Ankara / Merkez
0 (312) 466 61 00 İstanbul / Taksim
0 (212) 293 72 00 İstanbul / Kadıköy
0 (216) 405 27 00
İzmir / Alsancak
0 (232) 465 16 00

YURTDIŞI EĞİTİM

Amerika Üniversiteler Rehberi

amerika üniversiteleri

Online Katalog

Karya International katalog

Öneri, İstek & Şikayetleriniz için lütfen bize yazın.

Karya International öneri, istek, şikayet

İyi derecede ingilizce bilen çalışma arkadaşları arıyoruz.

Karya International iş başvurusu
 italya dil okulları

İtalya Dil Okulları


İtalya Avrupa'nın güneyinde, çizme biçimli bir yarımadanın ve Akdeniz'de Sicilya ve Sardinya adalarının üzerine kurulmuş bir ülkedir.Dünyanın en çok turist çeken ülkelerinden biri olan İtalya, Unesco Dünya Miras Listesine sahip bölge ve eserleriyle ön plandadır. 
Italyanca öğrenmek için İtalya gidilebilecek en iyi ülkedir. Başlangıç seviyesinden ileri seviyelere kadar, haftada 15-20-25 veya 30 saat ders programından oluşan dil kurslarının süresi, katılımcının istek ve ihtiyaçlarına göre 2 ile 48 hafta arasında değişir. Ders programı genellikle sabah 9'da başlayıp öğleden sonraya kadar
devam eder. Öğrenciler boş zamanlarında okulların bilgisayar salonlarından, kütüphanelerinden ve sosyal imkanlarından yararlanırlar. İtalyada dil eğitimi için en çok Roma, Floransa, Venedik, Milano gibi büyük şehirler tercih edilmektedir.
İtalya on bir bölgeden meydana gelmiştir. Bu bölgelerin hepsi, hatta şehirlerde ayrı ayrı lehçeler kullanılmaktadır. Bu bölgelerden birinde yaşayan öteki bölgelerdekilerle hiç anlaşamazlar. Dilbilimcilerine göre İtalya'da 50 lehçe bulunmaktadır. Resmi olarak Floransa lehçesi kullanılmaktadır. Okullarda da bu dil öğretilir ve kullanılır.
İtalya, 2008 yılında dünyanın en büyük yedinci, Avrupa'nın ve Avrupa Birliği'nin ise dördüncü ekonomisidir. Ülkenin kuzeyinde gelişmiş bir sanayi ile köklü ve zengin özel şirketler öne çıkarken, ülkenin güney kesimleri devlet destekli tarım ve ufak çaplı sanayi alanları ile ayakta durmaktadır.
İtalyan mutfağı dünyanın en zengin mutfaklarından biridir ve karakteristik özellikleriyle öne çıkmaktadır. İtalyan mutfağının geçmişi M.Ö. 4. yüzyıla kadar uzanmakla birlikte 18. yüzyılda Yeni Dünya keşifleriyle mutfaklara giren birtakım sebze ve meyveler sayesinde büyük bir değişime uğramıştır. İtalyan mutfağı bölgelere göre büyük farklılıklar gösterir. Sebze ve hamur işleri ağırlıktadır. Peynir ve şarap İtalyan mutfağının önemli ögeleri arasındadır. Geniş bir kahve çeşitliğine sahip olan İtalyan mutfağında özellikle espresso önemli bir yer tutar. İtalyan mutfağının dünyaya mâl olmuş yemekleri arasında pizza, spagetti ve bazı makarnalar ile bunların kendilerine özgü sosları gelir.

