İtalya'da Eğitim

04-09-2014

İtalya Avrupa'da Türk öğrencilerin gerek dil eğitimi gerek üniversite eğitimi anlamında tercih ettiği ülkeler arasında yer almaktadır. İtalyanca son yıllarda öğrencilerin öğrenmeyi en çok tercih ettikleri dillerden biridir. Özellikle moda ve sanatın kalbi olan İtalya öğrencilere farklı eğitim olanakları sunmaktadır.

Akdeniz ikliminin hakim olduğu ülkede, İtalyan misafirperverliğini yaşamak, yeni bir dil öğrenmek, farklı bir kültür içinde yaşamak isteyenler için İtalya çok uygun bir seçenektir. Tarihi ve kültürel geçmişi ile İtalya'da yaşamak oldukça zevkli ve eğlencelidir. İtalya'da dil eğitimi, sertifika ve diploma programları, lisans ve yüksek lisans eğitimleri alabilirsiniz.

İtalyanca dilini öğrenmek isteyen kişiler için İtalya dil okulları farklı seçenekler sunar. İtalyancanın tüm seviyelerine yönelik dil kursları yılın her zamanı başlayacak şekilde düzenlenmektedir. İtalya dil okulları Roma başta olmak üzere, Milano, Floransa, Venedik ve Siena gibi farklı şehirlerde bulunur.

Uluslararası öğrencilerden oluşan maksimum 12 kişilik gruplar halinde eğitim verilmektedir. İtalya dil okulları arasında uluslararası dil okulları olduğu gibi lokal ve butik dil okulları da vardır. İtalya dil okulları 16 yaş ve üzeri tüm yetişkinleri kabul etmektedir. İtalya dil okulları ELITE,ASILS ve AIL gibi okulları denetleyen ve gerekli onayları verilen kurumlar tarafından akredite edilmişlerdir. Yetişkin kurslarının yanı sıra İtalya'da 10+ yaş ve üzeri için yaz okulu programları da sunulur.

·İtalya Dil Kursu Program Türleri

İtalya dil kursları öğrencilere pek çok program alternatifi sunmaktadır. Başlangıç düzeyinden ileri seviyelere kadar yılın her zamanı başlangıç tarihleri olan İtalyanca dil kursları bulmak mümkündür.

İtalyanca dil kurslarında haftada 20 veya 25,30 ders alabileceğiniz Genel ve Yoğun İngilizce programları vardır. Bunlara ek olarak bire bir İtalyanca, İş için İtalyanca, Turizm için İtalyanca ve sınavlar için İtalyanca kursları vardır. CELI, CILS ve PLIDA gibi İtalyanca yeterlilik sınavlarına hazırlık kursları bulunmaktadır.

Son yıllarda en popüler olan İtalyanca kurslarından biri de dil ve değişik ilgi alanlarının birleştirildiği programlardır. Örneğin, İtalyanca ve Aşçılık, İtalyanca ve Şarap, İtalyanca ve Fotoğrafçılık, İtalyanca ve Resim gibi.

İtalyanca mesleki kursları arasında ise Bankacılık, Hukuk, Turizm, Havacılık, Sağlık, Moda,Sinema gibi alanlarda İtalyanca ile bütünleştirilmiş kurs imkanları vardır.

İtalya'da üniversite eğitimi almak isteyen kişiler için ise uzun dönem Akademik İtalyanca kursları mevcuttur.

Mesleki alanda sertifika diploma programı arayan kişiler için İtalya dil okulları Moda ve Tasarım, takı, çizim, sanat tarihi gibi alanlar mevcuttur.

İtalyanca öğretmenlerine yönelik olarak olan kurs seçenekleri ve DITALS sınavı için olan kurslarda İtalya dil okullarında bulabileceğiniz program türleri arasındadır.

·İtalya Konaklama Seçenekleri

İtalya dil okulları öğrencilere eğitimin yanı sıra konaklama ve havaalanı transferler gibi diğer alanlarda da hizmet sunmaktadır. İtalya'da öğrencilerin en çok tercih ettikleri konaklama türlerinden biri aile yanı konaklamadır.

İtalyan ailelerin yanında tek ve ya çift kişilik odalarda, oda ve kahvaltı ya da oda ve yarım pansiyon konaklama seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz. İtalya aile yanı konaklama size İtalyan kültürünü daha yakından tanıma imkanı sunacağı gibi dil pratiğiniz açısından da oldukça faydalıdır.

İtalya'da tercih edebileceğiniz bir diğer konaklama türü ise paylaşımlı öğrenci evleridir. Öğrenci evlerini aynı okulun öğrencileri İtalyan öğrenciler veya ev sahibi ile paylaşmak durumunda kalabilirsiniz. Odalar yine tek veya çift kişilik olup, mutfak, oturma odası ve banyo tuvalet ortak paylaşım halindedir. Öğrenci evleri konaklaması yemeksizdir.

İtalya'da yurt konaklaması her okulda sunulan bir konaklama tipi olmamakla beraber bazı okulların sunduğu konaklama tiplerinden biridir. Yurt konaklaması genellikle yemeksiz olan opsiyonlardır biridir, odalar ise tek ve çift kişiliktir.

İtalya'da otel konaklama ve kiralık ev/stüdyo daire bulabileceğiniz diğer konaklama türleri olup diğerlerine nazaran en pahalı opsiyonlardır.

·İtalya'da Üniversite

İtalya üniversite eğitimi konusunda kabul şartları çok zor olmayan ülkelerden biridir. İtalya'da devlet üniversiteleri ve özel üniversiteler vardır. Lisans eğitimleri 3, yüksek lisans eğitimleri ise 2 yıllıktır. Üniversiteler bünyesinde akademik derecesi olmayan sertifika veya diploma programları da bulmanız mümkündür.

İtalya'da üniversiteye başvurmak için Türkiye'de 12 yıllık eğitimi tamamlamış olmanız gerekir. Bunun yanı sıra üniversite sınavından barajı geçmeniz olmanız bir şarttır. İtalyan üniversitelerde eğitim dili ağırlıklı İtalyanca olmakla beraber bazı bölümlerde İngilizce eğitim sunulur. Bu yüzden İtalyanca veya İngilizce seviyenizi ispat edecek resmi sınav sonuçları da lazımdır. Eğer İtalyancanız ve ya İngilizceni yeterli seviyede değilse önce dil hazırlık eğitimi alırsınız.

Eğer Türkiye'de 11 yıllık eğitim sistemine göre mezunsanız ama İtalya'da üniversite eğitimi almak istiyorsanız o zaman Türkiye'de üniversiteye girip en az 1. Sınıfı okumuş olmanız gerekir. İtalya üniversite başvuruları yılda 2 kere Şubat ve Nisan aylarında İtalya Konsolosluğu üzerinden yapılır.

İtalya'da üniversite eğitimi alanında işletme, ekonomi gibi alanların yanı sıra mimarlık, iç mimarlık, moda, tasarım en çok tercih edilen bölümler arasındadır. Eğitim ücretleri yıllık 10.000 Euro civarındadır.

Konu ile ilgili sorularınızı danışmanlarımıza sorabilirsiniz.
5
Gözde Pekcevik
Yurtdışı Eğitim Danışmanı

Copyright © 1994 - 2019 Karya International Yurtdışı Eğitim