İngiltere'de Üniversite Eğitimi

07-04-2012

İNGİLTERE'DE ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

İngiltere üniversitelerinin akademik başarıları ve tanınırlıkları sayesinde üniversite eğitimi açısından en çok tercih edilen ülkelerden biridir. İngiltere dediğimiz zaman sadece Galler ve İskoçya üniversiteleri de aynı çatı altında toplanmıştır. İngiltere lisans eğitimini 3 yıl, yüksek lisans eğitiini ise 1 yıl tam zamanlı eğitim alarak tamamlamak mümkündür.

İngiltere'de üniversite başvurusu yapmanın en kolay yönlerinden biri Türkiye'de üniversite sınavına girme zorunluluğunuz veya herhangi bir bölüme yerleşmiş olma zorunluluğunuzun olmamasıdır. İngiltere'de 300'e yakın yüksek öğretim kurumu olup,bunların büyük bir kısmı devlet üniversiteleridir. Dünyanın en saygın üniversiteleri arasında yer alan Cambridge ve Oxford herkesin İngiltere deyince aklına ilk geken üniversitelerdir. Ancak İngiltere'de seçeceğiniz lisans veya yüksek lisans bölümüne göre gerek ülke sıralamasında gerek dünya sıralamasında olan pek çok üniversite vardır.

BAŞVURU ŞARTLARI:

İngiliz üniversitelerinin genel başvuru şartlarına baktığımızda;

• İleri derecede İngilizce bilgisine sahip olmak,

• En az orta üzeri düzeyle ile bir önceki okulumuzdan mezun olmak aranan ana kriterlerdir.

• Bunun yanı sıra ulusal veya uluslararası bazda alınan ödüller,makaleler,yarışma başarıları,iş deneyimleri üniversitelere kabul edilme durumunuzu belirleyecek faktörlerdir.

İNGİLİZCE VE AKADEMİK YETERLİLİK:

• İngilizce seviyenizi IELTS veya TOEFL sınavlardan birini girerek ispat etmeniz gerekecektir.İngiltere'deki üniversiteler ağırlıklı olarak IELTS sınavı kabul ettikleri için akademik olan bu sınavı almanız gereklidir.

• Eğer İngilizce seviyeniz doğrudan üniversite başvurusu için yeterli değilse, KARYA sizlere lisans eğitimi öncesi hazırlık eğitimi(Foundation) almanız için yardımcı olacaktır. Foundation eğitimleri özel kolejler bünyesinde veya üniversite kampüsleri içinde sunulan 9 aylık eğitimlerdir.

• Yüksek lisans eğitimi öncesinde ise Pre Master programları ile İngilizce seviyenizi takviye etmeniz mümkün olacaktır.

• Eğitim aldığı lisans bölümünden farklı bir bölümde yüksek lisans yapmak isteyen kişiler içinse postgraduate diploma programları bulunmaktadır.

ÜCRETLER:

İngiltere'de üniversite eğitimi ücretli olup bölüm ve üniversite bazında bu ücretler farklılık göstermektedir. Lisans ve yüksek lisans için yıllık eğitim bedelleri 9000-12.000 GBP aralığındadır.

KONAKLAMA VE ÇALIŞMA İMKANLARI:

• İngiliz hükümetinin son yıllarda vizede yaptığı ciddi değişiklikler sonrası sadece üniversite eğitimi alan öğrencilerin part time çalışma izni bulunmaktadır.

• Konaklama üniversite bünyesindeki yurtlarda yapılabileceği gibi, ilk senesini geçirdikten sonra pek çok öğrenci daha ekonomik olan ev paylaşımı yöntemini tercih etmektedir. Bulunduğunuz şehire göre aylık yaşam masraflarınız için ortalama 800-1000 GBP arası bir bütçe ayırmanız gerekecektir.

Konu ile ilgili sorularınızı danışmanlarımıza sorabilirsiniz.
3
Cansu Akkaya
Yurtdışı Eğitim Danışmanı

Copyright © 1994 - 2019 Karya International Yurtdışı Eğitim