. Şahsi Onerim punting kolay bir aktivite olarak gOrülsede gerçekten yapması ve kayığa yOn verilmesi son derece zor. Dolayısı ile muhakkak bir rehber eşliğinde gezintiye çıkmanızı tavsiye edeceğim. 

Şehir anlayacağınız gibi tam anlamıyla bir üniversite şehri dolayısıyla daha metropolit bir yaşamdan ziyade İngiliz kültürüne nail olup akademik olarak kendisini sınav hazırlıklarına (IELTS TESOL TOEIC gibi) hazırlayan Oğrenciler için seçilmesi gereken en Onemli destinasyon. BOlgede imar kuralları çok sıkı yapılmış ve binalar 2 kattan fazla çıkamıyor. Pek çok bina üzerinde o bina içerisinde yaşamış olan Shakespere gibi ünlü kişilerin o binada yaşadığı yada zaman geçirdiğiyle ilgili bilgiler bulabileceksiniz. 

Sadece ingilizce hazırlığına katılmak isteyen Oğrenciler için de eğitim kalitesiyle dünyaca ün salmış Cambridge şehrinde eğitim gOrmüş olmak ve EC Cambridgeden sertifika edinmiş olmanız vazgeçilmez bir prestij tanıyacak. 

Okulla ilgili izlenimlerime geçecek olursak. EC nin Cambridge hizmet veren iki adet binası var bunlardan ilki sadece ilk gün oryantasyonlara katılım sağlamadan Once gireceğiniz admissions office olarak kullanılıyor. Diğer bir binası ise içerisinde 11 sınıfın bulunduğu eğitim kurumu. Birbirleri arasında yürüyüş mesafesinde ulaşabileceksiniz. Şehirde en dikkat çekeci Ozelliklerden bir tanesi araç yerine bisikletle ulaşımın sağlaması dolayısıyla okul üzerinden bile bisiklet kiralayabilirsiniz. Aynı zamanda bu şehirde karşıdan karşıya geçerken dikkat etmeniz gereken en Onemli husus arabalar değil bisikletler. Çünkü her zaman ilk geçiş hakkı bisikletlere veriliyor. 

ECnin pek çok şubesinde olduğu gibi double bank sistemi uygulaması bu şehir içerisinde de geçerli ancak Londra da olduğundan farklı bir biçimde bir hafta sabah bir hafta Oğleden sonra ders alınacak şeklinde organize edilmiş. Kampüs içerisinde hem Oğrencilerin kullanımına açık kütüphane hem de bilgisayarların kullan alanları var. Okul dürüst olmak gerekirse ECnin ingilterede bulunan diğer şubeleri kadar modern dizayn edilmemiş. Ancak Cambridge kadar tarihi ve geleneksel bir şehir içinde old school tarzında dOşenmiş bir eğitim kurumunun olması şehrin atmosferine uyum sağlıyor. 

Şehrin büyük bir nüfus kısmını Oğrenciler oluşturuyor. Dolayısıyla genç nüfus oranı bu bOlgede son derece fazla. Tercih edilebilirliğinin diğer bir Ozelliği ise şehrin İngiltere deki diğer bOlgelere gOre daha kuru olması yani sürekli biçimde yağış almaması eğer iklim şartları ile ilgili bir sıkıntısı olan Oğrenci varsa bu şehre yOnlendirilebilir. 

Junior programları ile ile ilgili yine her yerde yapılmakta olan aktivite ve dil Oğretimi programları beraber yapılıyor. Güvenlikle ilgili endişesi olan ailelere Onerilebilecek bir şehir çünkü hem çok güvenli hemde büyük bir kent değil. Konaklamalar her yerde olduğu gibi aile yanı ve residence lar olarak değişiklik gOsteriyor. Bu residencelardan bazılarını gOrebilmiş oldum. Jesus College Residence 7-8 Oğrencinin bir arada yaşadığı bir yer. Başlarında Okul gOrevlileri bulunuyor yani Aile yanında kalıyor gibi düşünülebilir. Oğrencilerin malesef yurda gelirken yanlarında temiz havlu gOtürmeleri gerekiyor. Yurtlar haftada bir temizleniyor. 

