Amerika Göçmenlik ve Çalışma

Fırsatlar ülkesi olan Amerika, birçok kişinin hem çalışmak hem de vatandaşı olmak için hayalini kurduğu bir ülke olmaktadır. Amerika’da çalışmak ve en önemlisi de vatandaşı olmak ülkenin belirlediği belirli kurallar çerçevesinde mümkün olmaktadır. Dünyanın en güçlü ülkesinde çalışmak ve yaşamak için birtakım hususlar yerine getirildiği takdirdeAmerika Rüyasıgerçek olmaktadır. Bu ülkeye göç etmenin göçmen vizesi ve yeşil kart olmak üzere iki ana yolu olmakta ve green card olarak ifade edilen yeşil kart daha çok tercih edilmektedir. Amerika’da hayat boyu yaşama hakkının elde edilmesini sağlayan yeşil kartı almanın da belirli yolları bulunmaktadır.

Aile Dayanıklı Yeşil Kartlar

Amerikan vatandaşı olmaya hak kazanmış kişinin anne, baba, eş ve 21 yaş altı çocuklarından istediklerini ülkeye getirme hakkının olması, bu kişilerin hiçbir uğraş göstermeden aile üyesi sayesinde yasal yollarla yeşil kart başvurusunda bulunmasına olanak tanımaktadır. Diğer akrabaları için de belirli kriterlerin olduğu yeşil kartta, sayı olarak belirli sınırlamaların olduğu ve kurallar çerçevesinde oluşturulan tercih gruplarına göre bekleme süresi bulunmaktadır. Bu tercih grubunun birinci sırasında vatandaş olan kişinin bekâr ve 21 yaş üstünde çocuğu bulunmaktadır. 21 yaş altı çocukları ve eşlerinin ikinci tercih gurubunda olduğu yeşil kartta, bu gruptakiler için herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir. Vatandaş olan kişinin evli çocuklarının olduğu üçüncü tercih grubu ve kardeşlerinin olduğu dördüncü tercih grubunda yer alan bireylerin de göçmenlik şansı olmaktadır. Amerikan Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosuna yapılan başvuru, 3 – 4 ay içinde sonuçlanmakta ve tercih grubuna göre vizenin hazırlık süreci 10 yılı dahi bulabilmektedir. Daimi göçmen statüsü elde eden yeşil kartlı kişi, belirli suçları işlemediği takdirde sınır dışı edilmemekte ve hayatının geri kalanını tercihe bağlı olarak Amerika’da geçirebilmektedir. Savunma ve güvenlik gibi bazı iş sahaları ile seçimle kamu görevine gelemeyen bu kişiler, Amerika Birleşik Devletleri’nin istediği herhangi bir eyaletinde çalışabilirler.

İşveren Dayanaklı Yeşil Kartlar

İşveren tarafından Amerika Birleşik Devletleri Çalışma Bakanlığı’na (Department Of Labor) yapılan başvuru sonucunda uygun prosedürün tamamlanmasıyla alınması mümkün olan yeşil kart için öncelikle işverenin işyerinde yeterince kalifiye eleman bulunmadığını ve talepte bulunduğu kişinin diğer çalışanların maaşları ve işleri konusunda olumsuz bir durum oluşturmayacağını bildirmesi gerekmektedir. Labor Certification – Çalışma Belgesi ibraz etmesi gereken işverenin bu kişinin maaşını ödeyebilecek bütçesi olduğunu da kanıtlaması koşullar arasında olmaktadır. Bu vizenin EB-1 türü, profesör ve araştırmacılar veya çok uluslu yöneticiler ve müdürlerden oluşmakta olup EB-2 türü ileri düzey meslek sahibi olan yabancılar yer almaktadır. EB-3 türü, nitelikli işçiler ve vasıfsız işçiler şekilde olup EB-4 türü, dini meslek sahipleri ve EB-5 türü en az 1 milyon dolar yatırım yapan ve 10 yeni tam zamanlı iş yapacak yabancıları içermektedir. EB-1 ve EB-5 türündeki vizeler ortalama 1 sene içerisinde onaylanırken diğer türlerdeki vizelerin onayının 5 sene sürmesi mümkündür.

Yeşil Kart Çekilişi

Kanada, Meksika, İngiltere, Hindistan Çin ve Filipin devletlerinin vatandaşlarının katılamadığı yeşil kart çekilişi, dünyanın birçok ülkesinden insanların yoğun talep gösterdiği bir göçmenlik vizesi olmaktadır. Türkiye’de her yıl ortalama 1500 – 4000 kişi arasında kazananın olduğu yeşil kart çekilişi ile Amerika, her sene 50,000 – 55,000 arası vize dağıtmaktadır. 18 yaşın üzerindeki herkesin başvurma hakkının olduğu yeşil kart, dil, eğitim, nitelik gibi hiçbir kriter aramamaktadır. Uygulanmasının esas amacının ülkedeki göçmen sayısını arttırmak olan yeşil kart çekilişi, genellikle ekim ve aralık aylarında gerçekleşmektedir. Yeşil kart sahibi olan kişinin Amerika’da eğitimine veya niteliğine göre iş bulması mümkün olmakta; ancak herhangi bir mesleği olmayan kişiler için saatlik işler mevcut olmaktadır.

