Cape Town İzlenimlerim

26-10-2011

Uzun zamandır Cape Town'a gitmek için sabırsızlanıyordum ve sonunda artık beklenen gün gelmişti. Böyle güzel bir şehri görmenin verdiği heyecanla uçaktan indim ve sorunsuz bir şekilde pasaport kontrolünden geçtim.Alandaki Güney Afrikalı insanlar gayet cana yakın ve yardımseverdi.Çıkışımda okul yetkilileri tarafından karşılandım.Hemen arabaya biner binmez Cape Town'u fotoğraflamaya çalışıyordum.Bir yandan denizi bir yandan da dalgaları yakalamaya çalışırken bir yandan da düşünüyordum ‘'Cape Town'u nasıl anlatabilirim? ‘' Dünya'nın en güzel kentlerinden birinde olduğumu daha bu güzel kente varmadan bile düşünmeye başlamıştım.
Türkiye'de kış ayı yaşanırken Cape Town'un gökyüzünde parlayan güneşi , benim için bu şehri ziyaret etmenin ilk nedenlerinden bir tanesiydi.Vakit kaybetmeden şehrin tadını çıkarmaya başlamıştım bile.Sonrasında kalacağım okulun öğrencilerinin kaldığı yurda varmıştık.Odama girdiğimde şok oldum ve o güzel Masa Dağı manzarasıyla karşılaşmıştım.

Kusursuz manzarasıyla hem tatil hem de eğitim almak isteyenlerin hepsini bir arada bulabilecekleri bir yer diye düşündüm.Vakit kaybetmeden hemen çevreyi tanımak için yola koyuldum.Fiyatlar o kadar uygundu ki ilk defa gittiğim bir ülkede Türk Lirası'nın değer kaymetmediğini gördüm.Ertesi gün gittiğim bir restoran ise Sea Point'in en güzel restoranı olmuştu ve o güzel yemeklerin fiyatları Türkiye'ye göre gayet makuldü.Şehir gündüz yapılabilecek aktivite programlarının yanı sıra gece hayatı da çok dinamik ve eğlenceli bir şehir.İlk olarak çok tedirginlik duymadım diyemiyorum,fakat eğer dikkat edilirse ve belli saatlerde yalnız dolaşılmaz ve sokağa çıkılmazsa güvenli bir şehir.Her yerde olduğu gibi çok dikkatli olmak gerekiyor. Şehir merkezinde bir çok okul bulunmakta fakat en çok dikkatimi çeken binası , eğitim kalitesi, son derece cana yakın personeli ve özelliklede İngiliz aksanı ile konuşan ve büyük bir eğitim kadrosuna sahip olan EC dil okulunu çok beğendim.

Okulda dil eğitimine göre gelen öğrencilerimizi ziyaret etmek ve onların görüşlerini almakta beni en mutlu edici yanı olmuştu.En son göndermiş olduğum uzun dönem Akademik Yoğun programa yerleştirmiş olduğumuz İsmail Bey ‘de son derece hayatından ve okuldan memnundu.Okulda eğitimin çok iyi olması ve yaşamında çok uygun olmasından dolayı kendisi çok rahat ve bir hayli Cape Town'da kalıcı gözükmesi de beni çok şaşırtmıştı.Okul'da verilen ders kitapları ve materyallerde öğrenciler tarafından son derece kullanışlıydı.Saatler ilerledikçe iyi bir okul seçimi yapıldığında eğitim için giden öğrencilerin ne kadar memnun olduklarını görmek beni çok mutlu etti.Diğer yandan da tüm ülkelerde görmeye alışık olduğum Koreli'lere hiç rastlamadım diyebilirim.Ağırlıklı olarak Brezilyalılar,Slovaklar,Almanlar ve Avrupalı uluslararası öğrencilerin yüzde oranı hem okullarda hemde şehir merkezinde çok yüksekti.

Şehrin merkezinde olan EC Cape Town alışveriş merkezlerine,kafelere,restoranlara çok yakın.En ünlü caddedi olan Long Street'e 3 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır.Okul son derece modern 5 katlı bir binaya sahip,sınıflar ferah, bilgisayar odası,kütüphane, etüt salonu ve kablosuz internet olanaklarına sahiptir.Ayrıca bire bir iş İngilizcesi yada genel İngilizce dersleri,Toefl yada IELTS kursu ,Mini Grup İş İngilizcesi, FCE, CAE ve CPE kursları da verilmektedir.Okul ayrıca Cape Town uluslararası havaalanına 15 dakika mesafededir. Güney Afrika'da geçerli para birimi olan Rand. 1 TL, yaklaşık 5 Rand'a denk geliyor.

Türkiye'de son yıllarda popülerliğini artırmış olan İngiliz sömürgesi olan Cape Town'da Güney Afrikalılar'ın yarısı bizim gibi beyaz ve forumlarda okumuş olduğumuz gibi değiller. Bu kadar uzun bir yol gitmişken safari turuna katıldım.Buda çok ayrı bir tecrübe ve deneyim, Cape Town'a yolu düşen herkese tavsiye ederim.Çok çeşitli hayvanları yakından görmek güzel bir tecrübeydi.Ayrıca birbirinden güzel plajları da ziyaret etme fırsatı buldum.Cape Town sahilleri güneşlenmek dışında,sörf ,rüzgar sörfü vb. aktiviteler için muhteşem bir olanak sunuyor.Fakat su soğuk olduğu için birçok kişi güneşlenmeyi tercih ediyor.Son günlerimizi Cape Town'un birbirinden güzel plajlarına giderek geçirdik.

Sık sık geçen otobüslerle ulaşımda hiç zorluk çekmiyorsunuz.Boulders sahillerinde birbirinden şirin penguenleri görmek ve onlarla aynı ortamda vakit geçirmekte ayrı bir keyif verici. Bu plajda bulunan penguenler, bu bölgeyi kendilerine ev olarak seçmişler ve zamanla insanlarla birlikte yaşamaya alışmışlar.
Klifton plajları dünyanın en güzel 10 plajlarından biridir.Cape Town'daki plajlar tüm güzellikleriyle emrinizde.Bu şehir gördüğünüzde en sınırsız beklentilerinizi bile aşacaktır.

Cape Town'daki dil okullarının önemli bir özelliği de eğitim ile tatili bir arada sunuyor olmaları. Çoğu okulun aktivite programında geziler, turlar, eğlenceler de yer alıyor.

Amerika, İngiltere ve Avustralya'ya göre çok daha ucuz bir ülke olan Güney Afrika'da Türk vatandaşları için vize kolaylığı da var. Türkiye ile aynı saat diliminde bulunan Güney Afrika'ya ulaşmak için sadece 13 saatlik bir uçak yolculuğu yetiyor.

Burada gördüğüm her şey bende pozitif duygular yarattı.Sizlere tavsiyem Cape Town'u geç kalmadan görün,yaşayın ve hissedinbu beklentiler ötesi şehri…ve bende bu güzel görüşleri uyandıran Cape Town'a geri dönebilmek istiyorum diyebilirim.

Yazar
1
Aslı Eren
Yurtdışı Eğitim Danışmanı

Copyright © 1994 - 2018 Karya International Yurtdışı Eğitim