Amerika'da Üniversite Eğitimi

AMERİKA'DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Amerika'da Üniversite eğitimi almak kuşkusuz herkesin hayallerini süslemektedir. Amerika'da yüksek öğrenim devlet üniversiteleri,özel üniversiteler,kolejler ve sanat okullarından oluşmaktadır. 4000'i aşan öğretm kurumu, araştırmaya verdiği öncem ve mezuniyet sonrası kariyer olanakları ile Amerika hem öğrenciler hem de araştırmacılar için en çok tercih edilen ülkeler arasındadır.

Amerika'da lisans eğitimleri 4 yıl, yüksek lisans eğitimleri ise 2 yıldır. Öğrencilerin akademik başarılarının yanı sıra sosyal yönleri,aldıkları ödüller,projeler Amerikan üniversitelerine girş koşullarını etkileyen faktörlerdir. Eğitim maliyetleri diğer ülkelerle karşılaştırıldığı zaman biraz daha yüksek olup,ilk girişte burs imkanı bulmak oldukça zordur. Öğrencinin başarılı olma durumuna göre eğitim süreci içinde üniversitenin sunduğu burslara başvuru yapılabilir.

BAŞVURU ŞARTLARI:

• İleri seviyede İngilizce bilgisine sahip olmak,

• Lisans programları için lise mezuniyet nor ortlaması en az 3.0, yüksek lisanslar için bazı üniversiteler belirli not ortalamları istemektedir. Genel itibariyle 2.50'nin altında bir not ortalamamsı olmamasına özen gösterilmesi gerekir.

• Bunun yanı sıra öğrencinin başvuru esnasında yazağı niyet mektubu,referansları,diğer akademik veya sosyal başarıları kabul edilmesini etkileyecektir.

İNGİLİZCE VE AKADEMİK YETERLİLİK:

• İngilizce yeterliliğin kanıtlanması için öğrencilerin TOEFL sınav sonucunun olması gerekecekir. Pek çok American üniversitesi artık IELTS sınavını da kabul etmektedir.

• Bazı üniversiteler İktisadi İdari Bilimler ve Mühendislik lisans eğitimlerine girişte SAT(Scholastic Aptitude Test) sınav sonucu istemektedirler.

• Bazı üniversiteler İktisadi İdari Bilimler ve Mühendislik alanlarında yüksek lisans eğitimlerine girişte GMAT(Graduate Management Admission Test) veya GRE( Graduate Record Examination) sınav sonşları talep etmektedir.

• İngilizce seviyenizin Amerika'da doğrudan bir lisans veya yğksek lisans programına giriş için yeterli olmaması halince KARYA sizlere üniversite öncesi 3-6-9 aylık hazırlık programları sunarak TOEFL'sız üniversite geçişi konusunda yardımcı olmaktadır.

• Amerika'da üniversitler genelde Sonbahar döneminde öğrenci kabulu yaparlar. Ancak bölümlere ve üniversitelere göre bazıları Şubat dönemi için de yeni öğrenci kabulu yapmaktadır.

• Üniversite başvurularınızı en geç Şubat-Nisan aralığında yapmanız gerekmektedir. Ancak bazı üniversiteler Haziran ayına kadar geç başvuru kabul ederler. Başlangıç tarihinde sorun yaşamamak için her üniversitenin yabancı öğrenciler için olan en son başvuru tarihleri kontrol edilmelidir.

ÜCRETLER:

• Amerika'da kolejler ve üniversiteler arasında fiyat farklılıkları vardır. Kolejlerde 2 yıllık bölüm okuyup daha sonra üniversite 3. Sınıfa geçiş yaparak maliyetinizi azaltmanız mümkündür.

• Kolejlerin ön lisans bölümleri yıllık 12-18.000 USD aralığında, üniversitlerin lisans bölümleri yıllık 20-35.000 USD aralığında,yüksek lisanslar ise 22-40.000 USD aralığındadır.

KONAKLAMA VE ÇALIŞMA İMKANLARI:

• Amerika'da eğitim alan öğrencilerin büyük bir kısmı üniversitenin sahip olduğu kampüs içi veya dışı yurtlarda konaklama yapmaktadır. Bunun yanı sıra bulunduğu bölğeye göre daire paulaşımı yapan öğrencilerde bulunmaktadır. Yapacağınız konaklama türüne ve bulnduğunuz şehire göre aylık yaşam giderleri için 1000-1500 USD aralığında bir bütçe ayrımanız gerekecektir.

