Londra Dil Kursu İzlenimlerim

29-09-2012

                Öncelikle İngiltere'nin en büyük şehri olan Londra ile ilgili genel izlenimlerimi paylaşarak başlamanın uygun olduğunu düşünüyorum. Şehir İngiltere adasının tam göbeğinde diğer kıyı şehirlerine trenle yada diğer ulaşım yolları ile maksimum 2 saat uzaklıkta yer alan bir lokasyonda. Dolayısı ile sürekli seyahat edip bütün ingiltereyi bir yandan eğitim görüp bir yandan gezmek adına en doğru lokasyon olarak seçilebilir. Şehir tam olarak 6 zone'dan oluşuyorki bu zonelardan 1 ve 2.leri şehir merkezi olarak sayılsa da Türkiye'nin büyükşehirleri büyüklüğünde. Geriye kalan zone lar şehir merkezine son derece örgün bir demirağı ile bağlanmış ve metro sistemi ile sadece birkaç hat değiştirerek bütün şehir içerisinde gidemeyeceğiniz yer yok. Aynı zamanda Londra King's Cross metro istasyonundan yeşil pasaport sahibi öğrenciler ya da schengen vizesine sahip olan kişiler kolaylıkla sadece bir trenle Fransa'ya geçiş sağlayabiliyorlar.

                Şehir tüm dünyada olduğu gibi metropolit kentlerin sahip olduğu yüksek fiyat tarifelerine sahip dolayısı ile bütçesi kısıtlı bir öğrenci için okul ücretleri uygun olsa dahi yaşam masrafları ve kişisel giderler açısından çok doğru bir tercih olmayabilir. Sadece Londra'ya has olmasa da İngiltere' deki en büyük şehir olmasının verdiği bir özellik olarak şehirde inanılmaz bir sanat ve tiyatro ilgisi var. Bu sebeple şehir merkezinde gezerken müzikaller ve oyunların sürekli olarak düzenlendiği tiyatroları gözden kaçırmanız mümkün değil. Geçirdiğiniz öğrenim süreci içerisinde bir kaç tanesini izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

                Yaşam standartları yüsek olduğu kadar zonelar 4, 5 ve 6 ya doğru yükseldikçe ters orantılı biçimde daha az gelişmiş yerleşim birimlerine doğru ilerleniyor ve gözle görülür bir biçimde klasman farkını hissedebiliyorsunuz. Aynı zamanda türk öğrenciler için uyarılması gereken bir husus ise kesinlikle safkan beyaz ingiliz nüfusu ile karşılamayacakları. Kozmopolit bir şehir olmasının sağladığı multi etnik kültürel pota özelliği görülüyor. Pek çok farklı etnik entitiden gelen kişi ile karşılaşmanız mümkün (bu oran içerisinde Türklerin sayısı da hiç yadsınamayacak bir ölçüde). Dolayısı ile yanınızdan Türkçe konuşarak geçen birilerini duyduğunuzda sizin için süpriz olmamalı.

                Şehir daha hızlı yaşamayı ve renkli bir hayatı olsun isteyen öğrenciler için İngiltere deki en uygun yer diyebiliriz. Ancak genel anlamda ingilizlerin erken güne başlayıp günü erken bitirme özelliklerinden kaynaklanan bir hafta içi gece hayatından yoksunluk var. Buna istinaden şehir merkezinde vakit geçirebileceğiniz bar, pub ve gece klüplerinin sayısı ile tercih yaparken zorlanabilirsiniz. Çok lüks bir restoranda yemek yemek veya en elit gece klüplerinde eğlenmek gibi bir tercihiniz olmadığı sürece çok ekstrem fiyatlar harcamanıza gerek kalmadan güzel vakit geçirebilme imkanınız olabilir. Şanslısınızki sadece okulları gezmekle kalmayarak bu konuda da sizi daha gitmeden yönlendirebilirim.

                Londra'da bulunan EC okullarına gelecek olursak, öncelikle 18+ üzerine eğitim veren iki farklı şubesinin olduğunu söyleyerek başlamalıyım. 2012 senesinde Londra merkez şubesini Euston (şehrin en merkezi lokasyonlarından bir tanesi) da açmış bulunuyor. Euston metro istasyonundan çıktığınızda okula ulaşmanız için yapmanız gereken tek şey sadece karşıya geçmek olacak. Euston House olarak isimlendirilmiş bir bina nın bütün 3. Katı EC okullarına tahsis edilmiş. Okul son derece modern, tüm sınıflarında elektronik whiteboard kullanılmakta, sınıfların dizaynı olarak tamamen güneş alacak şekilde organize edilmiş (İngiltere de güneş alan günleri bulmanız her ne kadar istisnai olsa da) içinizi karartmadan eğitiminizi alabileceksiniz. Genel olarak bu okul 18-30 yaş öğrencilerine hizmet vermekte. Az sonra izah edeceğim Covent garden şubesi otuz yaş üzeri öğrenciler için organize edilmiş olsa dahi, otuz yaş üzeri öğrencilerin tercih etmeleri halinde Euston şubesinde de eğitimlerini alabiliyorlar. EC okulunun Euston şubesinde tüm sınıflar İngilterenin ünlü pop bandleri ile isimlendirilmiş. Spice Girls, Beatles, Sugababes ya da Take That sınıflarından birinde okuyabilirsiniz.

