Au Pair

Demi pair / AuPairprogramı nedir?

Demi Pair Programı; Avustralya da dil eğitimi alırken Avustralyalı bir ailenin çocuk bakımına yardımcı olmayı tanımlar. Avustralya’da yoğun İngilizce eğitimi (Genel İngilizce, Akademik İngilizce, İş İngilizcesi, IELTS ve CAMBRIDGE sınavlarına hazırlık) ve bir Avustralyalı aileye çocuk bakımı ve hafif ev işleri konusunda yardım etme kombine edilir. Aileye yaptığı yardımlar karşılığında öğrenciye konaklama, yemek ve haftalık harçlık(haftada 120-150 Avustralya Doları) verilir. Öğrenciler dil okulunda Pazartesi'den Cuma'ya (08.30-12:50 arası veya 09:40-14:30 arası) yoğun İngilizce dersleri alırlar. Derslerden sonra öğrenciler Demi Pair ailelerinin yanına dönüp çocuk bakımı ve ev işleri ile ilgilenirler(haftada yaklaşık 20 saat).

Programa Kimler katılabilir?

20 yaş ve üzeri, çocuklarla ilgili belirli bir deneyimi olan (en az iki referans gereklidir), orta derecede İngilizce bilen ve geçerli bir ehliyete sahip olan kişiler katılabilir. Potansiyel adaylar için İlk Yardım Bilgisi Sertifikası, çocuk bakımı diploması gibi evraklar önemli rol oyanayabilir. Adaylar kayıttan önce bir teste tabi tutulur ve Program Direktörü ile telefonda bir görüşme yapar, bu adayın program için uygun seviyede olduğundan emin olmak içindir.
Eğer öğrenci gerekli seviyede değilse, ailenin yanında çalışmaya başlamadan önce ek bir ücret karşılığında 2-4 haftalık Süper Yoğun İngilizce programına başlatılır.
Programa başvuren kişiler iyi niyetli, sorumluluk alabilen, gerektiğinde esnek çalışma koşullarına adapte olabilecek yapıya sahip motive kişiler olmalıdır. Öğrenci ailenin kurallarına uymak durumundadır. Gelmeden 3 ay önce tam başvuru yapılmış olmalıdır, öğrenci programa kabul edildikten ve bütün evraklar gönderildikten sonra aile aranmaya başlanacaktır.

Yapılması gereken işler

Öğrenciler Demi Pair Programında haftada yaklaşık 20 saat çalışacaktır. Ortalama günlük 4-5 saat olan çalışma saatleri ve görevler ailenin ihtiyacına göre değişebilmektedir. Demi Pair programı ailenin çocuğu etrafında şekillenir. Çocuk bakımı; çocukları okula hazırlamak, onları okula bırakmak ve/veya okuldan almak, onları için aktiviteler düzenlemek, yemek hazırlamak, ödevlerini kontrol etmek, yatma saatine hazırlamak, yıkanmalarına yardımcı olmayı kapsar. Öğrenci sosyalleşmek ve eğlence için haftasonlarında boş olacaktır. Fakat yine de aile öğrencinin haftasonunda çocuk bakıcılığı yapmasını isteyebilir. Öğrencilerin ve ailelerin bu sebepten esnek olması gerekmektedir.

Vize

Demi Pair Programında çalışma yükü haftalık 20 saat civarında olduğundan sadece Öğrenci Vizesi ve Working Holiday Vizesine sahip olan kişiler bu programa katılabilirler. Minimum program süresi vize ne olursa olsun 12 haftadır.
Working Holiday Vizesi: Working Holiday vizesine sahip öğrenciler sadece 16 haftalık Demi Pair Programına katılabilirler. Bu vize tipine sahip kişiler kendi sağlık sigortalarını kendileri düzenlemek durumundadır.
Öğrenci Vizesi: Bu vizeye sahip kişiler maksimum 52 hafta kalabilirler ve haftada 20 saatten fazla çalışamazlar. Öğrenci vizeisne sahip kişiler Avustralya’ da zorunlu öğrenci sağlık sigortası yaptırmak durumundadır. Öğrenci vizesinin asıl amacı eğitim görmek olduğu için öğrencilerin işlerinin eğitimlerini engellememesine dikkat etmesi gerekmektedir.
Öğrenciler belirtmiş oldukları tercihlere ve ailenin ihtiyaçlarına göre bir ailenin yanına yerleştirilirler. Mülakattan önce, öğrencilere yanlarına gidecekleri ailenin öğrenciye verecekleri çalışma saatleri ve görevler konusunda bilgi verilecektir ve bir oryantasyon programına katılacaklardır. Program koordinatörü işlerin nasıl gittiğini öğrenmek için sürekli olarak aile ve öğrenci ile iletişim halinde olacaktır. Aile ile oluşsan iletişim problemleri veya herhangi bi problem için her zaman destek ve danışmanlık verilmektedir.