• Amerika'da yabancı öğrenciler kampüs içi çalışma inkamları bulabilecekleri gibi, 9 aylık eğtim sürelerini doldurduktan sonra OPT(Optional Practical Training) kapsamında başvuru yaparak yasal çalışma izni alabilirler.

Yazar
3
Cansu Akkaya
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Lisans öğrencileri, üniversite eğitimlerini tamamladıktan sonra yüksek lisans yaparak ...
Yurtdışında dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin öncelikli tercihi İngiltere dil okullarından ...

Programlarımız

Karya International bünyesinden alabileceğiniz başlıca hizmetlerimiz

Yurtdışında dil öğrenmek, özellikle de yurtdışı İngilizce kursu arayan öğrencilerimiz için sunduğumuz başlangıç düzeyi, ileri düzey ve sınav hazırlık gibi dil kurslarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yurtdışında eğitim almak istediğiniz, ülke, şehir ve okula göre listelenmiş şekilde sunulmaktadır.
Yurtdışına dil öğrenmek amacıyla gitmek isteyen ve dilini özellikle mesleki İngilizce, mesleki Almanca gibi alanlarda geliştirmek isteyenler için sunduğumuz programlara bu bölümden ulaşabilirsiniz. Aşçılık, Hemşirelik, Hukuk, Turizm ve Pazarlama gibi alanlara yönelik mesleki dil eğitim programlarımız bulunmaktadır.
3 - 17 Yaş arası çocuk ve gençler için sunduğumuz, tek başına, aile eşliğinde ya da gruplar ile katılabilen Yurtdışı yaz okulu programlarımıza bu bölümden ulaşabilirsiniz. Yurtdışı yaz kampı olarak bilinen programların genellikle İngilizce dil eğitimi temeli ile birleştirilerek çocuk ve gençlerin yaz boyunca hem iyi vakit geçirdiği hem de yabancı dillerini geliştirdiği programlardır.
Lise eğitimini tamamlamış ve lisans düzeyinde eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen öğrencilerimiz için yurtdışı üniversite programlarımızı bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışı Üniversite arayan öğrencilerimiz bölüm arama motorumuza Tıp, mühendislik gibi popüler bölümlerin adını yazarak ülke ve üniversite bazında arama yapabilir.
Lisans eğitimini tamamlamış öğrencilerimiz için yurtdışında master, yurtdışı MBA, yurtdışında doktora programları konusunda detaylı bilgiler sunan bölümümüz yurtdışında üniversite ve kabul şartları ile ilgili detaylı bilgiler içermektedir. Bölüm arama motorumuz lisans yanında yüksek lisans ve doktora programları için de arama yapabilmektedir.
İlk öğretimini tamamlamış öğrencilerimiz için; Amerika, İngiltere, Kanada lise seçeneklerimizi bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışında lisans eğitimi düşünen öğrenciler için önemli olan kaliteli lise eğitimini farklı konaklama seçenekleri dahil olarak alabilirsiniz. Amerika Lise, İngiltere Lise, Kanada Lise programı düşünen öğrencilerimiz için pek çok önde gelen yurtdışı lise ile anlaşmalı olarak hizmet vermekteyiz.
Yurtdışında bulunurken çeşitli alanlarda yetkinliğinizi kanıtlayabileceğiniz sertifika programları sunmaktayız. Bu programlardan bazılarında kurs süresi boyunca yasal çalışma hakkınız bulunmakta ve masraflarınızı çıkarmanızda destek olabilmektedir.Dijital Pazarlamadan, Siber Güvenlik, Hukuk, Film Making, İşletme Yönetimi gibi çok geniş alanlarda farklı süre ve içeriklerde yurtdışı sertifika ve yurtdışı diploma programlarına katılmanız konusunda hizmet veriyoruz.
Yurtdışına çıkarken tamamlanması gereken evraklar, konsolosluklara teslim edilmesi gereken formlar, çeviriler ve diğer tüm işlemler konusunda uzman vize danışmanlığı sağlamaktayız. Konusunda yetkin personelimiz ile vize sürecinizin hatasız, hızlı ve zahmetsiz olarak tarafımızdan yürütülmektedir.

Copyright © 1994 - 2020 Karya International Yurtdışı Eğitim