amerika Üniversite

AMERİKA ÜNİVERSİTE

Amerika'da Lisans Eğitimi

Prestijli ve tüm dünyada geçerli bir eğitim almak şüphesiz ki tüm öğrencilerin hayallerini süsleyen bir fırsat. Sizler de lisans ve yüksek lisans eğitimleriniziAmerika gibi dünyanın en köklü üniversitelerinin bulunduğu bir ülkede de alabilirsiniz. Günümüzde ABD’de 5400’den fazla yüksek öğretim kurumu vardır. Bunların 3200’den fazlası 4 yıllık, 2200’den fazlası ise 2 yıllıktır.

Amerika’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencileriki farklı yöntem izleyebilmektedir. Bunlardan ilki doğrudan 4 yıllık bir üniversiteye gitmek, diğeri ise 2 yıllık bir yüksek okula kayıt yaptırdıktan sonra 4 yıllık bir üniversiteye geçiş yapmaktır.

Video

Amerika’da lisans eğitimi için önce 2 yıllık yüksek okullara girmek sonrasında 4 yıllık üniversitelere transfer olmak en çok tercih edilen seçenektir.İki yıllık yüksek okulların amacı, teknik ve profesyonel alanlarda eğitim vermek ve öğrencileri 4 yıllık okullara hazırlamaktır

2 yıllık yüksek okula kayıt yaptırmak ve kabul edilmek 4 yıllık lisans programları sunan bir üniversiteye kabulden daha kolaydır. Çoğunlukla TOEFL puanı ve SAT istemeyen yüksek okullar, öğrencilerin daha kolay kabul edilmesini sağlamaktadır. Ayrıca yüksek okuldan sonra üniversiteye geçiş çok daha kolay bir şekilde olmaktadır..

Video

Amerika’da 2 yıllık ön lisans eğitimi veren Community College sistemi hem Amerika’nın en iyi 4 yıllık üniversitelerine kolay yatay geçiş sağlar, hem de yıllık ücretleri 6,000 $ ile 8,000 $ arası değiştiği için oldukça ekonomik bir alternatiftir. Uluslararası ve Amerikalı pek çok öğrenci ekonomik okul ücretleri nedeni ile üniversite eğitimlerinin ilk iki yılını Community College’lerde bitirmeyi tercih etmekte ve 2+2 ile çift diploma alarak eğitimlerini tamamlamaktadır. College’lerin giriş koşulları üniversitelere nazaran çok daha kolaydır.

Amacı bir Amerikan üniversitesinde 4 yıllık bir lisans programına direkt kabul almak olan öğrencilerin ise, iki sınava girmeleri gerekmektedir.Bu sınavlar TOEFL veya IELTS sınavlarından biri ve SAT sınavıdır. Ayrıca bu sınavlar ile birlikte öğrencinin lise not ortalaması da okula kabulü için oldukça önem teşkil etmektedir. Eğer ki öğrencinin İngilizce yeterliliği bu sınavlardan geçer puan alabilecek kadar iyi değilse ve lise not ortalaması ve diğer kriterler okula kabul koşullarını karşılıyorsa, öğrenci bölüme başlamadan önce bir hazırlık eğitimi alabilmektedir.

Birçok dil okulu ile partnerlikleri bulunan üniversiteler öğrencilere kampüs içerisinde bir hazırlık eğitim paketi sunmaktadırlar. Öğrenciler aldıkları hazırlık eğitiminin ardından direkt olarak bölüme giriş yapabilir ve lisans eğitimlerine devam edebilirler.

Video

devamını göster Devamını Göster

Amerika'da Master Eğitimi

Üniversite eğitiminde olduğu kadar master eğitiminde de dünyanın en ileri gelen ülkelerinden biri olan Amerika, öğrencilere sunduğu geniş fırsatlar ile en çok tercih edilen bölgelerden birisi olmaktadır.

Maksimum olarak 2 yıl süren master eğitimleri, birçok alanda ve birçok üniversitede verilmekte ve öğrenciler bu eğitimlerden sonra dünya devi firmalarda işe girebilme fırsatını elde etmektedirler.

