Yurtdışında Eğitimde Ülke Seçimi

27-04-2012

Nerede Okuyacaksınız?

Yurtdışı eğitimi almaya karar vermek bir mesele ancak bu kararı aldıktan sonra alınacak diğer önemli bir karar bu ülkenin hangisi olduğu yönünde olmalı. Aşağıda adım adım sizlere kendi tecrübelerimle beraber hangi ülkenin size en uygun olanı olduğu yolunda seçiminizi yapmanızı kolaylaştıracak bir günce oluşturmaya çalışacağım. Neticede her birey en iyi kendisini tanır dolayısıyla bir öğrenci için danışmanının ülke kararı alması belirli oranda doğru olsa da o ülkeyi öğrencinin kendi arzusuyla seçmesi çok daha doğru ve sorunsuz bir eğitim sürecini başlatacak.

Değerlendirmeye almamız gereken ölçüler:

Dil : Öncelikle eğitim almayı düşündüğünüz ülke hangi dili kullanıyor? Eğitim alacağınız alan o ülkenin konuşma dilinde mi verilecek yoksa İngilizce mi olacak? İngilizce yeterliliği ile beraber mi alınacaksınız? Hangi yeterlik sınavları geçerli olacak? Genelde Türk öğrencilerin üniversite ya da üzeri eğitimi İngiliz dilinde gerçekleşmekte bu durumda sizleri İngiltere, Amerika, Avuasturalya, Kanada gibi İngilizce'nin ana konuşma dili olduğu ülkelere yönlendirecek.

Zaman : Bir dönem mi daha fazla dönem mi eğitim almak istiyorsunuz. Master için gitmek istiyorsanız bu sürenin ne kadar olması sizin işinize yarayacak? İngiltere gibi ülkeler size 1 senelik master olanağı sunmaktadır.

Program Tipi: Burada danışmanınız devreye girmeli, sizin almayı istediğiniz programlar genelde Türkiye de oluşmuş olan genel bir algı muhakkak işe girebilmek adına yüksek lisans yada üzerinde bir eğitimin alınması yönünde. Bu durumu şu şekilde kısaca anlatmak isterim. Yurtdışındaki yüksek lisans ve doktora programları akademik kariyerine devam etmek isteyen öğrencilere yönelik, yani türkiyede olduğu gibi iş bulabilmek ve belli bir işe girebilmek adına yapılan bir kişisel gelişim programı değil. Bunun yerine çok daha başarı oranınızı arttıracak diploma ve sertifika programları bulabilmeniz mümkün.

Esas Gereklilikler: Notlarınız ve GPA'nız programlara uygun mu? Akademik ya da profesyonel referanslarınız var mı? Dil yeterliğiniz ne seviye de bu farklılıklarda ülke seçimi açısından son derece önemli.

İklim : Bu seçenek kolay olacaktır. Yaşamak istediğiniz ülke ve bölgeyi kendinizde kolaylıkla araştırarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Öğrencinin genel olarak nasıl bir iklimde yaşamak istediğiyle bağlantılı. Moskova da eğitim görmek ve San Diego arasında yurtdışı tecrübesi yaşamak arasında dağlar kadar fark olduğunu unutmamak lazım.

Yaşama şekli : Aile yanına mı kalmak istersiniz yoksa yurt konaklaması seçeneği mi düşünürsünüz. Her ikisinin de kendine göre artıları ve eksileri mevcut. Yurt konaklamasında kendi yaş ortalamanıza uygun kişilerle beraber olacaksınız, sizin yaşadığınız zorlukları başkalarıda yaşıyor olacakları için çok daha kolaylıkla birbirinize yardımcı olacak ve beraber çabalayacaksınız. Eğer yabancı dil eğitimi amaçlı yurtdışında bulunuyorsanız aile yanı her zaman için çok daha iyi bir alternatif olacaktır. Ana dili öğrenmekte olduğunuz dil olan kişilerle beraber pratik yapmanız, size yardımcı olabilmeleri ve mutfak masrafları bağlamında çok daha uygun fiyatlara eğitim sürecinizi finanse etmiş olursunuz.

Konu ile ilgili sorularınızı danışmanlarımıza sorabilirsiniz.
3
Cansu Akkaya
Yurtdışı Eğitim Danışmanı

Copyright © 1994 - 2019 Karya International Yurtdışı Eğitim