Depozito

Herhangi bir problem çıkmasına önlem olarak bir iyi niyet depozitosu alınmaktadır. Örneğin programın bitiminden önce ayrılmaya karar veren öğrenci, telefon veya internetin uygunsuz kullanımı veya öğrencinin eşyalara verebileceği zarara karşılık bir önlem niteliğindedir.
Programın bitiminde depozito öğrenciye geri ödenir.

Evde konaklama depozitosu

Öğrencilerin Sydney’e ilk geldiklerinde etrafı keşfetmeleri ve ortama uyum sağlamaları için ilk iki haftası normal aile yanı konaklamada kalınır. Bu öğrencilerin uzun yolculuğun ardından dinlemesi, çoccuk bakmak zorunda kalmadan şehiri keşfetmeleri ve derslere başlamaları için yapılmaktadır.Bu şekilde öğrenciler ilk iki hafta yanında kaldıkları aileyle devam etme veya başka aile seçme gibi bir opsiyona sahip olmaktadır, bunun anlaşılması için program koordinatörü ile bir takım mülakatlar yapılacaktır. Eğer öğrenci önce başka bir ailenin yanına yerleştiyse depozito geri ödenmez, fakat öğrenci gelmeden önce aile bulunduysa depozito öğrenciye geri ödenir.

Yazar
6
Zuhal Doğancı
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Malta, Akdeniz’de bulunan adalar ülkesidir. Malta 3 büyük, 2 küçük ...
Yüksek lisans ya da yaygın bilinen ifadeyle "Master", herhangi bir lisans programını tamamladıktan ...

Programlarımız

Karya International bünyesinden alabileceğiniz başlıca hizmetlerimiz

Yurtdışında dil öğrenmek, özellikle de yurtdışı İngilizce kursu arayan öğrencilerimiz için sunduğumuz başlangıç düzeyi, ileri düzey ve sınav hazırlık gibi dil kurslarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yurtdışında eğitim almak istediğiniz, ülke, şehir ve okula göre listelenmiş şekilde sunulmaktadır.
Yurtdışına dil öğrenmek amacıyla gitmek isteyen ve dilini özellikle mesleki İngilizce, mesleki Almanca gibi alanlarda geliştirmek isteyenler için sunduğumuz programlara bu bölümden ulaşabilirsiniz. Aşçılık, Hemşirelik, Hukuk, Turizm ve Pazarlama gibi alanlara yönelik mesleki dil eğitim programlarımız bulunmaktadır.
3 - 17 Yaş arası çocuk ve gençler için sunduğumuz, tek başına, aile eşliğinde ya da gruplar ile katılabilen Yurtdışı yaz okulu programlarımıza bu bölümden ulaşabilirsiniz. Yurtdışı yaz kampı olarak bilinen programların genellikle İngilizce dil eğitimi temeli ile birleştirilerek çocuk ve gençlerin yaz boyunca hem iyi vakit geçirdiği hem de yabancı dillerini geliştirdiği programlardır.
Lise eğitimini tamamlamış ve lisans düzeyinde eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen öğrencilerimiz için yurtdışı üniversite programlarımızı bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışı Üniversite arayan öğrencilerimiz bölüm arama motorumuza Tıp, mühendislik gibi popüler bölümlerin adını yazarak ülke ve üniversite bazında arama yapabilir.
Lisans eğitimini tamamlamış öğrencilerimiz için yurtdışında master, yurtdışı MBA, yurtdışında doktora programları konusunda detaylı bilgiler sunan bölümümüz yurtdışında üniversite ve kabul şartları ile ilgili detaylı bilgiler içermektedir. Bölüm arama motorumuz lisans yanında yüksek lisans ve doktora programları için de arama yapabilmektedir.
İlk öğretimini tamamlamış öğrencilerimiz için; Amerika, İngiltere, Kanada lise seçeneklerimizi bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışında lisans eğitimi düşünen öğrenciler için önemli olan kaliteli lise eğitimini farklı konaklama seçenekleri dahil olarak alabilirsiniz. Amerika Lise, İngiltere Lise, Kanada Lise programı düşünen öğrencilerimiz için pek çok önde gelen yurtdışı lise ile anlaşmalı olarak hizmet vermekteyiz.
Yurtdışında bulunurken çeşitli alanlarda yetkinliğinizi kanıtlayabileceğiniz sertifika programları sunmaktayız. Bu programlardan bazılarında kurs süresi boyunca yasal çalışma hakkınız bulunmakta ve masraflarınızı çıkarmanızda destek olabilmektedir.Dijital Pazarlamadan, Siber Güvenlik, Hukuk, Film Making, İşletme Yönetimi gibi çok geniş alanlarda farklı süre ve içeriklerde yurtdışı sertifika ve yurtdışı diploma programlarına katılmanız konusunda hizmet veriyoruz.
Yurtdışına çıkarken tamamlanması gereken evraklar, konsolosluklara teslim edilmesi gereken formlar, çeviriler ve diğer tüm işlemler konusunda uzman vize danışmanlığı sağlamaktayız. Konusunda yetkin personelimiz ile vize sürecinizin hatasız, hızlı ve zahmetsiz olarak tarafımızdan yürütülmektedir.

Müşteri Memnuniyet Hattı: +90 532 346 40 80 • Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim