Amerika'da Dil Eğitimi Ve Çalışma İzni

Amerika, eğitim alanında dünyanın sayılı ülkelerinden biridir. Dünyanın her yerinden öğrencilere sahip olan Amerika, birçok kaliteli eğitim kurumuna sahiptir. Aynı zamanda ülkenin yaşam kalitesi ve standartları da yüksektir. İngilizce bilgisinin artırmak ve dilini geliştirmek isteyenler için en iyi ülkelerden biri Amerika'dır. Ülkede kaliteli ve iyi olan kurumsal dil okulları faaliyet gösteriyor. Bu dil okullarında en iyi şekilde İngilizce eğitimi almak ve ikinci bir dile sahip olmak mümkündür. Dil eğitimi alırken aynı zamanda günlük hayatta insanlar ile sohbet ederek pratik yapma fırsatı da vardır. Ancak Amerika'da dil okuluna gidenlere çalışma izni verilmez. Dil eğitimi alırken aynı zamanda çalışmak isteyen kişiler, bu izne sahip olmaz. Çünkü ülke hükümeti öğrencilerin dil okulunda eğitime en iyi şekilde odaklanmasını ister. Bu yüzden de dil okullarında eğitim alan kişilere çalışma izni verilmez. Bunun yanında dil okullarında pek çok etkinlik ve organizasyon düzenlenir. Böylece çalışma izni olmasa dahi çeşitli etkinliklerde bulunmak ve insanlar ile iletişim halinde olmak mümkündür. Amerika'da dil okuluna gidenlere çalışma izni verilmiyor ama lisans ve yüksek lisans eğitimi alanların çalışma izni bulunuyor. Üniversite'de eğitim alan kişilerin maddi sıkıntılar yaşamaması için part time çalışma izinleri bulunuyor.

Amerika'da Üniversite Öğrencileri Ne Kadar Çalışabilir?

Amerika, sadece dil eğitimi için değil, lisans ve yüksek lisans eğitimleri için de tercih edilen bir ülkedir. Kaliteli üniversitelerde eğitim almak istiyorsanız, Amerikan üniversitelerini tercih ederek yurtdışına çıkabilirsiniz. Amerika'da üniversitede lisans veya yüksek lisans eğitimi alırlarken part time bir işe girebilirsiniz. Aynı zamanda tatillerde ise full time çalışma imkânı verilir. Tatil olarak bahsedilen zaman, hafta sonları değildir. Yazın tam zamanlı çalışmak mümkün olur. Bir lisans veya yüksek lisans öğrencisinin haftalık part time çalışma saati 20 olarak belirlenmiştir. Yazın ise haftada maksimum 40 saat çalışma olanağı vardır. Çalışma imkânı bulunan işler genel olarak üniversite kampüsünde olur. Ancak öğrenci, kampüs içinde iş bulamaz ise ve maddi sorunlar yaşıyorsa başvuru yapabilir ve istisnai olarak kampüs dışında işe girebilir. Bunun haricinde bütün işler kampüs içinde olmalıdır.

Amerika'da Eğitim Alırken Ne Kadar Para Kazanılabilir?

Amerika'da lisans veya yüksek lisans eğitimi almak istiyorsanız yurtdışı danışmanlık firması desteği alabilirsiniz. Bu sayede hem eğitim almanız için gerekli işlemleri sorunsuz bir şekilde yerine getirebilir hem de bu konuda daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Amerika'da eğitim alırken çalışarak kazandığınız para ile kendinizi geçindirebilirsiniz. Part time çalışırken saatlik ortalama 5 ila 9 dolar arasında bir para kazanabilirsiniz. Çalışabileceğiniz işler ise genellikle garsonluk, kütüphanecilik ve benzeri işler olur. Amerika'da eğitim alırken aynı zamanda bunlar ve benzeri işlerde çalışarak maddi ihtiyaçlarınızı da daha rahat bir şekilde karşılayabilirsiniz. Ancak sadece dil okulu için Amerika’ya gitmek istiyorsanız çalışma izniniz olmadığını bilmelisiniz.

Amerika'da Dil Okuluna Gidenler Neden Çalışamaz?

Amerika'da dil eğitimi alan kişilere çalışma izni verilmemesinin temel sebebi, hükümetin öğrencilerin sadece eğitime odaklanmasını istemesidir. Aynı zamanda dil eğitimleri daha kısa süreli olduğu için de çalışma izni bulunmaz. Lisans veya yüksek lisans eğitimi aldığınız takdirde ise kampüs içindeki işlerde çalışabilirsiniz. Amerika’ya dil eğitimi için veya üniversitede eğitim almak için gitmek istiyorsanız danışman desteği alabilirsiniz. Yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmeti kapsamında hem Amerika'da eğitim almanız için size yardımcı olunur hem de vize ve benzeri işlemleri kolayca halletmeniz sağlanır.

Yazar
7
Cansu Akkaya
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
VANWEST COLLEGE Kanada’da yurtdışı eğitim almak isteyen öğrenciler için oldukça ...
2019 Güncel Pasaport Harçları Yeni yılla birlikte, yeni pasaport harç bedelleri ...

Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim