Amerikada Üniversite Eğitimi

18-08-2014

Yurtdışında üniversite eğitimi deyince Amerika hiç şüphesiz aklımıza ilk gelen ülkeler arasındadır. Üniversitelerinin tanınırlığı, akademik anlamda yüksek standartlara sahip olması, üniversite eğitimi alırken çalışma imkanları, mezuniyet sonrası iş imkanları açısından değerlendirildiği zaman pek çok avantaj sunmaktadır.

Amerika'da devlet üniversiteleri(eyalet üniversiteleri) ve özel üniversitelerin yanı sıra Community College adı altında yarı devlet destekli özel kolejlerde vardır. Community College olarak geçen bu kolejlerde ön lisans olarak geçen Associate Degree ve pek çok lisans dereceleri de bulunur. Amerika2da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler lisans eğitimlerine doğrudan başlayabilecekleri gibi maliyetleri biraz daha düşürmek isterlerse Community Collegelar' da 2 senelik ön lisans eğitimi alıp daha sonra bu kredilerini koleji tanıyan anlaşmalı üniversitelere transfer ederek lisans diploması alabilirler.

Amerika'da lisans eğitimleri 4 yıllık, yüksek lisans eğitimleri ise 2 yıllıktır. Amerika'da lisans eğitimlerine başvuru yaparken üniversiteler yabancı dil seviyenizi kanıtlamanız açısından TOEFL sınavına girmenizi isteyeceklerdir. Her üniversitenin hatta bölümün talep ettiği minimum TOEFL puanı değişiklik göstermektedir. Genelde minimum 80 TOEFL IBT talep edilir, ama 100 isteyen üniversitelerde bulunmaktadır. Bazı üniversiteler mühendislik ve işletme bölümleri için TOEFL sınavının yanı sıra SAT dediğimiz sınav türünü de talep ederler. Bu 2 sınav haricinde güzel sanatlar bölümlerinde portfolyo talep edilebilir. Ayrıca Türkiye'de lise mezuniyet ortalamanız da kabul edilmenizde önemli bir etkendir.

Amerika'da yüksek lisans eğitimleri için ise yine yabancı dil seviyenizi ispat etmeniz açısından TOEFL sınav sonucu isteyecektir. Lisans mezuniyet ortalamanız, MBA gibi bölümlerde ek olarak GMAT sınavı, mühendislik bölümlerinde ek olarak GRE sınavı istenebilir. GMAT ve GRE her üniversite tarafından talep edilmemektedir. Bazı üniversiteler MBA programlarında iş deneyimi de görmek isterler. Tercih edilen deneyim süresi genelde yöneticilik alanında minimum 2 yıl olabilir. Amerika yüksek lisans için lisans not ortalamanız, akademik referanslarınız, staj, proje,tez çalışmalarınız ve kişisel niyet mektubunuz oldukça fazla önem taşımaktadır.

Her ne kadar Amerika'da eğitim süresini sene olarak belirtsek te, üniversitelerde eğitim sistemi ders başına belli bir kredi şeklinde ilerler. Bu kredilerin ortalama tamamlanma süreleri genelde belirtmiş olduğumuz yıl sayısı şeklindedir.

Amerika'da üniversite başvurularınızla birlikte üniversitelerin sunduğu burslara da başvuru yapabilirsiniz. Ancak burs bulmak ne yazık ki her zaman için çok kolay değildir ve bursa göre başvuru yapmamanızı tavsiye ederiz. Amerika'da kolej fiyatları yıllık yaklaşık 10-12.000 USD, lisans eğitimleri bölüme ve üniversiteye göre yıllık 18-30.000 USD, yüksek lisans eğitimleri üniversiteye ve bölüme göre yıllık 20-35.000 USD aralığındadır.

Konu ile ilgili sorularınızı danışmanlarımıza sorabilirsiniz.
9
Ezgi Erdoğan
Yurtdışı Eğitim Danışmanı

Copyright © 1994 - 2019 Karya International Yurtdışı Eğitim