Avustralya Göçmenlik ve Çalışma

Türkiye’den çok uzakta yer almasına rağmen birçok kişinin hem eğitim almak hem çalışmak hem de göç etmek için tercih ettiği bir ülke olan Avustralya yaşamak için oldukça ideal bir yerdir. Aynı zamanda Amerika, İngiltere gibi refah seviyesi ileride olan ülkelere göre daha kolay çalışma izni vermesinden ve yaşam standartlarının yüksek olmasından dolayı yaşamak için çok tercih edilmektedir. İyi yaşam koşulları, ülkeye göç eden birçok kişinin ailesiyle beraber ülkeye yerleşmesine ve başka kişilerin de aynı imkanlara sahip olmak amacıyla başvuruda bulunmasına neden olmaktadır. Dünyanın en iyi ekonomisine sahip ülkelerinden biri olan Avustralya’da birçok farklı etnik kökende insanların yaşaması nedeniyle göçmenlere ayrım yapılmaması da, ülkeye göç edilmesini daha cazip hale getirmektedir.

Avustralya’da Çalışmak için Alınan Vizeler

Oturma izni almak isteyenlerin kolay bir şekilde aldığı “Çalışma ve Tatil Vizesi” ile iyi bir iş bulunması ve işveren tarafından beğenilmesi durumunda sponsorluk vizesi alarak 3 yıl boyunca aynı işyerinde çalışmak şartıyla süresiz oturma iznine ve 1 yıl sonrasında da Avustralya vatandaşlığına başvurmak mümkün olmaktadır. Türkiye’de yer alan dil eğitimi programı kapsamında Avustralya’ya giderek mesleki alana uygun olarak hemşirelik, sağlık, yaşlı bakımı, aşçılık, fitness, çocuk bakıcılığı gibi işlerde çalışmak mümkündür. Avustralya’da master, doktora gibi akademik eğitim alan yabancı öğrenciler için haftalık 20 saat çalışma izni bulunmaktadır.

Avustralya Göçmenlik Başvurusu

Her yıl revize ederek yayınladığı “Kalifiye Meslekler Listesi” ile Avustralya, listede yer alan mesleklerden birine sahip olunması durumunda ve IELTS sınavından istenen puan alındığı takdirde oturma izni için ihtiyaç duyulan puanlama sisteminde iyi bir puan elde ederek başvuruda bulunmak mümkün olmaktadır. Avustralya’da faaliyette olan ticari bir firmayla iş anlaşması imzalanması durumunda çalışma iznine sahip olunmakta ve eğitim programları, çalışma ve tatil vizesi, part time çalışma imkânı gibi hususlardan faydalanmanın yanında kalıcı oturma iznine başvurulmaktadır. Son olarak Avustralya vatandaşı biriyle evlenildiği takdirde de kalıcı oturma izni ve sonrasında vatandaşlık alınabilmektedir.

Avustralya Göçmenlik Puanlama Sistemi

Avustralya’ya Nitelikli Göçmenlik Vizesi için başvuran kişilere uygulanan puanlama sistemi, beş kısımdan oluşmakta ve en az 60 puan elde edilmesi gerekmektedir. Puanlama sisteminin ilk kriteri olan yaş ile ilgili öncelikle bilinmesi gereken husus, 50 yaş altındaki kişilerin başvuruda bulunması gerektiğidir. En yüksek puan 30 olup 18 – 24 yaş aralığı 25 puan, 25 – 32 yaş aralığı 30 puan, 33- 39 yaş aralığı 25 puan, 40 – 44 yaş aralığı 15 puan ve 45 – 49 yaş aralığı 0 puan şeklindedir. İkinci puanlama kriteri olan İngilizce Skoru için yapılan IELTS veya PTE sınavlarından birinden Competent (Yetkin) düzeyde sonuç alındığı takdirde 0 puan, Proficient (Uzman) düzeyde sonuç 10 puan ve Superior (Üstün) düzeyde sonuç 20 puan şeklinde olmaktadır. Üçüncü puanlama kriteri olan Nitelikli Meslek ve Mesleki Tecrübe Skoru için iş tecrübesinin Avustralya dışında olması durumunda 3 – 5 yıl arası tecrübe 5 puan, 5 – 8 yıl arası tecrübe 10 puan ve 8 – 10 yıl arası tecrübe 15 puan şeklinde olmaktadır. Bu iş tecrübesinin Avustralya’da kazanılması durumunda ise 1 – 3 yıl arası tecrübe 5 puan, 3 – 5 yıl arası tecrübe 10 puan, 5 – 8 yıl arası tecrübe 15 puan ve 8 – 10 yıl arası tecrübe 20 puan olmaktadır. Dördüncü puanlama kriteri olan Eğitim Skoru için doktora 20 puan, lisans 15 puan, Avustralya’da tamamlanan bir diploma veya ticari nitelik programı 10 puan, Avustralya’da alınmış bir diploma veya ticari nitelik programı ile iki sene boyunca yürütülen lisansüstü araştırma 5 puan olmaktadır. Son olarak Diğer Faktörler olarak değerlendirilen kriterlerde yer alan NAATI tarafından onaylı dil skoru, Avustralya’nın kırsal kesiminde eğitim almak veya eş ve partner gibi durumlarda da 5 puan almak mümkün olmaktadır.

