Maltada Dil Kursuna Gidenler İçin Malta Rehberi

18-09-2012

Malta ülkesi, Gozo ve Comino adaları ile beraber, binlerce yıllık bir tarihe sahip olan adalar topluluğudur. Şehrin sokak ve caddeleri birbirlerini dik olarak kesen ve ızgara tipinde yapıldığından her an rüzgâr eser ve en sıcak havada bile esinti ve ferahlık hissedilen bir iklimi vardır. Tarihi dokuları, kendilerine özel güzellikleri ve masmavi deniziyle bir bütünlük oluşturmaktadır. Malta'ya gidilince ilk görülmesi gereken yerlerden biri, tarih boyunca birçok ordunun ve milletin işgaline uğramış olan, paylaşılamamış başkent Valetta'dır.Valetta da bulunan büyük liman şehrin ithalat ve ihracat alanında büyük yere sahiptir. Hristiyan-Katolik bir ülke olan Malta'da birçok ihtişamlı kilise vardır. Bunların en göz alıcıları Valetta ve Sliema'da bulunmaktadır.Şehir içinde faytonlarla eğlenceli seyahatler yapmanız mümkündür.Ayrıca Valletta da bulunan tarihi maltese bus lara binmenizi tavsiye ederim.

Bir diğeri de Alışveriş mağazaları, restaurantlarıyla birlikte hareketli hayatıyla tipik bir Avrupa kenti olan Sliema ve denize paralel olarak uzanan, etrafları surlarla çevrili tarihi Three Cities (Vittoriosa, Senglea, Cospicua) mutlaka görülmeli ve eğlence hayatının kalbi, 7 gün 24 saat uyumayan özgür şehir St. Julians'a kesinlikle gitmelisiniz.Plajların ve hareketli gece hayatının bulunduğu bu şehirde bir çok aktivitede bulunabilirsiniz. Çoğunlukla dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciler bu bölgede bulunmaktadır. Her kasabanın yaz aylarında gerçekleştirdiği kendine özgü bir festivali vardır.Malta'nın bir başka tarihi şehri olan ve dar bir kapıdan yürüyerek girilen, hiçbir aracın giremeyeceği kadar dar ve yokuşlu sokaklara sahip, tipik bir orta çağ şehri olan Mdina'dır.Bu şehir, özellikle geceleri özel ışıklandırmasıyla seyrine doyamayacağınız güzelliktedir.


Malta'da gidip görülecek diğer güzel yerlere örnek olarak küçük sandalların bulunduğu balıkçı köyü Marsaxlokk kasabasıdır. Malta'nın güneyinde yer alan bu balıkçı köyü her ne kadar turizm açısından geliştirilmiş olsa da geleneksel tarihi havasını korumaktadır. Bunların yanında Gozo Adası'nda akla ilk gelen görsel zenginliklerden olan Azure Window, Ggantija Tapınakları ve eşsiz plajlar vardır.

Comino, Malta Takımadaları'nın en küçüğüdür. Malta'nın en berrak suları ve en güzel plajları bu üç adanın en küçüğü olan Comino adasında bulunmaktadır. Adada yerleşim yoktur sadece çiftçiler yaşamaktadır. Comino adası su sporları ve dalış için idealdir.Malta ve Gozo'dan Comino'ya Mart ortalarından Kasım ortalarına kadar düzenli bot seferleri yapılmaktadır. Hiçbir sanayi üretimin olmadığı, otellerin ve sanayinin denizi kirletmediği ve her daim temiz kalmış olan bu ada adeta cennet gibidir. Özellikle de Blue Lagoon' ün manzarası Malta'ya gidildiğinde mutlaka görülmelidir.Ayrıca Sicilya'ya feribotla 45 dk gibi bir sürede geçebilirsiniz.Üstelik schengen vizeniz bulunuyorsa bir çok schengen ülkesine ekonomik bilet fiyatlarıyla seyahat edebilirsiniz.

Konu ile ilgili sorularınızı danışmanlarımıza sorabilirsiniz.
2
Ayça Topal
Yurtdışı Eğitim Danışmanı

Copyright © 1994 - 2019 Karya International Yurtdışı Eğitim