Bristol Dil Okulları hakkında uzman gözünden

29-09-2012

Londra ‘ya en uzak lokasyonda bulunan şehir olan batı kıyı şeridindeki şehir Bristol. Bu şehre karşı öncelikle biraz ön yargı ile gittiğimi söylemek zorundayım ancak şehre varır varmaz tamamen bu ön yargım değişti. Öncelikle Londradaki trene bindikten sonra 1 saat kırk dakikalık bir yolcluluktan sonra (bu hat üzerinde bazen aksamalar olabiliyor ve yolculuk 2 saate kadar çıkabiliyor) Bristol kentine varmış oluyorsunuz. Söylediğim gibi ön yargılarımı yıkmayı ve en beğendiğim şehirler arasında yerini almayı kolaylıkla başarıyor trens istasyonundan çıkar çıkmaz. Her yer yeşil, doğal dekorasyon olarak her tarafta rengarenk çiçekler var. Londra'dan sonra EC'nin şubesinin bulunduğu en büyük şehir. Aynı zamanda okul temsilcilerinden aldığım bilgiye göre ingiltere de bulunan en zengin şehirlerden bir tanesi Bristol. Bunu zaten şehirde gezerken gözden kaçırmanız mümkün değil, son derece posh bir şehir. Ve yine İngiliz kültüründen çok Avrupa kültürü yerleşmiş.

EC'nin okuluna geldiğimizde ise şehrin kalbinde bulunan Queen's square üzerinde bir binaya sahip EC. Brighton daki şubenin ikizi gibi. Toplamda 19 sınıfı var ve bu sınıfların 14 ü içerisinde interactive whiteboard sistemi kullanılıyor. Bu sayıdaki kapasitesi ile Brightondan sonraki en büyük şubesi olma özelliğini barındırıyor.

Okulla ilgili bir özelliği anlatmadan önce İngiltere'nin dil okulları ile ilgili yönetmeliğiyle ilintili bir gelişmeyi bildirmek durumundayım ki şu şekilde. Öncelikle öğrencilerin yurt dışında kabul edilebilip Visa letter larının onaylanabilmesi için sadece British Council tarafından onaylanması gerekiyordu. Bu sistem yeni getirilen yönetmelikler dahilinde ISI (Independent Study Inspectors) adlı kurum tarafından da sınanıp yeterlilik vermesi gerekiyor. EC' nin bu sene denetime giren ilk şubesi Bristol ve tüm alanlardan mükemmeliyet belgesi almış bulunmakta.

Diğer bir özelliği ise tüm İngiltere içinde yapılan “En çalışılabilir 5 kurum” oylamasında 4. Sırada yer alıyor. Yani bu da demek oluyor ki çalışanları yaptıkları işi severek ve son derece memnun bir şekilde yürütüyorlar. Okulların kalitesi kadar yönetim kadrosu ve personellerinin de memnun olmaları sizleri son derece huzurlu ve yardımsever bir ortamda eğitim göreceğiniz yolunda garanti vermektedir.

Öğrenciler açısından tercih edilebilirliğini düşündüğümüzde Bristol Londradan sonra kendisine ait havalimanı olan tek şehir ve bu yolla EasyJet ile direk olarak Türkiye'den Bristol' e uçabilecek öğrenciler.

Diğer bir özelliği ise bu şehirdeki şubesi double bank sistemi olmayan yani bir gün sabah bir gün öğleden sonra alınmayan tek bölümleri ve bu sistemin 2014 e kadar bu şekilde devam edecekleri yönünde garantisini de bizzat ben aldım okul yetkilileri tarafından.

Okuldan çıktığınız anda renkli bir hayatın içerisindesiniz. Okulun tam altında bulunan et restoranını şiddetle tavsiye ederim.

Yaz okulu sistemlerine glediğimiz zaman. Sporla ilgilenen bir öğrenci olduğunda, şehir seçimini bile es geçiyorum muhakkak Bristol tercih edilmeli! Yaz okullarını EmbassyCES, ISIS ve LSI ile beraber kullanıyorlar ancak dile getirdiğim gibi sporla ilgisi olan bir öğrencinin tercih etmesi demek o öğrencinin yüzü gülerek geri dönmesi anlamına gelecektir. Çektiğim fotoğraflardan görebileceğiniz üzere olimpik havuzlarından tutun kapalı ve açık futbol, hentbol, basketbol tesisleri, tırmanış sistemleri, oga ve pilates için özel odalar aklınıza gelebilecek en üst seviyede düzenlenmiş fitness ve gym courtları bulunuyor. Aynı zamanda yaz okulnda kalacak öğrencilerin konaklamaları da İngiltere'deki en lüks konaklamalar ve fiyatları son derece makul.

Tüm türk öğrencilerden aldığımız talep doğrultusunda en yüksek kalite minimum fiyata düşüncesi Bristol için geçerli ve bu sebeple tercih edilmesi en olası bölgelerden bir tanesi. Aynı zamanda Türk oranının diğer şubelere göre en az olduğu bölge burası.

Türk oranı konusunda sıkıntı yaşayan öğrenciler için en uygun tercih yine Bristol kenti olabilecekken bu bölge ile ilgili öğrencilerin sıkıntısı okyanus kıyısında bulunması gereğiyle biraz daha fazla yağış alabilecek olma özelliğidir.

Konu ile ilgili sorularınızı danışmanlarımıza sorabilirsiniz.
6
Zuhal Doğancı
Yurtdışı Eğitim Danışmanı

Copyright © 1994 - 2019 Karya International Yurtdışı Eğitim