Yurtdışı Eğitim Rehberi

30-03-2012

Yurtdışı Eğitim Rehberi Yurtdışındaki eğitim seçenekleri her geçen yıl daha da genişliyor. Yurtdışında eğitim almak artık her zamankinden daha geçerli ve gayet te prestijli bir alternatif. Bir çok üniversite ve sertifika programı, master, doktora ve hatta dil eğitimi programları ile yurtdışı eğitimi almak artık Türkiyeeki alternatifleri ile fiyat açısından pek bir farklılık göstermiyor hatta bazı ülkelerde daha da ucuza gelebiliyor. Yurtdışındaki eğitimin kalitesi de gayet makul ve YÖK denkliği sorunu da yok gibi. Yine de eğer bir üniversite çok ucuz ise bunun denkliğini soruşturmak gerekir, onu da belirteyim. Bir de tabii online üniversiteler var ve akredite olmayabiliyor bunları da once YÖK denklik birimine sormak, sonra kayıt yaptırmak en mantıklı olanı.Yurtdışı eğitim konusunda en çok tercih edilen ülkeler genel olarak Amerika, Kanada ve İngiltere bunlar ülkemizden olan taleplerde başı çekiyor. Ancak bu son yıllarda değişmeye yüz tuttu denilebilir. Artık bu ülkelerdekine oranla daha güzel ortamlar sunan ve eğitim kalitesi de en az onlar kadar iyi olan bir dizi yeni ülke pazara giriş yapmış durumda.

Bu ülkeler ve ülke eğitim bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz:

Singapur: Bu ülke en çok vizesiz olduğundan rağbet görüyor ayrıca uzak doğuda olup ta bu kadar modern ve temiz olan bir başka ülke yok. Ülkedeki ingilizce dil okulları, akademik programlar sunan üniversiteleri de oldukça kaliteli ve eğitim düzeyleri de çok üstün.

Avustralya: Bu kıta, özellikle iklimi ve bitki örtüsü ile görülmeye değer unsurlar içeriyor. Ülkede bir çok güzel ve modern şehir bulunuyor, insanları da bir o kadar sıcak. Bu şehirlerden 3'ü 2011'de en yaşanılası şehirler arasına girmeyi başardı. Bu 3 şehir Sydey, Melbourne ve Perth. Bunun dışında Gold Coast ve Adelaide ‘de harika ortamlar sunuyor. Avustralyanın ana dili ingilizce olduğundan da özellikle tercih ediliyor tabii. Böylece sosyal ortamlarda bile ingilizce pratiği yapmak kolaylaşıyor.

Yeni Zelanda: Burası Avustralya'nın hemen yanında bir ada ve bu ada da artık gerçek bir eğitim cazibe merkezi oldu. Ülkedeki su altı zenginliği ve tatil ortamları buraya eğitim için gelen kişileri adeta büyülüyor. Bu tropikal ortamda eğitim almak ise başlı başına bir macera. Eski bir ingiliz sömürgesi olduğundan tabii burasının da ana dili ingilizce.

Malta : Bu ada ise ülkemize oldukça yakın bir Akdeniz adası. Uçakla 3 saat ve ülke 4 yıl önce Avrupa Birliğine dahil olarak bir scengen ülkesi oldu. Ülkenin tamamı 3 adadan oluşuyor ve bunların en büyüğünün ismi Malta. Diğerleri Gozo ve Comino adaları. Ülke tam anlamıyla bir dil okulları cenneti. Burada özellikle dil eğitimi almayı düşünenler açısından çok güzel seçenekler bulunuyor ve eğitim sistemi “British Council” onaylı olduğdan da son derece kaliteli. Ülkede sadece 1 üniversite bulunduğundan(Malta üniversitesi), diğer ülkeler gibi akademik olanakları pek zengin değil, ancak ingilizce eğitimi düşünüyorsanız uygun fiyatları ve tatil yörelerini aratmayan güzellikleri ile Malta tam size göre bir seçenek olacaktır..

Yazar
2
Ayça Topal
Yurtdışı Eğitim Danışmanı

Copyright © 1994 - 2018 Karya International Yurtdışı Eğitim