 

Italya Dil Okullarımız


İTALYA'DA EĞİTİM SİSTEMİ:

italya dil eğitimiİtalya' nın Bologna Yönetim bölgesi üzerinde 1998 yapılan köklü bir değişim üzerine, eğitim sistemi farklılaşmıştır. Bu bilgiye gore İtalya üzerinde Üniversite eğitimi almak isteyen her öğrenci'nin genel olarak 12 yıllık bir eğitim geçmişine sahip olması beklenmektedir.
Bu bilgi doğrultusunda Türkiye'nin eğitim sistemi içerisinde ancak 4 yıllık lise mezunu olan öğrenciler İtalya' da doğrudan Üniversite eğitimi görebilmektedirler. Haricinde olan öğrenciler ise ( 3 yıllık mezunu) bir yıl Üniversite de okuyarak denkliklerini kazanabileceklerdir. Bunun haricinde öğrencilerin foundation programları (Türkiye'de denkliği hazırlık sınıfı olarak adlandırılır) ile tamamlayarak eğitim almak istedikleri alana yönelebilirler.
Eğitim sistemleri incelendiğinde İtalya'da uygulanmakta olan eğitim sistemi kendisininde üyelerinden bir tanesi olduğu Avrupa birliği eğitim sistemi ile entegre edilmiştir. Bunun amacı ise dahil olduğu ulus üstü kurumun içerisinde diploma denkliklerinin sağlanması amacıyla oluşturulmuştur.  Üniversite öncesi süreçte (anaokulu eğitimini de dahil edersek) 13 yıllık bir eğitimi takiben Türkiye'de bulunan 4 yıllık Üniversite öğretiminden farklı olarak 3 senelik bir Üniversite öğretimi yapılmaktadır. Bunun içerisinde İtalyanca ön tercih olmak üzere İngiliz dilinde eğitim veren pek çok özel Üniversite mevcuttur. İtalyanca eğitim almak isteyen öğrenciler için muhakkak bir senelik bir dil hazırlık kursu tavsiye edilir. Bu eğitim sürecini devam ettirmek iki farklı şekilde sürdürülebilir. Türkiyedeki tezli ve tezsiz master eğitimi seviyesinde olduğu gibi bir senelik tezsiz yüksek lisans ve 2 senelik tezli yüksek lisans olarak devam edilebilir. Ancak tezli yüksek lisans yapılması hususunda doktora seviyesine devam edilebilecektir. Türkiye'de öğrenimini tamamlayıp bu ülkede yüksek lisans ve üzerinde bir eğitim düşünen öğrenciler için transcript incelenmesi ve derslerin saydırılması son derece büyük öneme sahiptir.  

NEDEN İTALYA'DA EĞİTİM ALMALIYIM?

 • İtalya endüstriyel-moda- tasarım, mimari gibi görsel sanat bağlantılı alanlarda kendini Dünya çapında önemli bir sıraya sokmuş, bu alanlarda kariyer merkezi bir ülke haline gelebilmiştir.
 • Kültürel yapısı bağlamında tarihle iç içe geçmiş modernliğin ve gelenekselliğin bir arada yaşandığı sınırlı sayıda ülkelerden bir tanesidir.
 • Avrupa Birliğine üye bir ülke'de eğitim almanın prestijli tarafının yanı sıra yaşam koşullarının gelişmişliği yüksek standartlardadır.
 • İtalya'da eğitim alınma süreci içerisinde İtalyan dilinin öğrenilmesi beraberinde getireceği diğer latin kökenli dillerin ( Fransızca-İspanyolca-Portekizce) öğrenilmesinde son derece büyük kolaylık sağlayacaktır.
 • İklim koşulları olarak Türk uyruklu öğrencilerin yabancılık çekmeyeceği, Akdeniz ikliminin hakim olması yurtdışında eğitim almayı düşünen öğrenciler için tercih sebebi olacaktır

Antik tarihinden günümüze kadar Akdenizin göbeği olarak düşünebileceğimiz İtalya bir öğrencinin her isteğine yanıt olabilecek bir ülke. Ve bunu binlerce yabancı uyruklu öğrenciye ev sahipliği yapmasıyla kanıtlamaya devam ediyor.

