İngiltere Bristol İzlenimlerim

26-10-2011

İngiltere English Bristol

Bristol bu seyahatimde benim de ilk defa gittiğim bir şehirdi. Karşıma nasıl bir yer çıkacak acaba diye düşünürken gerçekten büyülendim. EC English Bristol merkezi EC'nin en yeni merkezi. 2011 yılı başında hizmete girdi. Hem yeni bir şehir hem de yeni bir merkez görecek olmanın heyecanı vardı içimde. Londra'dan trene bindik ve tam 1 saat 50 dakika sonra Bristol'a vardık. Öğlene kadar hava iyi gidiyordu ancak yağmur altında bile bu şehri gezmek beni mutlu etti. Okul binası tam şehir merkezinde, yemyeşil bir parkın kenarında.

Okuldan çıktığınızda şehrin açık Pazar yerine varıyorsunuz. Mis gibi kokular duymaya başlamıştık, minik minik bir sürü cafe ve restoran var. Old Market denilen bu bölgede tezgahlarda taze sebzeler,meyveler, peynir ve et çeşitleri, ekmeler mevcut. Şimdiye kadar yediğim en lezzetli donuts kesinlikle Bristol'dakilerdi. Old Market dediğiniz bölgeden biraz daha ilerlediğiniz zaman ise lüks alışveriş merkezleri ve aklınıza gelebilecek tüm markaları bulabileceğiniz mağazalar var.

Okuldan batı tarafa doğru ilerlediğiniz zaman nehir kenarına çıkıyorsunuz. Nehir kenarında ise size bekleyen süprizler sadece güzel restoranlar değil aynı zamanda sinema salonları, akvaryum ve planetaryumun bulunduğu harika bir meydan. Eski ve yeni , geleneksel ve modern her şey bu şehirde var. Buraya eğitim almak için gitmek verilen en akıllıca kararlardan biri olur ve kesinlikle bunu Türkiye'ye dönünce öğrencilerimle paylaşmalıydım.

Okul binasına girince yeni eşya kokusunu hala hissedebiliyorsunuz. 4 katlı bir binaları var ve şu anda aktif olarak 3 katı EC'ye ait. Sınıflarının hepsi orta büyüklükte genelde 10 kişilik gruplar alacak şekilde dizayn edilmiş. İlk giriş katında kocaman bir alanı öğrencilerin sohbet edecekleri bir oturma alanı olarak ayarlanmışlar. Konforlu koltuklar, çay-kahve makineniz ve ücretsiz kullanıma açık bilgisayarlar sizi burada bekliyor. Tüm EC merkezlerinde olduğu gibi Bristol merkezinde ve öğrenci evlerinde de free wifi imkanınız var.

Konaklama konusunda aile yanı ve yurt imkanlarını mevcut. Okula en yakın yurt sadece 5 dakika yürüyüş mesafesinde en uzak olanı ise yürüyerek 20 dakika. Yani toplu taşım kullanmanıza hiç gerek yok. Yurt odaları tek ve çift kişilik olacak şekilde. Ekonomik olan yurt dairesinde bir katta 5 öğrenci kalabiliyor, ve her katta 2 banyo-wc var. Ayrıca kullanımınıza hazır ve tüm gerekli malzemelerin bulunduğu mutfak ve oturma odanız hazır. Daha lüks olan ikinci yurda yürüyerek 20 dakika da gittik, belki daha kısa zamanda gidilebilir ama biz yürürken Old marketten geçip tezgahlardaki peynir ve donutların büyüsüne kapılınca yolu biraz uzattık sanırım. İkinci yurda vardığımızda daha güzel bir binayla karşılaştık. Bu yurtta isterseniz banyonun içinde olduğu en suite odalarda kalabilirsiniz. Her şey oldukça temiz ve düzenli. Aile yanı konaklamalar maksimum 20 dakika mesafede.

Okul şehir merkezide olduğu için Bristol içine giden tüm otobüslerin ana kalkış noktası sadece yürüyerek 2 dakika mesafede. Aile yanında kalmayı tercih edecek öğrenciler otobüs kullanabilecekleri gibi bence n ekonomik ve keyifli ulaşım aracı kesinlikle bir bisiklet almak olurdu.

Bu keyifli seyahatimi tamamlayıp Londra'da uçağa bindiğimde içimi bir hüzün kapladı. Evimi döneceğim için mutluydum ama kalbim EC ve İngiltere'de kaldı. Bildiğim ve emin olduğum tek şey EC'nin hangi merkezine giderseniz gidin verdiğiniz paranın gerçekten karşılığını alacağınız en iyi eğitim kalitesi, güleryüzlü personeli, evinizi aratmayacak konaklama imkanları, yeni kuracağınız dostlukları ve unutulmayacak bir İngiltere anısı sizleri bekliyor olacaktır.
Sevgilerimle,

Konu ile ilgili sorularınızı danışmanlarımıza sorabilirsiniz.
8
Mete Akkoyunlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı

Copyright © 1994 - 2019 Karya International Yurtdışı Eğitim