Fransada Üniversite

11-09-2014

Fransa özellikle hukuk, uluslararası ilişkiler, yönetim ve sanat ile ilgili bölümlerde en çok tercih edilen Avrupa ülkeleri arasında yer alır. Lisans eğitim süresi 3 yıl, masterlar ise 2 yıldır. Eğitim dili Fransızca olduğu için Fransız üniversitelerine girişte Fransızca dil seviyenizi ileri düzeyde olması gerekir. Bu koşulu yerine getirmeyen kişiler ilk etapta özel Fransızca dil okullarında eğitim alabilirler. Fransa vizesinde de kolaylık yaşamanız aşısından buradan mutlaka başlangıç düzeyini bitirecek şekilde bir Fransızca kursuna gitmenizi tavsiye ederiz.

Paris'teki üniversitelerin haricinde pek çok farklı şehrinde üniversiteler vardır. Yaşam masrafları açısından değerlendirecek olursa Paris en pahalı şehirdir. Fransa'da Grand Ecoles denilen okullarda yüksek öğrenim programları sunmaktadır. Grand Ecolesler belirli alanlarda özel mesleki eğitimler sunar.

Fransa'da devlet üniversiteleri öğrencilerden yıllık maksimum 550 Euro'ya kadar bir harç alırlar. Özel üniversiteler ve Grand Ecolesler için bu harç miktarları farklılık gösterir. Fiyat aralığı ise 1000-15.000 Euro civarındadır ve yıllık bazdadır.

Konu ile ilgili sorularınızı danışmanlarımıza sorabilirsiniz.
2
Ayça Topal
Yurtdışı Eğitim Danışmanı

Copyright © 1994 - 2019 Karya International Yurtdışı Eğitim