 • Yüksek öğretim alanında öncül bir ülke olması çok büyük avantaj. Salerno üniversitesi  9. Yüzyılda kurulmuş bir öğretim kurumu. Bunun yanı sıra kişisel olarak görebilme fırsatı bulduğum Bologna Üniversitesi 1088 yılında kurulmuştur.
 • İtalya' da öğretim gören kişilerin büyük bir yüzdesi muhakkak yüksek öğretimini master seviyesine çıkararak tamamlıyor.
 • Aynı zamanda reformlar ülkesi olan İtalya günümüzde de eğitim sistemi ile güncellenmeler ve sürekli yenilik arayışı içerisinde bulunan bir ülke.

İtalya da Üniversite okuyacak bir kişinin bunu büyük bir zevk alarak yapacak olması aşikar. Kendim Üniversiteyi İtalya'da okumamış olmama rağmen çok yakın tanıdığım pek çok kişinin bu deneyimlerini dinleyebilme fırsatım oldu. Eskiden çok yakınım olan bir arkadaşım, İtalya' daki öğrenimi sürecinde kendi eğitiminin kontrolünün kendinde olduğundan bahsetmişti. Buda ona İtalya'daki  eğitim sürecinde yapmak istediği pek çok şeyi yapabilme fırsatı yakalayabilmesini sağlamıştı. Eğlence hayatı ve pub – bar olarak değil bu söylemim.

 • Galleria dell' Accademia Florence' da Michelangelo' nun David ini ve Vatikan Şehrinde kitaplara konu olan Sistine Şapelini görebilme fırsatı yakalayabilmiş;
 • Romada bulunan Borghese galerisinde Bernini ,Raphael ve Caravaggio' nun eserlerini gözlemleyebilmiş;
 • Milano da bulunan Santa Maria delle Grazie kilisesinde Da Vinci's nin “Son Akşam Yemeği”adlı eserini görebilme fırsatı yakalayabilmişti.

Kendisinin bu eğitim süreci boyunca en heyecanla anlattığı izlenimi Floransa'da bulunan Uffizi Galerisine yaptığı ziyareti imiş. Bu galeri dünyada mevcut olan en eski galeri olma özelliğini barındırıyor. Aynı zamanda İtalyada okumakta olan bir kişi ingiliz dilinde bile eğitim alıyor olsa dahi kendi günlük yaşantısı içerisinde kullanmakla beraber italyanca dalındaki yeteneklerini de geliştirecektir. Bunun yanı sıra kendi deneyimlerimle (çok mimari vizyonu olmayan birisi olarak) Antik Pantheon ve Romadaki Colleseo görülmeye değer, klasik olmasının yanı sıra Pisa okuma Kulesi ve Saint Peter Bazilikası gerçekten bir insanın hayatı boyunca görmesi gereken ender yapılardan olduğunu düşünüyorum. 
        Aynı zamanda İtalya'nın farklı kentlerinde pek çok farklı okul olmasından kaynaklı olarak her bütçeye uygun ve herkesin isteğini karşılayacak nitelikte Üniversiteler ve Eğitim kurumları bulabilmek son derece mümkün.

