Ankara / Merkez
0 (312) 466 61 00 İstanbul / Taksim
0 (212) 293 72 00 İstanbul / Kadıköy
0 (216) 405 27 00
İzmir / Alsancak
0 (232) 465 16 00

YURTDIŞI EĞİTİM

Amerika Üniversiteler Rehberi

amerika üniversiteleri

Online Katalog

Karya International katalog

Öneri, İstek & Şikayetleriniz için lütfen bize yazın.

Karya International öneri, istek, şikayet

İyi derecede ingilizce bilen çalışma arkadaşları arıyoruz.

Karya International iş başvurusu

elc ingiltere dil okulları

Viyana Teknik Üniversitesi

Technische Universität Wien


GENEL ÖZELLİKLER
Avusturya, yüzyıllar boyunca pek çok bilim adamı, sanatçı ve devlet adamı çıkarmış, Avrupa’nın en iyi eğitim kurumları arasında gösterilen köklü üniversiteleri ile hem Avrupa Üniversite sistemi ve anlayışına hem de tüm Avrupa kültür, sosyal ve siyasal yaşamına çok önemli katkılarda bulunmuş bir ülkedir.


Avusturya eğitim sisteminde, neredeyse tüm bölümlerde ve bütün Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Anglo-Sakson eğitim sistemine geçilmiş; bu yeni sistemde 3 yıl lisans eğitimi (Mezun olunduğunda “Bakkalaureat” ünvanlına sahip olunur), 2 yıl yüksek lisans (Mezun olunduğunda “Magister” ünvanlına sahip olunur) ve 3 yıl doktora eğitimi bulunmaktadır.
Bu değişikliklerle birlikte “Lisans” ve “Yüksek lisans” eğitimleri birbirinden ayrılmış olup lisans bölümleri (hukuk, tıp ve öğretmenlik gibi bazı istisnai bölümler dışında) 3 yıl, yüksek lisans bölümlerimde 2 yıl sürmektedir.


Avusturya’daki 3 yıllık lisans eğitimi 180 alındığı için Türkiye’de lisans öğrenimine denktir, ardından ALES  ve benzeri sınav engeli olmadan istenildiği ve arzu edildiği takdirde aynı veya ilintili başka alanda yüksek lisans programına devam edilebilir.


Avusturya`daki bir üniversiteden kabul alabilmeniz için lise bitirmiş olmanız ve YGS/LYS`de başarılı olmanız ve yerleşmeniz yeterlidir. Eğer üniversiteyi bitirmişseniz ve yüksek lisans programına devam etmek istiyorsanız (bazı bölümlerde kısmi değişiklikler göstermekle birlikte) ALES Sınavından başarılı olmanız gerekiyor. Bunun yansıra bazı üniversite Türkiye’de ilgili bir yüksek lisans programına kayıtlı olmanızı talep edebilir.


Avusturya devlet üniversitelerinin tamamının YÖK denkliği  vardır.
2 yıllık ön lisans programları ve açık öğretim programları Avusturya’da kesinlikle tanınmamaktadır.
Avusturya’daki üniversiteler örgün öğretim anlayışı içeresinde eğitim vermektedir.

Avusturya’daki yabancı öğrenciler 2 dönem şeklinde yıllık toplam sadece 1650.-- Euro harç ödemektedirler.
Avusturya’da, Türkiye’dekine benzer olarak, güz ve bahar olmak üzere 2 akademik dönem bulunmaktadır. Üniversitelerde sınıf sistemi değil kredi ve dönem sistemi vardır. Her dönem başında öğrencilere, öğrenim yönetmenliği uyarınca, bölüm başkanlığı tarafından dönemlik dersler sunulur. Öğrenci mezuniyeti için gerekli olan zorunlu, zorunlu seçmeli ve seçmeli dersleri seçerek öğrenimine devam eder. Her kategori için çok sayıda seçenek vardır; öğrenci ilgi, bilgi ve akademik yönelimine göre ders cetvelini hazırlar. Bu liberal uygulama öğrenci için çok sayıdaki avantajı beraberinde getirmektedir.


Türkiye’de eğitimlerinin bir kısmını tamamlamış olan öğrenciler Avusturya’daki üniversiteye kayıt olduktan sonra o zamana kadar yapmış oldukları (ve başarıyla vermiş oldukları) ortak dersleri saydırabilirler.


Avusturya üniversitelerinde eğitim dili Almancadır. Almanca bilmeyen yabancı öğrenciler-gelen öğrencilerin % 95′i Almanya’yı bilmemektedir-Almanca yeterlilik sınavını vermek durumundadırlar. Bu sınav bir kurum içi sınavı olduğundan (bir TOEFL vb. sınavın aksine) derslere devam edildiği takdirde çok zorlanmadan geçilebilmektedir.
Bu sınava hazırlık amacıyla üniversiteler hazırlık kursları sunmaktadırlar.

