Amerikada Eğitimle ilgili sık sorulanlar

05-09-2014

·Amerika'da ne kadar süre dil eğitimi almalıyım?

Amerika'da dil eğitimi süresine karar verirken mevcut seviyeniz ve ihtiyaçlarınıza yönelik olarak kurs süresi belirlenecektir. Bu konuda yurt dışı eğitim danışmanınız sizi yönlendirecektir.

·Amerika'da hangi seviyeden başlayacağımı nasıl bileceğim?

Amerika'da kursa başladığınız ilk gün size seviye tespit sınavı yapılacak ve buna göre sınıfınız belirlenecektir.

·Amerika'da dil eğitimi alırken ilerleme sürecimi nasıl takip edebilirim?

Amerika'da gittiğiniz dil kursunun izlediğini eğitim yöntemine göre kurs sürecinde belirli zamanlarda seviye tespit sınavlarına tabii tutularak gelişiminiz ve seviyeler arası geçiş yapmanız mümkün olacaktır.

·Amerika'da alacağım eğitim sonrası bir belge alacak mıyım?

Amerika'da kursunuzu tamamladığınız zaman bitirdiğiniz kuru ve mevcut seviyenizi gösteren bir sertifika verilecektir.

·Amerika'da konaklama yerim ne zaman belli olacak?

Kayıt esnasından okuldan konaklama talebinizde bulunduysanız vizeniz onaylandıktan sonra konaklama bilgileriniz size iletilecektir.

·Amerika'da derslere devam zorunluluğu var mı?

Evet %85 devam zorunluluğu bulunmaktadır, aksi halde okulun bu durumu göçmenlik ofisine bildirme ve ilişiğinizi kesme hakkı bulunur.

·Amerika'da eğitim alırken ne tür vize ile başvuru yapmam gerekir?

Amerika ‘da eğitim almak isteyen kişilerin F1 vizesine başvuru yapması gerekir. Eğer eğitim saatiniz haftada 16 saat veya daha az olacaksa turistik vize ile eğitim alınması mümkündür.

·Amerika vizesine şahsi başvuru gerekir mi?

Evet, Amerika vize başvurularında mülakat olduğu için şahsi başvuru yapılması zorunludur

·I-20 belgesi nedir?

Amerika' F1 öğrenci vizesine başvuru yapabilmeniz için önce Amerika'da bir okula kayıt yaptırmanız ve bu okuldan size orijinal I-20 belgesinin gelmesi gerekir. I-20 belgesi sizin Amerika'da alacağınız eğitimle ilgili bilgileri gösteren Amerikan İç İşleri Bakanlığı onaylı resmi belgedir.

·SEVIS nedir?

Student Exchange Visitor Information System olan SEVIS 11 Eylül olayları sonrası getirilen bir güvenlik sistemidir. Amerika'ya F1 vizesi ile gidecek tüm öğrenciler vize randevusu öncesi bu sisteme kayıt olmaları gerekmektedir.

·Amerika'da dil eğitiminden sonra eğitimime devam etmek istersem yeni vize almam gerekir mi?

Amerika öğrenci vizeleri genellikle 5 yıllık verilmektedir. Ancak bu öğrencinin Amerika'da 5 yıl boyunca kalabileceği ya da istediği kadar giriş çıkış yapabileceği anlamına gelmez. Amerika'da dil eğitiminizi tamamladıktan sonra devamında başka bir eğitime I-20 belgesi üzerinden okul transferi yaparak devam edebilirsiniz.

·Amerika'da sağlık sigortası zorunlu mudur?

Evet, Amerika'da sağlık hizmetleri oldukça pahalıdır. Bu yüzden vize onaylandıktan sonra tüm öğrencilerin Amerika'da geçerli eğitim sağlık sigortası yaptırmaları gerekir.

·Amerika'da araba kiralamak kolay mıdır?

Amerika'da araba kiralamanın oldukça basit bir prosedürü vardır. Dikkat etmeniz gereken nokta araba kiralarken ayrıca trafik sigortası yaptırmanızdır.

·Türkiye'de kullandığım kredi kartları Amerika'da geçerli midir?

Türkiye'deki bankaların verdiği pek çok kredi kartı yurt dışı kullanıma açıktır. Bu yüzden Amerika'da kullanımınızda sorun olmayacaktır.

·Neden Yurt dışı Eğitim danışmanlık şirketi ile çalışmalıyım?

Yurt dışı eğitim danışmanlık firması ile çalışmanız size öncelikle doğru program ve okul seçimden rehberlik edecektir. Vize işlemleri çoğu zaman basit görünse de sizlerin bilemeyeceği detaylar vardır ve ancak doğru yönlendirme ile vizenizi almanız mümkün olur. Hiç bilmediğiniz bir ülkeye gideceğiniz için bu ülkede yaşam ve diğer dikkat etmeniz gereken kurallar hakkında önceden bilgi sahibi olacaksınız. Amerika'ya gittikten sonra herhangi bir sorun ile karşılamanız halinde Türkiye'den size bu konularda destek verecek bir danışmanınız olacaktır.

Konu ile ilgili sorularınızı danışmanlarımıza sorabilirsiniz.
5
Gözde Pekcevik
Yurtdışı Eğitim Danışmanı

Copyright © 1994 - 2019 Karya International Yurtdışı Eğitim