Fransa Dil Okulları

26-04-2012

Fransa ve Fransız yaşam tarzı aslında hepimizin günlük yaşamında bir şekilde var olan ancak farkında olmadığımız unsurlar. Ve sadece french – fries'dan bahsetmiyoruz (patates kızartması) çünkü o belçikalılar tarafından keşfedildi.

İlk olarak Fransa da eğitim alabileceğiniz alanların başlıcası fotoğrafçılık ve sinema yönünde olmalı diye düşnüyorum. Dünya sinema kültürünün en gelişmiş ülkesi ve Hollywood sinemasına sahip olan Amerika da bile New Orleaans a gittiğinizde ne kadar Fransız akımı altında çalıştıklarını gözden kaçırmak mümkün değil.

Bunun yanı sıra Fransa ‘ ya her sene öğrenim görmek adına 17,000 üzerinde yabancı uyruklu öğrenci akın ediyor. Bu kadar tercih edilen bir ülke olmasının tek sebebini Fransız kültürü ve Fransız yaşam stili olması mümkün değil. Şüphesiz eğitim kalitesinin son derece yüksek olması Fransa'nın yurt dışında eğitim görmek için güzel bir alternatif olmasını sağlamakta.

Fransa'da görülecek olan eğitimin sadece görsel sanatlarla bağlantılı olduğunu söylemek çok zor. Elbette sanat alanlarında gelişmişliği gerekçesiyle pek çok sanat öğrencisi ve görsel alanlarla ilintili bölümler tarafından tercih edilebilecek bir üle ancak bunun yanı sıra pek çok farklı alanda da eğitim alabilmeniz mümkün olacak.

Fransa da sanat alanında eğitim görmek isteyen öğrencilerin bu denli yoğun olması son derece olağan karşılanmalı kanımca. Sanat dalında eğitim görmekte olan bir öğrenci Louvre içerisinde Monet, Matisse ve Renoir eserlerine birebir tanık olurken, edebiyat fakültesi öğrencisi Baudelaire, Proust ve Voltaire gibi dünyaca ünlü yazarların metinlerini tanıyacak. Müzik dalında eğitim gören sanatçı adayları ise Debussy ‘nin müzikleri gibi yönelimlere gidebilecekleri gibi Air ve Daft Punk gibi daha modern sanatçıların müzikleri ile beraber yetişecekler.

Konu ile ilgili sorularınızı danışmanlarımıza sorabilirsiniz.
6
Zuhal Doğancı
Yurtdışı Eğitim Danışmanı

Copyright © 1994 - 2019 Karya International Yurtdışı Eğitim