Ankara / Merkez
0 (312) 466 61 00 İstanbul / Taksim
0 (212) 293 72 00 İstanbul / Kadıköy
0 (216) 405 27 00
İzmir / Alsancak
0 (232) 465 16 00

YURTDIŞI EĞİTİM

Amerika Üniversiteler Rehberi

amerika üniversiteleri

Online Katalog

Karya International katalog

Öneri, İstek & Şikayetleriniz için lütfen bize yazın.

Karya International öneri, istek, şikayet

İyi derecede ingilizce bilen çalışma arkadaşları arıyoruz.

Karya International iş başvurusu


Schengen Vizesi


Schengen Vize Başvurusu

Vize, bir devletin dış temsilcilikleri veya sınır makamları aracılığıyla, ülkesine seyahat edecek bir yabancının pasaportuna koyduğu ve bu yabancının ülkesinin sınır kapısına kadar giderek sınır makamlarına giriş için başvuru yapabileceğini gösteren bir kayıttır.


Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, herhangi bir Schengen üye devleti konsolosluğunca verilmiş bir vize ile Schengen Alanında yer alan ülkelere giriş yapabiliyor. Schengen vizesi ile 6 ay içinde en fazla 90 gün ikamet etmek mümkündür. Şayet son 6 ay içinde herhangi bir Schengen üye devletinde veya ayrı ayrı Schengen ülkelerinde toplamda 90 gün kalırsanız, bu durumda bu sürede başka bir Schengen vizesi alamazsınız.


Müsaade edilmiş seyahatlerin sayısı göz önünde bulundurularak Schengen vizesi tek, çift veya çok girişli olabilir. Vize başvuruları en erken 7 iş gününde sonuçlandırılıyor. Başvurular yalnızca kişisel olarak yapılabilir. Posta veya diğer yollarla iletilen başvurular kabul edilmiyor.


Schengen vizesinin olması, Schengen ülkelerine kesin giriş hakkı verdiği anlamına gelmiyor. Ülkelerin giriş kapılarında, kişiye neden geldiği, kalmayı planladığı süre, seyahatini nasıl finanse edeceğini gösterir kanıtlar tekrar istenebilir.
Evrak hazırlama vizenin en önemli ve ciddiye alınması gereken sürecidir. Ne kadar iyi kanıt ve belge sunulursa vize almak o derece kolaylaşır. Evrakları tamamladıktan sonra vizeye başvurulmasını daha sağlıklı olacaktır. Mülakata çağrılma durumunda ise, verilen zamandan önce orada hazır olmak gerekir.


Artık çoğu ülke konsoloslukları Schengen vizesi için yetkili kurumlarla birlikte çalışıyor. Buna ile bağlı olarak, bu yetkili kurumlara başvuru yapılması gerekiyor.
Seyahatin amacına göre, istenen belgeler arasında farklılıklar olabilir. Ayrıca konsolosluk vize tipi durumuna göre başvuruya eklenen belgelerin yanı sıra başka belgeleri talep de edebilir. Bu nedenle vize başvurularında olası bu durumları da zaman olarak, vize alma sürecini uzatabileceği akılda tutulmalı. Birisi 3 günde vizeyi alabilirken, bir başkasınınki 2 hafta sürebilir.

Schengen ülkeleri; Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre,
İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan

 

Mavi ile belirtilen ülkeler shengen (şengen) ülkeleridir.

 

eu schengen ile ilgili görsel sonucu

canlı destek
  • Canlı Destek
  • beni arayın