Öğrencilerin master eğitimi alabilmek için öncelikle TOEFL veya IELTS sınavlarından geçer puan almaları, GRE veya GMAT sınavlarına da girerek gerekli koşulları sağlamaları gerekmektedir. Bu sınavların haricinde öğrencilerden belli bir GPA puanı ve not ortalaması da istenmektedir. Bütün koşulları sağlayan öğrenciler direkt olarak üniversitelerin sunduğu master programlarına girebilmektedirler.

Okulların öngördüğü koşulları sağlayamayan öğrenciler ise, özellikle dil yeterliliği konusunda alabilecekleri pre-master programları sayesinde, okulun kampüsü içerisinde maksimum 1 senelik bir dil ve kültür eğitimi görebilmektedirler. Aynı zamanda Amerikan üniversite sistemini, master süresince işlerine yarayacak akademik çalışmaları da ders olarak alan öğrenciler, bu programı başarıyla bitirdikleri takdirde master yapacakları bölüme direkt geçiş yapabilmektedirler.

Bu şekilde program alan öğrencilerin tekrar dil yeterlilik sınavlarına veya GRE, GMAT gibi sınavlara girmelerine gerek kalmamaktadır

Yüksek Eğitim Kalitesi

Amerika Birleşik Devletleri, uluslararası öğrenciler arasında en çok tercih edilen eğitim ülkesidir. ABD eğitimi tüm dünyada tanınmaktadır. Dünya sıralamasındaki en iyi 100 üniversitesinin 30'u ABD'de bulunmaktadır. ABD üniversitelerindeki öğrencilerin mezuniyetlerinde yüksek başarı elde etmelerinin nedenlerinden biri, beşeri bilimler (liberal arts) eğitimi görmeleridir.

Beşeri bilimler, sadece belirli bir ana konuyu değil, çeşitli matematik ve fen bilimleri, felsefe, tarih ve edebiyat gibi alanlarını kapsamaktadır.Beşeri bilimler, öğrenciyi kariyer planından daha fazlası için hazırlamaktadır. Öğrencinin daha vizyon sahibi olabilmesi, geniş düşünebilmesi ve iş hayatında daha başarılı olabilmesi için gerekli alt yapıyı oluşturmaktadır.

Çeşitlilik

 • ABD üniversitelerinde her yaştan, dinden ve her ülkeden gelen öğrenciler bulunmaktadır. Bu, birçok kültürden insanın bir arada, zengin bir ortamda eğitim görmesini sağlar.
 • Genellikle sınıfların mevcudunun 20 civarında olması, öğrenciler ve eğitmenlerin birbirlerini daha iyi tanıyarak sınıf dışında da öğrenimin desteklenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Ayrıca, ABD kampüslerinde her zaman çok aktif bir sosyal yaşam vardır. Öğrenciler, benzer hobilere ve ilgi alanlarına sahip arkadaşlarla bir arada olabilecekleri birçok sosyal kulübe katılabilirler.
 • Birçok şehir ve kasabada, uluslararası sporlar, dünyaca ünlü müzik festivalleri veya muhteşem sanat galerileri ve müzeler, herkes için çeşitli eğlenceler bulunmaktadır.

Çalışma İmkanı

ABD'deki uluslararası öğrenciler, haftada 20 saate kadar kampüste bir işte çalışabilirler. Bazı okullar, öğrencilerin yaptıkları stajları müfredat içerisinde değerlendirir ve ders olarak sayabilirler.

Çoğu üniversitede, büyük şehirlerde bulunmayan üniversitelerde bile, öğrencilere verilen staj olanakları sırasında öğrencinin güvenliğini sağlamakla sorumlu birimler kurulmuştur.

Tüm ABD üniversitelerinde gerçek iş deneyimini sağlayan çok sayıda müfredat dışı etkinlik bulunmaktadır. Bunlardan bazıları, okul gazetesi için yazı yazmak, bilim fuarlarına katılmak, tartışma ekibinde yer almaktır.

Bu sayede öğrenciler, eğitim sırasında öğrendiklerini deneyimleme imkanı elde etmiş olurlar ve bu tecrübeler iş yaşamına başlarken mülakatlar için çok faydalıdır.Tüm üniversitelerde, iş görüşme yöntemlerini öğreten, eğitimlerinin sonrasında iş bulmalarına yardımcı olan profesyonellerden oluşan kariyer hizmetleri bölümü bulunmaktadır.Lisans derecesi alabilmek için genellikle eğitim süresi 4 yıl sürmektedir.

Üniversite eğitimin ilk 2 yılında önkoşul dersleri alınmaktadır. Bu dersler edebiyat, sosyal bilimler, sanat, tarih gibi derslerden oluşmaktadır. İlk 2 yılın sonrasında öğrenciler mesleki eğitimlerine yönelirler.

‘ Major ‘ öğrencinin eğitim alacağı ana bölüme verilen isimdir. Öğrenciler seçecekleri bölüme 3. Sınıfa geçerken karar verirler. Amerikan üniversitelerinin en büyük özelliği eğer isterse öğrencinin bölüm değiştirme imkanı olması ve isterlerse eğitim sürelerini uzatarak birden fazla dalda eğitim alabilmeleridir.Devlet Üniversiteleri devlet veya yerel yönetimler tarafından desteklenir veya yönetilirler.

Özel Üniversiteler de devletin konuyla ilgili birimleri tarafından denetlenirler. Devlet Üniversitelerinden en büyük farkları fiyatlarının daha yüksek olması ve okulların daha küçük olmalarıdır.

Eğitim Sistemi

Öğrenciler derslerde fikirlerini paylaşabilmeye yönlendirilirler. Derslerde tartışma ortamlarına katılmaları ve sunumlar yapmaları istenmektedir. Bu tartışma ortamları uluslararası öğrenciler için Amerikan eğitim sisteminin farklı yönlerinden biri olarak görülmektedir.Genellikle her hafta derse giren eğitimciler o haftaya ait bir okuma veya araştırma görevi verirler. Sınıftaki tartışmalara katılabilmeleri için öğrencilerin bu araştırma ve okumaları tamamlamaları gerekmektedir.Bazı lisans programları da öğrencilerin laboratuvarda zaman geçirmelerini gerektirir.

Eğitmenler aşağıdaki maddeleri değerlendirerek öğrencileri not verirler.

 • Her eğitmenin kendine ait derse katılım şartları bulunmaktadır
 • Ara sınav değerlendirme notu
 • Bir veya birden fazla araştırma yazısı
 • Dönem içerisinde yapılan haftalık veya günlük bilgiyi değerlendiren habersiz sınavlar
 • Final sınavı

Kredi Sistemi

Her ders kendine ait ders sayısından oluşmaktadır. Bu sayı genellikle öğrencinin bir hafta boyunca o ders için harcadığı saat sayısıdır. Bir ders genellikle 3 veya 5 kredidir. Tam zamanlı programlar genellikle 12-15 krediden oluşmaktadır. Uluslararası öğrencilerin mezun olabilmeleri için her dönem tam zamanlı eğitim görmeleri gerekmektedir.Amerikan sistemi içerisinde öğrenciler tamamladıkları kredileri başka bir üniversiteye transfer edebilir, böylelikle eğitimlerinde zaman kaybetmemiş olurlar.

Akademik Takvim

Akademik takvim genellikle Ağustos veya Eylül aylarında başlar ve Mayıs veya Haziran ayları arasında devam eder. Birçok okuldaki akademik yıl, “yarıyıl” adı verilen iki dönemden oluşmaktadır. (Bazı okullar “üç aylık dönem” sistemi olarak bilinen üç dönemlik bir takvim kullanmaktadır.) İsteğe bağlı olarak Yaz dönemleri de bulunmaktadır .

Konaklama

Birçok Amerikan Üniversitesinde öğrencilerin konaklamasına yardımcı olacak bölümler bulunmaktadır. Üniversitelerin yurtları campus içerisinde olduğu için yurt konaklaması öğrenciler için çok büyük rahatlık olmaktadır. Yurtlar tek kişilik, 2 veya 3 kişilik olarak değişmektedir. Ortak alanların kullanımı, yurt kuralları ve odalardaki kişi sayıları yurtlara göre farklılık göstermektedir. Genellikle üniversitenin 1.yılını okuyan öğrenciler yurtta kalmayı tercih etmektedirler. Okul dışında konaklama tercih edenler için de üniversiteler yardımcı olmaktadırlar. Tek başına ev tutmayı tercih etmeyenlere ev arkadaşı bulmaları konusunda yardımcı olurlar. Ev arkadaşı ile ev tutmak öğrenciye masraflarını paylaşma konusunda da yardımcı olur.İsteyen öğrencilere her zaman aile yanında konaklama imkanı yaratmak mümkündür ancak genellikle aile yanı konaklamalar üniversitelere 30-40 dakika uzaklıkta olduğu için tercih edilmemektedir.Ancak bu bölümlerin çalışma koşulları her üniversitede değişiklik göstermektedir.