İtalyanca Dil Okulu seçenekleriitalya dil okulları
İtalya'da kendisi için bir gelecek kariyer planı düşünen kişinin eğitim dilini İngilizce dahi alsa günlük yaşamı dahilinde kullanmak için İtalyanca öğrenmesi son derece zorunlu bir yönelimdir. Bu bağlamda dil'in her zaman kullanıldığı yerde öğrenilmesi gerekliliğine vurgu yapmanın yanı sıra, İtalyanca' nın İngilizce gibi tüm dünyada kullanılan bir dil olmadığını bu sebeple günlük hayat içerisinde dizi, film izleyerek ya da multi kültürel ortamlarda bulunarak pratik yapabilme olasılığınızın son derece kısır olduğunu belirtmek gerekmektedir. Dolayısı ile sizlere önerimiz İtalyada bir eğitim almayı düşünüyorsanız ki bu sadece İtalyan dilini öğrenmek adına verilmiş bir kararda olabilir yerinde öğrenmeniz yolunda olacaktır.
İtalyada hizmet veren Dil okulları minimum 2 haftalık bir dil eğitimi için öğrenci kabul ederler. İtalyanca eğitimi hiç olmayan öğrenciler her 2 haftada bir Pazartesi günleri eğitim süreçlerine başlayabilirler bunların haricinde dille ilintili belirli bir seviyede olan öğrenciler her hafta başlayabilir. İtalyaya gidildiğinde ilk Pazartesi günü yapılacak seviye tespit sınavı sonucunda gerekli kura yerleştirilir ve eğitimlerini alırlar.
Eğitim süreçleri haftalık 10 / 15 / 20 / 25 ve 30 ders olarak verilmektedir.
Bahsedilen dersler okullara bağlı olarak genelde 45 dakika olup bazı okullarda 1 saate kadar çıkabilir.
Okulların ücretleri yoğunluklarına göre farklılık göstereceklerinden ücret konusundada oynama olacaktır.Ücretlerle ilintili daha detaylı bilgi alabilmek adına lütfen Karya International eğitim danışmanları ile irtibata geçin.
Her grup içerisinde farklı seviyeler olup her bir seviye 4 hafta sürmektedir.

 

İtalya'da konaklama seçenekleri:


Aile yanı konaklaması: İtalyan diline hakim olmak isteyen birisi için en olumlu seçenek yine anadili italyanca olan bu dili öğrenmek için Avrupa yada farklı bölgelerden gelen öğrencilerle beraber değil ama hem kültürlerine daha yakın bir şekilde hakim olabileceğiniz hem de kahvaltı ve akşam yemeği alacağınız için ekonomik bir şekilde konaklayabilirsiniz.

Yurt konaklama seçenekleri: Yurt konaklaması kültürel aktivitelerin bir arada yürütüleceği, sosyalleşmenin daha olası olduğu ve sizinle beraber eğitim alan öğrencilerle sizin yaşadığınız sorunların aynılarını yaşayan ya da yaşamış kişilerin desteği ile kalabilirsiniz. Fiyatlandırmalar ekonomik durumunuza göre 2 kişilik odalarla 4 kişilik odalara kadar çıkabilecektir. Her bütçeye uygun konaklama bulabileceksiniz.

Otel Konaklamaları: İtaylada konaklama seçeneklerinden bir tanesi ise otel konaklamasıdır. Uzun dönem giden öğrenciler için çok tavsiye edilebilecek bir opsiyon olmamakla beraber, iş adamları ve kısa süreli kalacak ekonomik özgürlüğü yüksek seviyelerdeki kişiler için uygun bir tercih olabileceğini düşünüyorum.

İtalya: Kaliteli yemek, Arkadaşlar ve Eğlence

İtalya gibi bir ülkeyi eğitim amaçlı tercih edecek bir öğrencinin bu ülkenin kültürü, sanatı ve diline aşık olmadan dönmesi mümkün olmayacaktır. İtalya tarihsel bir yaklaşımla yaşadığı devrimler dönemiyle beraber tüm dünya ülkelerini derinden etkilemiş ve hala etkilemeye devam eden rüya gibi bir ülke. Sadece eğitim kalitesi için önermekle kalmayıp, dünya ve hayata dair yeni bir vizyon edinip dönecektir. Bunun yanı sıra gardrobunuza ekleyeceğiniz tasarım ürünleri de göz ardı edemeyecek pek çok öğrenci olacağı tahminlerim arasında.
Dünyaya büyük katkıları sadece Versace, Gucci ve Armaniyle sınırlı kalmayıp, Ferrari gibi spor arabaların, piyanonun ve gözlüklerin icat edildiği bir bölge. Aynı zamanda günümüze kadar dünyaca ünlü müzisyenler ve mimari açıdan en yetenekli kişilerin doğduğu yerdir. Dolayısıyla tarihi yapılar düşünüldüğünde akla gelen ilk ülke olabilme özelliğini barındırmaktadır.
Dünya'nın pek çok bölgesinden özellikle , moda, tasarım, mimari, güzel sanatlar, sahne sanatları üzerinde eğitim almak için tercih edilen bir ülke olduğundan yola çıkarak bu ülkede pek çok farklı kültürle bir arada eğitim görebilme ve farklı kültürleri tanıyabilme olanağı da yakalamanız işten bile değildir.

