Almanya Göçmenlik ve Çalışma

30 Ekim 1961 tarihinde Türkiye ile Almanya arasında “İşgücü Alım Anlaşması”nın imzalanmasıyla beraber birçok Türk, işçi olarak Almanya’ya çalışmak için göç etmiştir. İkinci Dünya Savaşı yenilgisinden sonra ekonomik olarak kendini toplamak isteyen Almanya, Türk işçisi istihdam etmeye başlamış ve ilk zamanlar sayısı çok fazla olmayan Türkler, zaman içerisinde artarak şu anda 3 milyonu bulmuştur. Günümüzde Almanya’da çalışmak isteyen ve göçmenlik başvurusunda bulunmak, belirlenen şartlar yerine getirildiği takdirde mümkün olmaktadır. Aralık 2018’de Almanya Başbakanı Angela Merkel’in başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu ile Kalifiye Eleman Göç Yasa Tasarısı onaylanarak 2020 yılından itibaren Avrupa Birliği olmayan ülkelerden kalifiye işgücü alımını kolaylaşması sağlanmıştır.

Almanya’da Çalışmak Neden Tercih Edilir?

Kendi işini yapmak için Almanya’ya göçmenlik başvurusunda bulunanlar için iki alternatif bulunmaktadır. Serbest Girişimcilik ve Freelance olan bu iki yol, yapılacak mesleğe bağlı olarak belirlenmektedir. Almanya’da kendi işini kurmak için göçmenlik başvurusunda bulunan kişilere sağladığı kolaylık nedeniyle Türkiye’de birçok kişi Almanya’da çalışmak istemektedir. Almanya’da oturma izni için başvuran kişilerin vize başvuruları ortalama 2 ile 4 ay arasında sonuçlanmaktadır. Hangi meslek üzerine çalışılacağı göz önünde bulundurularak Almanya vizesi verilmesi durumunda 3 ay geçerli olmak üzere oturma izni verilmektedir. Oturma izni için Almanya’ya giriş yapılması sonrasında talep edildiği takdirde yabancılar yetkili kurumundan dönemlik oturma izni almak mümkün olmaktadır.

Serbest Girişimcilik Kapsamında Almanya’ya Göçmenlik Başvurusu

Almanya’da serbest girişimci olarak çalışmak için göçmenlik başvurusunda bulunmak için öncelikle işin yapılması planlanan şehrin belediyesinde iş ile ilgili kayıt yaptırıp bu meslek grubunun belirlenen kriterlerine uymak ve ruhsat almak zorunlu olmaktadır. Göçmenlik ruhsatı için yapılacak işin mesleki vasıflarına sahip olunduğunu belgelemek büyük önem taşımaktadır. İş planı yapmak istenen koşullar arasında yer almakta ve bu planda birtakım hususlara dikkat etmek gerekmektedir. Ürün ve servislerin için ticari çıkarlar ya da bölgesel talepler, iş faaliyetlerinin ekonomiyi olumlu yönde etkilemesi ve iş için ihtiyaç olan finansmanın sermaye ve kredi ile garanti altına alındığı şeklindeki koşullara uymak göçmenlik başvurusunun olumlu sonuçlanmasında dikkate alınmaktadır.

Almanya Göçmenlik Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Almanya’ya göçmenlik başvurusunda bulunan kişiler, bu başvurularının onaylanması durumunda ilk aşamada 3 yıllık oturma izni almaktadır. Yapılan iş sayesinde başvuruda bulunan kişinin hem kendisine hem de ailesine bakabilmesi durumunda oturma izninin uzatılması ve 5 senenin sonunda süresiz yerleşim izninin alınması mümkün olmaktadır. Göçmen olarak Almanya’ya oturma iznine başvurmak isteyen kişilerin, doldurulmuş başvuru formu, geçerli pasaport, iş planı, sağlık sigortası kanıtının yanı sıra araştırma görevlileri ve akademisyen başvurusu olması durumunda güncel iş sözleşmesi olması gerekiyor. Alman üniversitelerinden mezunlar için diploma fotokopisi, başvuran kişinin 45 yaşından büyük olması durumunda ileri yaş hükümlerine uygunluk kanıtı, referanslar ve girişimcilik tecrübeleri gibi evrakların eksiksiz olarak teslim edilmesi oldukça önemlidir.

Almanya’da En Çok İhtiyaç Duyulan Meslekler

Birtakım meslek gruplarının Almanya’da büyük önem taşıması, göçmenlik için oturma izni başvurusu yapan kişiler için avantaj sağlamaktadır. Metal işleme, elektrik mühendisliği ve alet yapımı gibi endüstriyel – teknik alandaki işlerin yanı sıra otel ve catering, depolama ve lojistik gibi alanlarda da eğitimli ve donanımlı çalışanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca kreş öğretmenlerinin de B2 dil derecesinde Almanca bilmeleri durumunda iş olanağı bulunmaktadır.