EC londra her iki şubesinde de double bank uygulaması yapmaktadır. Bu uygulamayı şu şekilde tarif edebilirim. Öncelikle gidecek öğrencilerin gerek genel ingilizce gerek yoğun ingilizce seçmiş olmalarının haricinde gündüz programı ya da öğleden sonra programlarına katılmaları gibi iki farklı seçenekleri bulunur. Bu programlar içerisinde gündüz programını tercih eden öğrenciler 24 haftadan kısa bir süre katılım sağlacaklar ise bir gün sabah bir gün öğleden sonra ders alacak biçimde konuşlandırılır. Ancak 24 haftanın üzerinde eğitim almayı hedefleyen öğrenciler sadece sabah programından faydalanırlar. Bu uygulama sayesinde öğrenciler farklı eğitmenlerle vakit geçirip derslerini görerek farklı aksanlara nail olmuş olurlar, ki dil öğrenimi sürecinde hedeflediğimiz bir durumdur. İngilizcenin sadece belirli bir diyalektiğini anlayan bir öğrenci yeterli seviyede gelişim sağlamış sayılmaz.  

Covent Garden şubesi de (Covent Garden Londradaki bütün restoran, bar ve gece hayatının konumlandığı bir bölgedir) Londra'nın en merkezi konumlarından bir tanesinde yer almaktadır. Daha önce de belirttiğim üzere sadece 30 yaş üzerine hizmet veren bir şube olarak tasarlanmış 4 katlı kendine ait bir merkezdir. Öğrencilerin ders aralarında ya da öğle tatillerinde dışarda yemek yemek yerine alternatif bir mutfakları olması için en üst katı bir yemek alanı olarak dizayn edilmiş Türk öğrenciler için domuz eti kullanılmayan ve helal menülerinde sunulduğu bir katı mevcuttur.  Bu şube ancak ocak 2013 te hizmet vermeye başlayacak olmasından kaynaklı ekte göstereceğim Fotorafların şaşırtıcı olmaması konusunda uyarıda bulunmam gerekecek. Malesef son haliyle görmüş bulunmuyorum, henüz ziyaret ettiğim esnada şube tamamen tadilat altında bulunuyordu.

EC ‘nin Londradaki şubelerini topladığımızda en büyük sınıf saysına sahip EC okulu olma özelliğini taşıyor ancak farklı şubelerde olması gereğiyle ayrı ayrı hesapladığımızda bu özelliği İngiltere içerisinde Brighton'a kaptırıyor.

Londra 18 yaş altı öğrenciler için Kuzey Londrada , gerçek İngiliz tarihi içerisinde eğitim almayı hedefleyen öğrenciler için en uygun rotasyon olarak değerlendirilebilir.  Okul Zone 8 de( londra olarak sayılmayabilir) Kuzey londra olarak sayılan bir bölgede konumlandırılmış ancak kampüs içi rğtim olmasından kaynaklı olarak bu kadar uzakta olması son derece doğal. Londra'nın merkezine 20 dakika kadar bir tren yolculuğu ile çok kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Eğitim görülen okul yaz döneminde kendi öğrencilerin kapalı olduğundan kaynakla dil öğrencilerine hizmet veriyor. Binası 19. Yüzyıldan itibaren hizmet vermeye devam eden tarihi ve klasik ingiliz mimarisi örneği. Okul'un içerisinde yüzme okulu ve spor faliyetlerinin düzenlendiği alanlar bulunmakta ve kampüs gerçekten çok büyük bir merkeze sahip. Bushey Area da bulunan okul ön izlenim olarak en yüksek kaltiedeki lokasyon olarak tercih edilmese dahi öğrencilerin kampüsü gördükten sonra ve tüm ihtiyaçlarını kampüs içerisinde gidermelerinden kaynakllı olarak tercih edilebilirliği son derece yükek olmalı. Tüm EC okullarında olduğu gibi young learners programlarının içerikleri ve aktiviteleri içerisinde grup liderleri eşliğinde şehir merkezi turları hali hazırda programa dahil edilmiştir. 

Konuyla ilgili ilginizi çekebilecek sayfalar
EC Dil Okulları
İngiltere Dil Okulları
EC İngiltere Dil Okulları
ingiltere dil okulları fotoğrafları

Yazar
9
Ezgi Erdoğan
Yurtdışı Eğitim Danışmanı

Copyright © 1994 - 2018 Karya International Yurtdışı Eğitim