Gezgin Roma ve Ötesi

italyada dil eğitimiPek çok öğrenci gibi İtalya deneyimi yakalayabilme fırsatı bulan kişiler öğrenci İtalya daki gelişmiş ve modern yaşamın etkileyici ve çok farklı bir kültüre sahip olduğunu anlayacaktır. Bunun gerekçesi içe az önce sıraladığım sebepler ve binlerce yıllık köklü geçmişi ile modernize edilmiş hayatın iç içe geçmiş kompleks bir yapı içerisinde bulunmasından kaynaklıdır. Antik italyan yaşamına dair esentileri muhakkak günlük yaşamınızın içerisinde Roma, Milano, Floransa ve Venedik kentlerinde gezerken hissedebiliyorsunuz. Roma için aynı şeyi söyleyemeyecek olsamda çok renkli gece hayatlarının restoranların bar ve pubların da olduğunu (Milano belki biraz fazla pahalı bir seçenek olabilecek)  söylemeden geçemeyeceğim.
Damak zevki olarak ise edinebileceğiniz çok farklı kültürlerden gelen arkadaşlarınızla İtalya denilince akıllara ilk gelen yiyecek ürünü olan makarna ve ürünlerinin her çeşidini ( gerçi eğitim süreniz nek kadar uzun süreli olursa olsun 140'ın üzerinde farklı çeşitteki makarnayı bir insanın tadabileceğine çok olanak tanımıyorum) tadabilirsiniz.
İtalyada nerede olursanız olun yapacak pek çok aktiviteniz olacağından sıkılmaya vaktiniz olmadan hayatınızın en haeketli günlerini geçireceksiniz:

 • Vezüv , Etna ve Stromboli dağlarında gerçelşmiş olan volkan aktivitelerini inceleyebilir
 • İtalyanlar çok sıkcak kanlı insanlar olduklarından iletişime geçtiğinizde sizlere yerel adetlerini ve oyunlarını öğretmeye seve seve gönüllü olacaklardır
 • Venetian kumsalında Akdeniz güneşi altında güneş banyosu yapmanız şiddetle tavsiye edilir.

Yaz dönemini de dönmeden İtalya da geçirecek öğrenciler için ( ben olsam muhakkak kalırdım)  tam bir tatil ülkesi. Neredeyse tüm şehirlerin denize kıyısı olmasının yanı sıra, gidebileceğiniz pek çok ada var. Sicilya, Capri, Elba ve adından da anlaışacağı gibi eski bir yanardağ kreteri olan Volcano adaları. Como gölünde uzunca süre yaşamışlığı bulunan George Clooney ‘ i görmek isteyenleriniz bile olabilir.
Yurtdışı eğitim süreciniz içerisinde pek çok klültürel ve geleneksel aktiviteyi deneyimleme şansınız olacak.

 • Pek tabiki icat edildiği yerde yani Napolide Pizza yiyeceksiniz.
 • Ischia adası, kişisel olarak favorilerimden biridir, giderek termal spalardan faydalanabilirsiniz.
 • Eğer şanslı iseniz dünyadaki en eski film festivali olan Vedenik Film festivalini yakalayabilir ve deneyimleyebilirsiniz.