Bu iş gruplarının yanında boyacılar, ressamlar, mutfak şefi, bahçıvan ve bahçe uzmanı,kasap,fırıncı,alçı ustası,sıvacı,profesyonel şoförler, lokantacı,duvar işçisi,beton işçisi,çatı tamircisi/çatı ustası,marangoz,mozaik işçisi,berber,
kuaför gibi meslek grupları da en çok aranan vasıflı elemanlardan olmaktadır.

Almanya’da Çalışmak İçin Almanca Şartı

Resmi bir mesleki eğitim tamamlamış, Almanca dilini A1 ve B1 seviyelerinde bilmek, Almanya’ya göçmenlik başvuru şartlarında öncelik taşımaktadır. Almanca bilmeyen kişilere kolaylık sağlamak amacıyla kişinin Almanya’da yaşayan akrabalarının olması veya İngilizce, Fransızca gibi dillere hakim olması ya da daha önceden başka bir Avrupa Birliği ülkesinde eğitim, mesleki gibi sebeplerden dolayı oturma izni alması gibi durumlar olduğu takdirde bazı olanakların sağlanması mümkün olmaktadır.

Yazar
3
Cansu Akkaya
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Yurtdışında okumak ve eğitim almak elbette çok güzeldir. Fakat bazı zorlukları da bulunur. ...
Gerek İngilizce dil eğitimi gerek akademik eğitimler açısından İngiltere Türk ve yabancı diğer ...

Programlarımız

Karya International bünyesinden alabileceğiniz başlıca hizmetlerimiz

Yurtdışında dil öğrenmek, özellikle de yurtdışı İngilizce kursu arayan öğrencilerimiz için sunduğumuz başlangıç düzeyi, ileri düzey ve sınav hazırlık gibi dil kurslarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yurtdışında eğitim almak istediğiniz, ülke, şehir ve okula göre listelenmiş şekilde sunulmaktadır.
Yurtdışına dil öğrenmek amacıyla gitmek isteyen ve dilini özellikle mesleki İngilizce, mesleki Almanca gibi alanlarda geliştirmek isteyenler için sunduğumuz programlara bu bölümden ulaşabilirsiniz. Aşçılık, Hemşirelik, Hukuk, Turizm ve Pazarlama gibi alanlara yönelik mesleki dil eğitim programlarımız bulunmaktadır.
3 - 17 Yaş arası çocuk ve gençler için sunduğumuz, tek başına, aile eşliğinde ya da gruplar ile katılabilen Yurtdışı yaz okulu programlarımıza bu bölümden ulaşabilirsiniz. Yurtdışı yaz kampı olarak bilinen programların genellikle İngilizce dil eğitimi temeli ile birleştirilerek çocuk ve gençlerin yaz boyunca hem iyi vakit geçirdiği hem de yabancı dillerini geliştirdiği programlardır.
Lise eğitimini tamamlamış ve lisans düzeyinde eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen öğrencilerimiz için yurtdışı üniversite programlarımızı bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışı Üniversite arayan öğrencilerimiz bölüm arama motorumuza Tıp, mühendislik gibi popüler bölümlerin adını yazarak ülke ve üniversite bazında arama yapabilir.
Lisans eğitimini tamamlamış öğrencilerimiz için yurtdışında master, yurtdışı MBA, yurtdışında doktora programları konusunda detaylı bilgiler sunan bölümümüz yurtdışında üniversite ve kabul şartları ile ilgili detaylı bilgiler içermektedir. Bölüm arama motorumuz lisans yanında yüksek lisans ve doktora programları için de arama yapabilmektedir.
İlk öğretimini tamamlamış öğrencilerimiz için; Amerika, İngiltere, Kanada lise seçeneklerimizi bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışında lisans eğitimi düşünen öğrenciler için önemli olan kaliteli lise eğitimini farklı konaklama seçenekleri dahil olarak alabilirsiniz. Amerika Lise, İngiltere Lise, Kanada Lise programı düşünen öğrencilerimiz için pek çok önde gelen yurtdışı lise ile anlaşmalı olarak hizmet vermekteyiz.
Yurtdışında bulunurken çeşitli alanlarda yetkinliğinizi kanıtlayabileceğiniz sertifika programları sunmaktayız. Bu programlardan bazılarında kurs süresi boyunca yasal çalışma hakkınız bulunmakta ve masraflarınızı çıkarmanızda destek olabilmektedir.Dijital Pazarlamadan, Siber Güvenlik, Hukuk, Film Making, İşletme Yönetimi gibi çok geniş alanlarda farklı süre ve içeriklerde yurtdışı sertifika ve yurtdışı diploma programlarına katılmanız konusunda hizmet veriyoruz.
Yurtdışına çıkarken tamamlanması gereken evraklar, konsolosluklara teslim edilmesi gereken formlar, çeviriler ve diğer tüm işlemler konusunda uzman vize danışmanlığı sağlamaktayız. Konusunda yetkin personelimiz ile vize sürecinizin hatasız, hızlı ve zahmetsiz olarak tarafımızdan yürütülmektedir.

Müşteri Memnuniyet Hattı: +90 532 346 40 80 • Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim