Brighton Dil Kursları ve İzlenimlerim

29-09-2012

                Sırada öğrenci yönlendirmelerimi İngiltere üzerinde yaparken en çok tercih ettiğim ve giden öğrencilerimin hepsinin memnun olarak döndüğü şehir olan Brighton bulunuyor. Şehirle ilgili genel izlenimlerle başlamanın yine gerekli olduğunu düşünüyorum. Brighton İngiltere'nin güney batısında bulunan son derece turistik bir bölgede. İklim koşulları olarak İngiltere'nin güney ve kıyı şeridinde bulunmasından kaynaklı daha sıcak ve ılıman bir iklime sahip. Son derece renkli bir yaşamın olduğu sürekli bir festival yada organizasyonların düzenlenmekte olduğu bir şehir. Hatta spesifik Festivaller adına tüm Avrupadaki en büyük ayaklarının yapıldığı rotasyon olarak ilgi çekiyor. Şeh,r aynı zamanda Londra'nın küçültülmüş bir versiyonu gibi ve Londraya son derece yakın. Yine Londra tren istasyonundan (King's Cross) bineceğiniz bir trenle 40 dakika içerisinde brighton şehrindesiniz. Brighton çok eğlenceli ve renkli bir hayat tarzını öğrencilere sunuyor olsa da, Londra kadar metropolit bir yer değil ve bu sebepten sıkılabilecek öğrencilerin Londra'ya hafta içlerinde bile kolaylıkla gidip dönmesine olanak tanıyacak bir destinasyonda bulunuyor.  Şehir tam bir Avrupa kenti ve Fransız akımı altında kalmış. Sokakta sürekli resim yapan sanatçılar yada müzisyenlerle karışalabilirsiniz. İnsanları son derece sıcak kanlı ve yabancı uyruklu kişilere son derece sıcak yaklaşıyorlar.

                Okul ile ilgili bilgilere gelecek olursak, ilk olarak söylemem ve belirtmem gereken özellik binanın konumu mükemmel. Daha iyi bir lokasyona konumlanmış bir okul daha düşünemiyorum Brighton için. Okul tam olarak Brighton Pier olarak dünyaca ünlü tanınan kıyı şeridinin iç kısmında bulunuyor. Dolayısıyla yürüyerek en ağır tempoyla 5 dakika içerisidne Brighton Pierdesiniz. Aynı zamanda Kraliyet ailesinin Brighton'da da bir saraya sahip olma isteğiyle yaptırılan Brighton Pavillion da okula yürüyüş mesafesinde maksimum 5 dakika uzaklıkta yer alıyor.

Tamamen kendine ait 4 katta hizmet veren bir bina üzerinde eğitim verilmekte. Bu bina aynı zamanda tekil bina olarak düşündüğümüzde İngilterede ki en büyük EC binasıolarak değerlendirebiliriz çünkü tam 33 adet sınıfı var. Çalışanların güler yüzlülüğü ve yardımseverliği son derece gelişmiş. Şahsi kanaatim olarak en beğendiğim EC merkezi olarak tanımlayabilirim Brighton şubesini İngilterede ki. Çalışmakta olan stafın müdürü olarak hizmet veren Bernard işinde son derece profesyonel çalışan birisi. Bu izlenimi direk olarak alıyorsunuz, zaten Londra şubesinin müdürlüğünü 20 sene kadar üstlenmiş. Okul 2010 senesinde yenilendiği için otel standartlarında ve çok kaliteli. Her taraftan ışık aldığı için son derece aydınlık ve iç açıcı. Elbette bunun benim İngilterede bulunduğum dönemin güneşli ve açık havanın olmasının etkisi de yadsınamaz ama bu özelliği de son derece önemli olduğunu düşünüyorum.

                Şehirde özellikle belirtlimesi greken ve ilgi çeken bir yan ise deniz kenarında yaşamak isteyip Londra'nın keşmekeşi içerisinde bulunmak istemeyen ancak yine de Londra'da çalışıp Brighton da yaşayan öğrenciler var. Aralarındaki mesafenin yakınlığı açısından değerlendirildiğinde İstanbul'da Anadolu yakasında yaşayarak Avrupa yakasında çalışmaktan pek farklı bir sistem olmadığını düşünebiliriz.

                Konaklamaları ile ilgili olarka gezdiklerimden ilk residence Saint James. Okuldan çıkıyor karşı kaldırıma geçiyorsunuz ve evet, yurt burada. Yakınlıkla alakalı sıkıntı yaşamak istemeyen öğrenciler için daha iyi uzaklıkta bir konum olamaz çünkü 30 saniye kadar zamanınızı almıyor eğer kırmızı ışığa denk gelmezseniz karşıya geçmekiçin. Eşyalarının en lüks ve en yeni konaklama olmadığını söyleyebilirim. Burada 6 adet oda var çift ve tek kişilik konaklamalar var. Odalar çok lüks olmamakla bveraber n suit olan odaların banyoları son derece konforlu.

                Bütün İngiltere turu içerisinde en çok beğendiğim konaklamaya geliyor sıra. Sea Front Residence. 5 yıldızlı bir otelin konforu gibi. Öncelikle İzmir tipi yalı dediğimiz evlerde kalıyorsunuz. 4 katlı bir bina. Her oda n suit. Çift kişilik yada tek kişlik banyoları var. Bazı odaların okadar güzel bir deniz manzarası var. Eğer Brighton da dil eğtimi görüyor olsam ve bu yurtta kalıyor olsaydım büyük ihtimalle odamdan çıkmak istemeyebilirdim.  Odalar aynı zamanda kendinizin ayarlayabileceği ölçüde ısınması için yerden ısıtmalı olarak tasarlanmış. Ortak kullanım alanları da mevcut.

                Diğer bir konaklama tipi Sudley Place okula 5 dakika otobüsle yürüyerek ise 15 dakika uzaklıkta ulaşım açısından. Çift ve tek kişilik odalar mevcut, 5 odası olan ve 8 öğrenciye ev sahipliği yapabilecek kapasite de bir yurt. Burası ekonomik bir yerde konaklama yapmayı tercih edilecek öğrenciler için uygun.

 Konuyla ilgili ilginizi çekebilecek sayfalar


EC Dil Okulları
İngiltere Dil Okulları
EC İngiltere Dil Okulları
ingiltere dil okulları fotoğrafları

Konu ile ilgili sorularınızı danışmanlarımıza sorabilirsiniz.
5
Gözde Pekcevik
Yurtdışı Eğitim Danışmanı

Copyright © 1994 - 2019 Karya International Yurtdışı Eğitim