Kısa süreli bir dil eğitimi süreci için bile gitseniz sayfalar dolusu fotoğraf ve size bir ömür yetebilecek kadar (soldi dönemine denk gelebilirseniz) kıyafetle geri dönmeniz işten bile değil. Yaşayacağınız ömürlük tecrübe ve deneyimle en güzel zamanlarınızı yaşayabilirsiniz. İtalya ya turzim amaçlı giden kişilerle bile görüştüğnüzde burada yaşanmışlıkları ve geçirdikleri zamanları hakkında konuşmaları esnasında gözlerinin parladığını göreceksiniz.
Eğitim sürecei her zaman için “özellikle okumaktan nefret eden” gençler için sıkıcı bir süreç olmak durumunda değil. Eğitimini moda, edebiyat, mimarlık, felsefe üzerinde almak isteyen kişiler için daha iyi bir lokasyon bir eğitim danışmanı olarak aklıma bile malesef gelemiyor. Aynı zamanda kişisel gelişiminize de hiç beklemeyeceğiniz kadar katkısı olacağı şüphe götürmeyen bir gerçek olacaktır.
İtalya bir sömestr ya da daha fazlası için, şu anda tekrar üniversite eğitimi alacak olsam 4 senemi geçirmek isterdim orası ayrı, mükemmel bir lokasyon. Kitaplardan okuyup bilgi edinmek yerine sistine şapelinin kendisini ve David heykelini gözlemleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra yhangi ülke pompei ya da Colosseo' yu görebilmek kadar tarihsel bağlamda eğitici olabilir ki?
Daha fazla tereddütte kalmayın, İtalyada eğitim almanız sizi bir öğrenci olarak en yüksek kalibrede eğiteceği gibi sizlerin kişisel gelişimizinize de son derece büyük katkıları olacaktır.
Yurtdışı eğitim almayı düşündüğünüz ve kararınızı almaya yaklaştığınıza göre daha fazla beklemenize de gerek yok. Bir an önce telefonu kaldırın ve sizinle İtalya'da kuracak olduğunuz eğitim basamağını beraber inşaa edelim.

Başvuru Şekilleri

İtalya Üniversitelerinde eğitim alabilmek için öncelikli şart ön katılı olma koşuludur. Üniversiteler arasında ön kayıtlar Mayıs ayının ilk haftası ile Haziran ayının ilk haftası arasında değişim göstermektedir.

Önce bahsedildiği üzere lise diploması denkliği zorunlu kılınmıştır. Bu sebeple, 12 yıllık eğitimin denkliği öncelikle Nisan ayına kadar İtalyan Başkonsoluğuna başvurunun yapılıp, diplomanın denkliğinin onaylanması gerekmektedir.

İstenilmekte olan diğer bir regulasyon ise alınacak eğitim diline göre;

İtalyanca olma koşulunda : İtalyan kültür merkezi tarafından yapılacak Mayıs ayının ikinci haftasında uygulanan mülakat,

İngilizce olma koşulunda : Toefl (tercihen), IELTS ve benzeri sınavlardan okula uygun taban puanını almış olma zorunluluğudur.

Italya'da Dil Eğitimi ile ilgili Yazılar
İtalya'da Eğitim

İlknur Bulat İlknur Bulat
İtalya Avrupada Türk Oğrencilerin gerek dil eğitimi gerek üniversite eğitimi anlamında tercih ettiği ülkeler arasında yer almaktadır. İtalyanca son yıllarda Oğrencilerin Oğrenmeyi en çok tercih ettikleri dillerden biridir.  Ozellikle moda ve sanatın kalbi olan İtalya  Oğrencilere farklı eğitim olanakları sunmaktadır.   Akdeniz ikliminin hakim olduğu ülkede, İtalyan misafirperverliğini yaşamak, yeni bir dil Oğrenmek, farklı bir kültür içinde yaşamak isteyenler için İtalya çok uygun bir seçenektir. Tarihi ve kültürel  geçmişi ...
Devamını Okumak için Tıklayın


canlı destek
 • Canlı Destek
 • beni arayın