Amerika vizesi hakkında bilinmesi gerekenler

18-04-2012

Amerika vizesi hala zor alınan vizelerden biri, geçenlerde yine bir tanıdığım kişiye üstelik bankada parası olması ve ailesinin maddi durumunun da gayet iyi olmasına rağmen red vermişler ki anlamak zor. “Kriter ne acaba?” diye hemen herkes biribirine soruyordur. Yani bir Amerikan vizesi almak için nelerin olması lazım. Benim tecrübelerime göre herşeyden evvel sizin Türkiye'de iyi bir altyapınızın olması lazım ve bunu ispat etmelisiniz. Yani bir eviniz var ise bunun tapusu, iyi konumda ve iyi maaşlı bir işiniz var ise oradan alacağınız yazı, hatta anne ve babanızın mal varlığı bile destek bir unsur olabilir. Bunun dışındaki konu ise sizin Amerika'ya ne amaçla gittiğiniz ile ilgili, eğer

·Turistik derseniz o zaman otel rezervasyonu, gidiş geliş biletiniz, orada ziyaret edeceğiniz yerler vb. unsurlar.

·Öğrenci olarak gidecekseniz, gideceğiniz okul ile ilgili evraklar, okulun yeri adresi, telefonu, oradan alacağınız kabul mektubu, okulun süresinin yeterli olması, gideceğiniz programa gerçekten neden ihtiyacınız olduğu gibi konular yani.

·İşadamı olarak gidenler için se durum biraz daha değişik, onların öncelikle uzun süre vize almaları zordur, çünkü işadamı oraya geçici bir süreliğine gider ve sonra gelip işinin başına geçer. O nedenle mesela 2-3 haftalık bir “iş ingilizcesi” programı veya 1 haftalık bir kongre, fuar vb. organizasyon mantıklı gelecek ve vizenizin onaylanmasını sağlayacaktır. Tabii işadamının şirketinin sağlığı da önemli, yani burada gösterdiği vergiler, ticaret odasına kaydı, yaptığı işlerin kanıtları ve en önemlisi şirket hesabındaki aktiviteler tabii.

Netice olarak, özellikle bir Amerika vizesi alınacaksa bu evrakların önemi gayet büyük, ancak yine de bundan da önemlisi oradaki tutum ve davranışlarınız tabii. Yani oraya giderken giyeceğiniz kıyafetten tutun da sizin oradaki tedirgin davranışlarınız bile o anda vizenizin akibetini değiştirebilir. Bir de unutmadan önemli husuların başında da vize dosyanızın tam ve düzenli bir şekilde hazırlanmış olması geliyor. Yani vize memuru dosyanızda herşeyi kolaylıkla ve açık olarak bulabilmeli. Vize görüşmesinde ise tek yapmanız gereken sakin bir şekilde sorulanları cevaplamak ve mümkün olduğunca güleryüzlü davranmak. Bu kadar.

Yurtdışı Eğitim

Konu ile ilgili sorularınızı danışmanlarımıza sorabilirsiniz.
8
Mete Akkoyunlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı

Copyright © 1994 - 2019 Karya International Yurtdışı Eğitim