Elbette Oğretmen seçebilme gibi bir hakkımız olmuyor ancak John Walker isimli bir Oğretmenleri var ki sadece ingilizce Oğretmekle kalmayıp yaşayan bir tarih. EC okulları bu kalitede bir eğitmene sahip olmakla son derece şanlı olduklarını düşünüyorum. 

Genel okulun işleyişiyle alakalı can do yapabiliriz politikası benimsenmiş. Dolayısıyla çok ekstreme kaçacak istekler ve talepler olmadığı sürece okul her konuda Oğrenciye elinden gelen esnekliği ve yardımı gOstermeye hazır. Çalışanları açısından gerek eğitmenleri gerekse yOnetim kurumu olarak son derece cana yakın ve sıcak kanlı bir personel ekibi oluşturulmuş. Bu sebeple işlerin tıkır tıkır yürüdüğü okullardan birisi olarak tanımlayabiliriz. 


 

 

Diğer Makaleler


Yaprak HüsnüoğluSevimli bir Akdeniz adası, Malta
Yaprak Hüsnüoğlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Aslı Erenİngiltere'de Eğitim
Aslı Eren
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Aslı ErenYurtdışında Eğitim Almak İsteyenler İçin Seçenekler
Aslı Eren
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Aslı ErenMelbourne'de eğitim
Aslı Eren
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Aslı ErenIngiltere,Cambridge İzlenimlerim
Aslı Eren
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Cansu AkkayaHindistan Vizesi
Cansu Akkaya
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
İlknur BulatMalta'da Dil Eğitimi
İlknur Bulat
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Gozde PekçevikEc Dil Okullarından Yeni merkezler
Gozde Pekçevik
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Cansu Akkayaİngiltere'de dil eğitimi almak ama nasıl
Cansu Akkaya
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Gozde PekçevikAmerikada Eğitimle ilgili sık sorulanlar
Gozde Pekçevik
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Aslı ErenEC'den yeni dil okulu şubesi
Aslı Eren
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
İlknur BulatEC Kanada Montreal Dil Okulu Hakkında
İlknur Bulat
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Ayça TopalStafford House Yaz Okulu Deneyimlerim
Ayça Topal
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Gözde SınırgeçtiMalta ve Malta Dil Okulları İzlenimlerim
Gözde Sınırgeçti
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
İlknur Bulatİngiltere'de Dil Eğitimi hakkında
İlknur Bulat
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Damla Değirmenciİngiltere En İyi Dil Kursları
Damla Değirmenci
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Yaprak HüsnüoğluKariyeriniz için İngilizce Dil Eğitimi Almak
Yaprak Hüsnüoğlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Aslı ErenBrighton Dil Kursları ve İzlenimlerim
Aslı Eren
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Cansu AkkayaEC Boston, Amerika Dil Okulu İzlenimlerim
Cansu Akkaya
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Cansu AkkayaEC Bristol İzlenimlerim
Cansu Akkaya
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
İlknur BulatIspanya Dil Okulu
İlknur Bulat
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Aslı ErenCape Town İzlenimlerim
Aslı Eren
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
İlknur Bulatİngiltere Eğitim Programları Nelerdir?
İlknur Bulat
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Ayça TopalKanada Dil Okulları ve Ozellikleri
Ayça Topal
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Gozde PekçevikIngiltere'de Üniversite Eğitimi
Gozde Pekçevik
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Aslı Erenİngiltere'de Lisans Eğitimi
Aslı Eren
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Selin BozKaplan Dil Okulları
Selin Boz
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
İlknur BulatFransada Dil Eğitimi
İlknur Bulat
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
canlı destek
  • Canlı Destek
  • beni arayın