Stafford House Yaz Okulu Deneyimlerim

26-04-2012

 

Yaz okulları; 18 yaş altı öğrenciler için muhteşem bir deneyimdir. Gerek özgüvenin sağlamlaştırılması gerekse “kendi başına ayakların üzerinde durma” olsun yaşı küçük öğrenciler için oldukça verimlidir.

Yaz okulları için oldukça popüler bir seçenek olan İngiltere'de almış olduğum yaz okulu deneyimlerimi paylaşmak isterim.

Oldukça uzun süren araştırmalar sonucu benim de onayımla ailem Stafford House School of English'i seçti. Londra'nın oldukça büyük ve kalabalık olması nedeniyle; daha küçük yaşlarda başlamış olan tarih ilgimin ve ilk yurtdışı deneyimim olacağının da etkisiyle aynı okulun Canterbury şubesi sanki benim için biçilmiş bir kaftandı.

Canterbury oldukça tarihi ve bir o kadar da güvenli bir şehir. İngiltere'nin güney doğusunda yer alan bu küçük şehir; Londra'ya tren ile 45-50 dakika uzaklıktadır.

Alışveriş ve yeme-içme olanaklarının bulunduğu oldukça uzun bir caddesi vardır. Bu caddeyi İstanbul'daki İstiklal Caddesi'ne benzetebiliriz. Bu cadde üzerinde bulunan Canterbury Katedrali ise hem mimari açıdan hem de tarihi özellikleri bakımından oldukça ünlüdür. Bu cadde üzerinde cafeler, restorantlar, alışveriş mağazaları ve marketler bulunmaktadır. Öğrenciler ve şehir sakinleri genel ihtiyaçlarını bu cadde üzerindeki dükkanlardan karşılamaktadırlar.

Güvenliğin yüksek olması nedeniyle yaz okulu öğrencileri ve ilk kez yurtdışı deneyimi yaşayacak olan öğrenciler için oldukça emniyetli bir şehirdir.

Stafford House'ta aldığım eğitim ise ülkeme döndüğümde çok açık bir şekilde farkı görmemi sağladı. Okuldaki öğretmenlerin ilgisi, ders dışında konuşma pratiği için gelip sizinle zaman geçirmeleri, anlamadığınız yerleri yine ders sonrasında sorabilmeniz, ders sonrası aktiviteler, geziler oldukça dolu dolu bir yaz okulu eğitimiydi. Konaklamamı aile yanında almış olmam da İngiliz kültürünü birebir yaşamamı sağladı. Okulun anlaşmalı olduğu aileler oldukça iyiler. Buna hem kendi ailemden hem de arkadaşlarımın konakladıkları aileleri görerek karar verdim. Konuşkan, sıcakkanlı ve eğlenceli aileler sizi gerçekten kendi evinizdeymişsiniz gibi hissetmenizi sağlıyorlar.

Ülkeme döndüğümde dünyanın her yerinden arkadaşlarım ve unutulmaz bir yurtdışı tecrübesi edinmiştim. Daha döner dönmez bir sonraki yaz için planlar yapmaya başilamıştım bile.

 

Konu ile ilgili sorularınızı danışmanlarımıza sorabilirsiniz.
6
Zuhal Doğancı
Yurtdışı Eğitim Danışmanı

Copyright © 1994 - 2019 Karya International Yurtdışı Eğitim