Hiç Almanca bilmeyen bir öğrenci bu kurslara ortalama 2 dönem devam eder ve bu süre bitiminde öğrenimine Almanca devam edebilecek derecede bir dil yetkinliğine kavuşur. Bu kursların dönemlik ücreti 850 Euro ve haftada 15 ila 20 saat arasındadır.

LİSANS EĞİTİMİ
Avusturya eğitim sisteminde, eğitimin genel özelliklerinde de belirtildiği gibi lisans bölümleri  (hukuk, tıp ve öğretmenlik gibi bazı istisnai bölümler dışında) 3 yıl, yüksek lisans bölümleride 2 yıl sürmektedir.
Öğrencilerin Avusturya´da 3 yıllık lisans eğitimlerini tamamladıklarında herhangi bir sınava veya mülakata tabii olmadan doğrudan yüksek lisans programına ve yüksek lisans eğitimlerini tamamladıklarında da yine herhangi bir sınava girmeden doktora programına geçme hakları vardır.
Türkiye´de halihazırda lisans eğitimi alan öğrenciler Avusturya´da aynı veya benzer bir bölüme geçiş yapabilirler.


Avusturya Üniversitelerinde 3 yıl lisans okunur ve tez ile bölüm bitirilir. Sözkonusu bitirme tezi orta çaplı, çok fazla zorluğu olmayan bir yazılı çalışma olarak düşünülebilir. Ardından 2 yıl yüksek lisans yapma imkanı vardır. Türkiye’de ileri sınıflarda okuyup da Viyana üniversitelerine kayıt yaptırdığımız öğrencilerimiz, vermiş oldukları ortak derslerini, belirli bir formatta, kabul ettirip fark dersleri vererek bölümden mezun olurlar.


Avusturya´da lisans eğitimine başlamak isteyen öğrenci, okumak istediği bölümü Türkiye`de kazanmış olmalıdır. Öğrenci Türkiye`de hangi bölüme yerleştirildiyse Avusturya´da da o bölümde veya yakın diğer bölümlerde okuma hakkına sahiptir.
Öğrencimizin Almancası yoksa ilkin bir hazırlık sınıfı okur ve ardından, kurs içi Almanca bitirme sınavı hariç, üniversite kabulü için ayrıca bir sınava/mülakata vb. girmez. Öğrencimiz zaten doğrudan üniversitenin öğrencisi olarak Viyana’ya gitmiştir, sadece bir yabancı dil hazırlık sınıfı okur; bunun dışında tekrardan bir akseptans sınavı veya prosedürü yaşamaz.
2 yıllık yüksek okul programlarının Avusturya´da karşılığı yoktur. Kişi, Türkiye´de mutlaka 4 yıllık bir programa yerleştirilmiş olmalıdır. Bunun dışında aynı biçimde açık öğretim programları da Avusturya üniversitelerince kabul edilmemektedir.
Üniversite sınavına yeni girmiş öğrenciler için ÖSYM tarafından Türkiye´deki herhangi bir üniversitenin 4 yıllık bölümüne yerleştirilmiş olmak yeterlidir; ayrıca kişinin Türkiye´de yerleştirildiği üniversiteye kayıt olmasına gerek yoktur.


YÜKSEK LİSANS EĞİTİMİ
Avusturya´da yüksek lisans eğitimi 2 yıl sürmektedir. Eğitim dili sayılı istisna dışında Almancadır.  Ancak bazı yüksek lisans programlarının eğitim dili İngilizce (iktisat, bazı ekonomi bölümleri, Viyana Ziraat Üniversitesindeki birkaç ortak master programı) olabilmektedir. İngilizce olan programların genel kabul şartlarından farklı olarak bazı ek koşullara sahip olabileceğini bu noktada belirtelim.
Almanca bilmeyen öğrenciler lisans eğitimlerinde olduğu gibi üniversitenin hazırlık kurslarında Almanca öğrenebilirler.


Lisans eğitimini Avusturya´da tamamlamış olan bir öğrenci herhangi bir sınava veya mülakata tabii olmadan yüksek lisans eğitimine, aynı veya ilintili bir bölümde, Avusturya´da devam edebilir. Okul harcı lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında aynıdır, bölümden bölüme göre farklılık göstermez ve yıllık 1650,-Euro’dur.
Türkiye´de herhangi bir bölümden mezun olan öğrenci yine aynı bölümde Avusturya´da yüksek lisans yapabilir, giriş şartı olarak bazı bölümler ALES belgesini yeterli bulurken diğerleri ise Türkiye’de master programına kayıt yaptırmanızı vb.ek şartlar isteyebilirler. Detaylı kabul şartları konusunda danışmanlarımız sizi ayrıntılı olarak yönlendirir.


Avusturya´da yüksek lisans programları lisans bölümlerinin uzmanlık eğitimleri olarak görüldüğünden dolayı, öğrenci Türkiye´de hangi bölümden mezun olduysa Avusturya´da da aynı bölümde yüksek lisans yapabilir.
Avusturya´da yüksek lisans eğitimlerini tamamlayan (ki master programları asgari 120 ECTS ile tamamlanmaktadır) öğrenciler doğrudan 3 yıllık doktora programlarına başlayabilirler.
Türkiye´de yüksek lisans eğitimlerine devam eden öğrenciler Avusturya´daki ilgili yüksek lisans bölümüne geçiş yapabilirler. Türkiye´de (eğer varsa) vermiş oldukları dersleri Avusturya´da kabul ettirirler ve eğitimlerine bu şekilde devam ederler. Mezun olduklarında yine Magister ünvanlına sahip olurlar ve doktora eğitimlerine başlayabilirler.

Viyana Teknik Üniversitesi Bölümleri

Lisans bölümü
Mimarlık, İnşaat Mühendisliği Ve Altyapı Yönetimi, Elektronik Mühendisliği, Data Mühendisliği Ve İstatistik, Medya İnformatiği, Tıp İnformatiği, Yazılım Ve Bilgi Mühendisliği, Donanım Mühendisliği, Yönetim Bilişim Sistemleri, Makine Mühendisliği, Dış Mekân Tasarımı Ve Düzenlemesi, Kimya Mühendisliği, Teknik Ve Fen Bilimleri Matematiği, İstatistik Ve Ekonomi Matematiği, Bilgisayar Bilimlerinde Matematik, Finans Ve Sigorta Matematiği, Fizik Mühendisliği, Process Engineering, Ölçme Bilimi Ve Jeoinformatiği, Ekonomi Enformatiği, Endüstri Mühendisliği

Yüksek Lisans
Mimarlık, Yapı Bilimi Ve Teknolojisi, Konstrüktif Mühendislik Yapıları, Yapı Ekonomisi Ve Jeoteknik, Altyapı Planlaması Ve Yönetimi, Enerji Mühendisliği, Otomasyon Mühendisliği, Telekomünikasyon, Bilgisayar Tekniği, Mikro Elektronik, İşlemsel Zekâ, Bilgisayar Grafiği Ve Dijital Resim Çalışması, Bilgi Ve Belge Yönetimi, Medya İnformatiği, Tıp İnformatiği, Yazılım Mühendisliği Ve İnternet, Donanım Mühendisliği, Ekonomi Mühendisliği Ve Bilgisayar Mühendisliği, Yönetim Bilişim Sistemleri, Makine Mühendisliği, Malzeme Bilimi, Dış Mekân Tasarımı Ve Düzenlemesi, Kimya Mühendisliği – Sentezler, Hammadde Teknolojisi Ve Hammadde Analitiği, Malzeme Kimyası – Kimya Mühendisliği, Kimyasal Süreç Mühendisliği Kimya Mühendisliği, Biyoteknoloji Ve Biyoanalitik – Kimya Mühendisliği, Matematik, İstatistik, Teknik Ve Fenbilimleri Matematiği, Ekonomi Matematiği, Bilgisayar Bilimlerinde Matematik, Finans Ve Sigorta Matematiği, Fizik Enerjisi Ve Ölçüm Mühendisliği, Fizik Mühendisliği, Process Engineering, Ölçüm Ve Kadastro Bilimi, Ölçüm Ve Jeofizik, Jeoinformasyon Ve Kartografya, Ekonomi Enformatiği, Endüstri Mühendisliği, Biyomedikal MühendisliğiAlmanya Dil Okulları Hakkında Yazılar
Yurdışında Eğitim düşünen aileler için rehber

Aslı Eren
Aslı Eren

Tüm aileler için çocuklarını kendi anavatanları ve alışık oldukları yaşamın dışına gOndermek oldukça zor bir süreç, bu süreç bazı aileler için çok daha zorlu ve sıkıntılı geçebiliyor. Bu süreç yurtdışı eğitiminin uzunluğuna gOre farklılık gOsterse de yine de çocuğunu ...

Devamını Okumak için Tıklayın


Almanyada Üniversite eğitimi

Gözde Pekcevik
Gözde Pekcevik

·         Almanya ekonomik üniversite eğitimi ve yüksek akademik standartlara sahip üniversiteleri sayesinde Türk Oğrencilerin Avrupada en çok tercih ettikleri ülkelerden biridir. Almanyada üniversite eğitimini en cazip kılan Ozellik üniversitelerin ...

Devamını Okumak için Tıklayın
Almanya Tanıtım Videoları


canlı destek
  • Canlı Destek
  • beni arayın