Geçici Vizeler

Yeşil kart başvurusundan önce veya sonra Amerika’da bulunmak isteyen kişilerin aldığı vize türüyle belirli süreye kadar ülkede bulunma hakkı olmaktadır. Altı ay Amerika’da kalınmasını sağlayan Ziyaretçi Vizesi, ülkeye yatırım yapmak amaçlı gitmek için alınan Yatırımcı Vizesi, eğitim amaçlı gidilen Öğrenci Vizesi, profesyonel seviyede çalışanlar için Özel Meslek Sahibi Vizeleri, öğrenci ve akademisyenler için verilen Değişim Programları Vizeleri, Amerika’da bulunmak isteyen, ancak çalışma daimi yaşama hakkının olmadığı vize türleri olmaktadır.

Yazar
3
Cansu Akkaya
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar Schengen Vizesi, Avrupa Birliği Schengen Bölgesinde ...
Kanada yüksek lisans programları; son yıllarda büyük talep görmektedir. Bunun sebepleri arasında; ...

Programlarımız

Karya International bünyesinden alabileceğiniz başlıca hizmetlerimiz

Yurtdışında dil öğrenmek, özellikle de yurtdışı İngilizce kursu arayan öğrencilerimiz için sunduğumuz başlangıç düzeyi, ileri düzey ve sınav hazırlık gibi dil kurslarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yurtdışında eğitim almak istediğiniz, ülke, şehir ve okula göre listelenmiş şekilde sunulmaktadır.
Yurtdışına dil öğrenmek amacıyla gitmek isteyen ve dilini özellikle mesleki İngilizce, mesleki Almanca gibi alanlarda geliştirmek isteyenler için sunduğumuz programlara bu bölümden ulaşabilirsiniz. Aşçılık, Hemşirelik, Hukuk, Turizm ve Pazarlama gibi alanlara yönelik mesleki dil eğitim programlarımız bulunmaktadır.
3 - 17 Yaş arası çocuk ve gençler için sunduğumuz, tek başına, aile eşliğinde ya da gruplar ile katılabilen Yurtdışı yaz okulu programlarımıza bu bölümden ulaşabilirsiniz. Yurtdışı yaz kampı olarak bilinen programların genellikle İngilizce dil eğitimi temeli ile birleştirilerek çocuk ve gençlerin yaz boyunca hem iyi vakit geçirdiği hem de yabancı dillerini geliştirdiği programlardır.
Lise eğitimini tamamlamış ve lisans düzeyinde eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen öğrencilerimiz için yurtdışı üniversite programlarımızı bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışı Üniversite arayan öğrencilerimiz bölüm arama motorumuza Tıp, mühendislik gibi popüler bölümlerin adını yazarak ülke ve üniversite bazında arama yapabilir.
Lisans eğitimini tamamlamış öğrencilerimiz için yurtdışında master, yurtdışı MBA, yurtdışında doktora programları konusunda detaylı bilgiler sunan bölümümüz yurtdışında üniversite ve kabul şartları ile ilgili detaylı bilgiler içermektedir. Bölüm arama motorumuz lisans yanında yüksek lisans ve doktora programları için de arama yapabilmektedir.
İlk öğretimini tamamlamış öğrencilerimiz için; Amerika, İngiltere, Kanada lise seçeneklerimizi bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışında lisans eğitimi düşünen öğrenciler için önemli olan kaliteli lise eğitimini farklı konaklama seçenekleri dahil olarak alabilirsiniz. Amerika Lise, İngiltere Lise, Kanada Lise programı düşünen öğrencilerimiz için pek çok önde gelen yurtdışı lise ile anlaşmalı olarak hizmet vermekteyiz.
Yurtdışında bulunurken çeşitli alanlarda yetkinliğinizi kanıtlayabileceğiniz sertifika programları sunmaktayız. Bu programlardan bazılarında kurs süresi boyunca yasal çalışma hakkınız bulunmakta ve masraflarınızı çıkarmanızda destek olabilmektedir.Dijital Pazarlamadan, Siber Güvenlik, Hukuk, Film Making, İşletme Yönetimi gibi çok geniş alanlarda farklı süre ve içeriklerde yurtdışı sertifika ve yurtdışı diploma programlarına katılmanız konusunda hizmet veriyoruz.
Yurtdışına çıkarken tamamlanması gereken evraklar, konsolosluklara teslim edilmesi gereken formlar, çeviriler ve diğer tüm işlemler konusunda uzman vize danışmanlığı sağlamaktayız. Konusunda yetkin personelimiz ile vize sürecinizin hatasız, hızlı ve zahmetsiz olarak tarafımızdan yürütülmektedir.

Copyright © 1994 - 2019 Karya International Yurtdışı Eğitim