Almanyada Üniversite eğitimi

05-09-2014

·Almanya ekonomik üniversite eğitimi ve yüksek akademik standartlara sahip üniversiteleri sayesinde Türk öğrencilerin Avrupa'da en çok tercih ettikleri ülkelerden biridir. Almanya'da üniversite eğitimini en cazip kılan özellik üniversitelerin nerdeyse %80'inde harç ödenmemesidir. Bu da ekonomik anlamda baktığınız zaman oldukça büyük bir avantajdır. Almanca bilmiyorsanız veya üniversiteye girecek kadar seviyeniz yoksa üniversitelerde Almanca hazırlık eğitimi alabilirsiniz. Ayrıca özel dil okullarında da Almanca hazırlık eğitimi alıp daha sonra üniversiteye devam etmeniz mümkündür. Türkiye'de en azından A1 seviyesini tamamlayacak şekilde Almanca kurslarına giderseniz bu durumda vize alma açısından da avantajınız oluruz.

Almanya'da üniversite başvurusu yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şart Türkiye'de üniversite sınavından herhangi bir üniversitede bölüme yerleştirilmiş olmanızdır. Türkiye'de yerleştirildiğiniz bölüm neyse Almanya'da o bölümde veya ona en yakın bölümde eğitim alma şansınız olacaktır. Türkiye'de AÖF'de eğitim alan veya 2 yıllık yüksekokul derecesine sahip olan kişiler sınavsız Almanya için üniversite eğitimine başvuru yapabilirler.

Almanya'daki üniversiteler pek çok farklı bölümde eğitim alabilirsiniz. Alman üniversiteleri özellikle mühendislik alanlarında çok fazla rağbet görmektedir. Yüksek lisans kısmında ise Almanca yüksek lisans yapabileceğiniz bölümler olduğu gibi bazı üniversitelerde İngilizce yüksek lisansta vardır.

Almanya'da lisans eğitimleri 3, yüksek lisans eğitimleri ise 2 yıl sürmektedir. Yılda 2 defa üniversite kabulü yapılmaktadır. Örneğin sonbahar döneminde Almanya'da üniversite eğitimine başlayacaksanız en geç Temmuz ortasına kadar başvuru yapmanız gerekir. İlkbahar döneminde başlayacak olan öğrencilerin ise en geç Ocak ortasına kadar başvuru yapması gerekir. Almanya'da üniversite eğitimi sırasında öğrencilerin part time çalışma izni bulunmaktadır. Bu şekilde öğrenciler yaşam giderlerinin bir kısmını karşılama imkanına sahip olacaklardır.

Konu ile ilgili sorularınızı danışmanlarımıza sorabilirsiniz.
7
Zuhal Doğancı
Yurtdışı Eğitim Danışmanı

Copyright © 1994 - 2019 Karya International Yurtdışı Eğitim