devamını göster Devamını Göster

KARYA Sizleri Üniversiteye Yerleştirme Sürecinde Neler Yapar?

Üniversite yerleştirmesi yaparken belirlediğimiz misyonumuz, öğrencilerimizin talepleri ve yeterliliklerini temel alarak en doğru ülke, üniversite ve bölümü bulmalarını sağlamak ve tüm başvuru süreçlerini yönetmektir.

Karya International olarak danışmanlık sürecimiz;

 • Öncelikle öğrenci ve aile görüşmesi ile başlar; Bu görüşmeye istinaden öğrencilerin İngilizce seviyeleri, akademik yeterlilikleri, hedefleri ve bütçelerine göre uygun programlar değerlendirilir.
 • Öğrenciler ve aileleri, yurtdışındaki okulların Türk öğrencilere sunduğu burslar hakkında bilgilendirilir.
 • Karar aşaması akabinde okul başvuru işlemleri başlatılır. Okul ile öğrenci arasındaki tüm işlemler tarafımızca yürütülür.
 • Öğrencimizin tüm vize başvuru işlemleri, uzman vize departmanımız tarafından organize edilir.
 • Vize başvurusu onaylandıktan sonra planlanan gidiş tarihine göre konaklama, uçak bileti, havaalanı transfer ve seyahat sigortası organizasyonu yapılır.
 • Tüm işlemler tamamlandıktan sonra öğrencinin gideceği ülke ve şehir ile ilgili oryantasyon yapılır.
 • Programın tamamında ve sonrasında öğrenciye ve ailesine tüm aşamalarda destek sağlanır.

devamını göster Devamını Göster

KARYA ile Danışmanlık Yöntemleri

1) KARYA olarak anlaşmalı olduğumuz üniversitelere doğrudan ÜCRETSİZ yerleştirme işlemi yapmaktadır.

Amerika gibi eğitim kalitesi yüksek tüm ülkelerde, öğrencilerimizin dil ve akademik yeterlilikleri üniversitelerin kabul koşullarını sağladığı durumlarda anlaşmalı üniversitelere ücretsiz ve direkt başvuru yapmaktayız.

2) Pathway, Foundation, A-level, International Year One programları aracılığıyla üniversite geçiş programları (Bu programın tamamında Karya International ücretsiz danışmanlık yapmaktatır.)

Öğrencilerin hedefleri dünya sıralamasında bir üniversitede eğitim almak olduğunda ya da üniversitelerin aradığı dil ve akademik yeterliliğini sağlayamadıkları durumlarda üniversite geçiş programları sağlayan ve uluslararası öğrencilere yönelik eğitim veren özel kurumlarda, almak istedikleri eğitim programlarına göre Foundation, Pathway ya da International Year One programları aracılığıyla üniversite hazırlık programlarına katılabilirler. Özellikle mühendislik ya da işletme alanında eğitim almak isteyen fakat yıl kaybetmek istemeyen öğrenciler için ise doğrudan üniversitenin ilk yılını okuyabilecekleri ‘international year one’ programları bulunmaktadır. Bu programlarda öğrenciler yalnızca uluslararası öğrenciler ile birlikte eğitim alırlar ve programı başarıyla tamamladıklarında üniversite eğitimlerinin 2. yılından itibaren akademik eğitimlerine devam ederler.

3) Danışmanlık ücreti alarak Üniversite yerleştirme

Harvard Üniversitesi vb. gibi sıralamalarda en yükseklerde yer alan üniversitelere danışmanlık bedeli ile başvuru ve sonrasındaki tüm işlemleri için hizmet vermekteyiz.

devamını göster Devamını Göster

Amerika'da Üniversite Eğitimi Hakkında Güncel Bilgiler

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim