Çin'de Eğitim

26-04-2012

Çin'de eğitim iyi bir alternatif olabilir mi?

Tek Dünya, Tek hayal

Çin çok geniş ve geniş olduğu kadar kalabalık bir ülke. Okadar kalabalık ki Dünya nüfusunun 20% si bu bölgede toplanmış gözüküyor. Son derece geleneksel rengarenk bir hayat ile metropolitan yaşamın iç içe geçmiş olduğu nadir bölgelerden bir tanesi aynı zamanda.

Dünya nüfusunun bu kadar yoğun bir payını oluşturan Çin ve nüfusunun dilinin de dünya sıralamasında ve gelişmekte olan sanayi ve uluslararası ticaret alanlarında gün geçtikçe ingilizce den sonra bir alternatif olduğu azımsanamayacak bir gerçek. Nitekim bazı akademisyenlere göre ise gelecekte İngilizce'nin yerini alabilecek tek dil olarak bile gözlemlenebilir.

Bu kadar yaygın ve gelişimci bir dil neden öğrenmek için iyi bir alternatif olmasın? Türkiye'de genel algı İngilizce üzerine daha çok avrupa dilleri'nin gelişmişliği ve iş bulabilme olasılıkları arasında tercih edilebilirlik unsuru olarak değerlendirilebileceği.

Kendini geliştirmeye ve yenilemeye devam eden Çin eğitim sistemi son zamanların en gelişmiş ve en üretici beyinlerini yetiştirmeye devam etmekte. Dünyaca ünlü işletme, matematik, astronomi, savaş sanatları, felsefe ve daha fazla alan yurtdışında eğitim düşünen öğrenciler tarafından tercih edilen alanlardan başlıcaları.

Herkes için uygun bir atmosfer

Yurtdışı eğitim danışmanlığı yapmaya başladığımdan beri en çok karşılaştığım sorulardan bir tanesi gidilecek olan ülkenin hava koşulları ile ilgili olarak gelişiyor. “Amerika' nın şu bölgesinde hava nasıl?” “İngiltere' de yaz okuluna gidersem yazı değerlendirebilir miyim?” Dolayısı ile Çin kadar büyük ancak Türkiye'ye bir okadar uzak olan bir bölgede ki hava koşullarının da yurtdışı eğitim görmek isteyen öğrenciler için son derece önemli ir unsur olduğunun bilincindeyim.

Çin Dünyadaki nadiren görülen 5 farklı hava kuşağını birden yaşandığı bölgelerden bir tanesi. Soğuk, Ilıman, Sıcak-Ilıman, Tropik Altı-Tropik ve Plato Klimasının yaşandığı bir ülke. Dolayısıyla pek çok öğrenci tarafından sadece hava koşulları sebebiyle bile tercih edilebilecek bir lokasyonda bulunuyor.

Konu ile ilgili sorularınızı danışmanlarımıza sorabilirsiniz.
3
Cansu Akkaya
Yurtdışı Eğitim Danışmanı

Copyright © 1994 - 2019 Karya International Yurtdışı Eğitim