Avustralya’da Göçmen Olmak

Birçok farklı kültürü bünyesinde barındıran Avustralya, etnik köken çeşitliliği nedeniyle farklı ülkelerden gelen göçmenleri ötekileştirmemektedir. Oturmuş bir demokrasi ve insan hakları anlayışı sayesinde ülkede insanların kendini daha güvende hissetmeleri ve iyi bir ekonomisi olduğu için daha yüksek yaşam standardına sahip olmalarına neden olmaktadır. Sosyal hak ve güvence konusunda eşitlik ilkesiyle hareket eden ülke, ücretsiz sağlık hizmetleri ile de sosyal bir devlet olmaktadır.

Yazar
7
Zuhal Doğancı
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
İspanya iklimi, doğası, tarihi, ve kültürü ile her yönden cok ilgi çekici ...
Herkesin sahip olmak istediği yeşil pasaport birçok ülkeye vizesiz seyahat etmenizi ...

Programlarımız

Karya International bünyesinden alabileceğiniz başlıca hizmetlerimiz

Yurtdışında dil öğrenmek, özellikle de yurtdışı İngilizce kursu arayan öğrencilerimiz için sunduğumuz başlangıç düzeyi, ileri düzey ve sınav hazırlık gibi dil kurslarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yurtdışında eğitim almak istediğiniz, ülke, şehir ve okula göre listelenmiş şekilde sunulmaktadır.
Yurtdışına dil öğrenmek amacıyla gitmek isteyen ve dilini özellikle mesleki İngilizce, mesleki Almanca gibi alanlarda geliştirmek isteyenler için sunduğumuz programlara bu bölümden ulaşabilirsiniz. Aşçılık, Hemşirelik, Hukuk, Turizm ve Pazarlama gibi alanlara yönelik mesleki dil eğitim programlarımız bulunmaktadır.
3 - 17 Yaş arası çocuk ve gençler için sunduğumuz, tek başına, aile eşliğinde ya da gruplar ile katılabilen Yurtdışı yaz okulu programlarımıza bu bölümden ulaşabilirsiniz. Yurtdışı yaz kampı olarak bilinen programların genellikle İngilizce dil eğitimi temeli ile birleştirilerek çocuk ve gençlerin yaz boyunca hem iyi vakit geçirdiği hem de yabancı dillerini geliştirdiği programlardır.
Lise eğitimini tamamlamış ve lisans düzeyinde eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen öğrencilerimiz için yurtdışı üniversite programlarımızı bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışı Üniversite arayan öğrencilerimiz bölüm arama motorumuza Tıp, mühendislik gibi popüler bölümlerin adını yazarak ülke ve üniversite bazında arama yapabilir.
Lisans eğitimini tamamlamış öğrencilerimiz için yurtdışında master, yurtdışı MBA, yurtdışında doktora programları konusunda detaylı bilgiler sunan bölümümüz yurtdışında üniversite ve kabul şartları ile ilgili detaylı bilgiler içermektedir. Bölüm arama motorumuz lisans yanında yüksek lisans ve doktora programları için de arama yapabilmektedir.
İlk öğretimini tamamlamış öğrencilerimiz için; Amerika, İngiltere, Kanada lise seçeneklerimizi bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışında lisans eğitimi düşünen öğrenciler için önemli olan kaliteli lise eğitimini farklı konaklama seçenekleri dahil olarak alabilirsiniz. Amerika Lise, İngiltere Lise, Kanada Lise programı düşünen öğrencilerimiz için pek çok önde gelen yurtdışı lise ile anlaşmalı olarak hizmet vermekteyiz.
Yurtdışında bulunurken çeşitli alanlarda yetkinliğinizi kanıtlayabileceğiniz sertifika programları sunmaktayız. Bu programlardan bazılarında kurs süresi boyunca yasal çalışma hakkınız bulunmakta ve masraflarınızı çıkarmanızda destek olabilmektedir.Dijital Pazarlamadan, Siber Güvenlik, Hukuk, Film Making, İşletme Yönetimi gibi çok geniş alanlarda farklı süre ve içeriklerde yurtdışı sertifika ve yurtdışı diploma programlarına katılmanız konusunda hizmet veriyoruz.
Yurtdışına çıkarken tamamlanması gereken evraklar, konsolosluklara teslim edilmesi gereken formlar, çeviriler ve diğer tüm işlemler konusunda uzman vize danışmanlığı sağlamaktayız. Konusunda yetkin personelimiz ile vize sürecinizin hatasız, hızlı ve zahmetsiz olarak tarafımızdan yürütülmektedir.

Copyright © 1994 - 2019 Karya International Yurtdışı Eğitim