Ankara / Merkez
0 (312) 466 61 00 İstanbul / Taksim
0 (212) 293 72 00 İstanbul / Kadıköy
0 (216) 405 27 00
İzmir / Alsancak
0 (232) 465 16 00

YURTDIŞI EĞİTİM

Amerika Üniversiteler Rehberi

amerika üniversiteleri

Online Katalog

Karya International katalog

Öneri, İstek & Şikayetleriniz için lütfen bize yazın.

Karya International öneri, istek, şikayet

İyi derecede ingilizce bilen çalışma arkadaşları arıyoruz.

Karya International iş başvurusu


Yurtdışında MBA


yurtdışı mba

Yurt Dışında MBA (Master of Business Administration)
Yüksek lisans programları, lisans eğitimini tamamlayan kişilerin gerek iş hayatında daha başarılı olmak adına, gerekse akademisyen olmak adına attıkları bir adımdır. Bu gibi eğitimleri yurt dışında almak ise öğrencilerin yalnızca mesleki kariyerlerine değil, yaşam koşullarına ve dünyaya bakış açılarına da birçok yenilik getirmektedir. Bu nedenle, yurt dışında MBA (Master of Business Administration) programları yalnızca dünya standartlarında bir okulda eğitim almak olarak görülmemeli, daha geniş bir kapsamda ele alınmalıdır.
Yurt dışında alınacak yüksek lisans veya diğer bir adıyla MBA eğitimleri ilk olarak kişinin kendi alanını başka bir kültürde ve yabancı bir dilde en ince ayrıntısına kadar her şeyiyle öğrenmesi ve lisans eğitimi süresince kendine kattıklarına yeni bilgiler eklemesi anlamına gelir. Aynı zamanda dünyanın farklı yerlerinden ve kültürlerinden insanların bir araya gelmelerini sağlayan yurt dışı programları, farklı düşüncelerin bir arada pişmesini ve vizyonlarının çok daha geniş olmasını sağlar.
Globalleşen dünya koşullarında daha da yaygınlaşan MBA programları, öğrencilerin hemen her coğrafyada eğitim alabilmelerine de olanak sağlamaktadır. Başta Amerika, İngiltere ve Kanada gibi ülkelerin bulunduğu MBA programları, günümüzde Almanya, İtalya gibi Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin de yer aldığı bölgelere de taşmış ve bu durum çeşitlilik yaratmanın yanında, her bütçeden öğrencinin dünya standartlarında bir yüksek lisans eğitimi almasına da olanak sağlamıştır.
Devam konusunda da büyük kolaylıklar sağlayan yurt dışı okulları, öğrencilerine aynı anda farklı iki alanda master veya doktora yapma imkanı da tanımaktadırlar. İngilizce yeterlilik seviyesi zorunlu tutulan bu programlar, öncesinde alınacak foundation programlarıyla da eş yürütülmektedir.
Yurt dışında yapılacak bir yükseklisansın farklı versiyonları bulunmaktadır. Bu versiyonlar part-time, full-time, executive ve online olarak ayrılmaktadır.


 

yurtdışı master

MBA Programlarına Kimler Başvurabilir ve Başvuru Koşulları Nelerdir?

Yükseklisans yapmak isteyen öğrenciler birtakım yeterlilik koşullarına sahip olmalıdırlar. Bu yeterlilik koşulları;

  • Öğrencilerin üniversiteden yeni mezun olmuş olmaları,
  • Genel bir MBA (yükseklisans) programlarına katılabilmek için en az 2-3 yıl iş deneyimi mevcut olmalı,
  • Executive MBA (yükseklisans) programlarına katılmak için ise 5-10 yıl iş deneyimi olmalıdır.

Öğrenciler bu katılım koşullarını sağladıkları sürece MBA programlarına katılım hakkına sahip olurlar.MBA programlarına başvuru şartları okulların kabul koşullarına göre değişiklik göstermektedir. Peki MBA programlarına başvurmak için öğrencilerde aranan şartlar nelerdir?

  • Bir yükseklisans programına başvuru yaptığınızda mezun olduğunuz bölümün ilişik olup olmamasına bakılmaktadır. Eğer başvurulan bölüm lisans bölümünden farklı bir bölümse MBA programından önce öğrenciler, üniversitelerin hazırladığı Pre-MBA programlarına katılarak yükseklisans yapacakları bölümle ilgili eksikliklerini gidermelilerdir.
  • MBA programları bulunan bazı üniversiteler bu programlara katılmak isteyen öğrencilerden GMAT (Graduate Management Admission Test) puanı talep etmektedir. Bu puan genellikle 550 GMAT puanı civarındadır.
  • Üniversitelerin birçoğunun öncelikli dikkat ettikleri konulardan birisi de öğrencinin lisans bölümünden mezun olurken aldığı diploma puanıdır. Diploma puanı tek başına bir kabul ölçütü olmamakla beraber, üniversitelere göre de değişiklik gösteren bir faktördür. Diploma puanı kabul koşullarının biraz da olsa altında kalsa bile iş deneyimleri öğrencinin kabulünü sağlayabilmektedir.
  • MBA programlarına başvuruda bulunan öğrencilerin iş deneyimleri de kabul edilmeleri adına önemli bir faktördür. Özellikle yönetim kademesindeki bir iş deneyimi öğrencinin kabulünü çok daha kolaylaştıracaktır. Üniversiteler yükseklisans programları için çoğunlukla 1 ile 3 yıl arasında bir iş deneyimi aramaktadır. Bu sebebledir ki başvuru yaparken özgeçmişin de iş referanslarının da oldukça özenli bir şekilde hazırlanması gerekmektedir.
  • Eğer yurt dışında bir yükseklisans başvurusu yapıyorsanız dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da İngilizce yeterliliğidir. TOEFL veya IELTS sınavlarından alınan yüksek puanlar bu programlara geçişinizi kolaylaştıracak unsurlardır.

amerikada masterGenel olarak başvuru koşulları bu şekilde sıralanabilmektedir, ancak MBA programları uygulayan çok fazla üniversite bulunması başvuru koşullarında değişikliklere neden olmaktadır. Bu nedenle en doğru bilgiyi danışmanınızdan ve başvuracağınız okuldan alabilirsiniz.

MBA İçeriği
Genellikle MBA programları farklı seçmeli ders opsiyonlarıyla belli bir alanda uzmanlaşmayı mümkün kılmaktadır. Çoğunlukla yönetim dalında eğitim veren MBA programları; proje yönetimi, risk yönetimi, yatırım yönetimi gibi pek çok seçmeli ders opsiyonunu öğrencilerine sunmaktadır.
Programlar Amerika, İngiltere, Kanada ve Avustralya gibi dünyanın en seçkin üniversitelerine ev sahipliği yapan merkezlerde verilmektedir ve öğrenciler bu programlardan sonra dünuyanın pek çok lokasyonunda, lider firmalarda parlak bir geleceğe sahip olabilmektedirler.

 

canlı destek
  • Canlı Destek
  • beni arayın