En Popüler Sözel Bölümler Nelerdir?

Lisans bölümü seçme döneminde öğrenciler için en önemli aşamalardan biri de gelecekte yapacakları mesleğe karar verme aşamasıdır. Özellikle lise son sınıfa gelen öğrenciler lise dönemleri boyunca okudukları bölümlere yönelik olarak meslek seçimlerine karar vermeye başlamış ve buna yönelik araştırmalarına da başlamış olmalıdırlar.

Lise eğitiminde sözel bölüm okuyan öğrenciler için en çok tercih edilen bölümleri aşağıda görebilirsiniz;

  • Radyo, Sinema ve Televizyon
  • Gazetecilik
  • Görsel İletişim Tasarımı
  • Gastronomi ve Mutfak Sanatları
  • Medya ve Görsel Sanatlar
  • TV Haberciliği ve Programcılığı
  • Halkla İlişkiler, Tanıtım ve Reklamcılık

Radyo, Sinema ve Televizyon

Temel olarak yenilikçi bakış açıları ile medya dünyasında fark yaratmayı amaçlayan Radyo, Sinema ve Televizyon bölümü eleştirel bakış açısı sayesinde de konulara yenilikçi açılardan yaklaşmayı hedeflemektedir. Televizyon dünyasında yer alan haberleri düzenleme, yayına hazırlama gibi süreçler de bu mesleğe mensup kişilerce gerçekleştirilmektedir.

Gazetecilik

Toplum ile ilgili konularda bilgi toplama, derleme ve toplumu bilgilendirme amacı doğrultusunda işleyen bir meslek dalıdır. Ulusal ve evrensel alanlarda faaliyet gösteren gazetecilik mesleği mensupları dergi, gazete gibi yayın araçlarının yanı sıra özellikle Televizyon dünyasında yer alan haber programları ve kültür sanat programları gibi programlarda da faaliyet gösterebilmektedir.

Görsel İletişim Tasarımı

Amacı internet, televizyon, gazete, dergi gibi medya araçlarında yapılan programlar, verilen reklamlar ve dahası için görsel tasarımlar yapmak olan Görsel İletişim Tasarımı bölümü, yaratıcı düşünce ve yetenek doğrultusunda ilerleyen bir bölüm olarak nitelendirilebilir. Yetenek sınavları, portfolyolar doğrultusunda kabul alan öğrenciler mezuniyetlerinin ardından da pek çok basın yayın kuruluşunda mesleklerini sürdürebilmektedirler.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları

Yaratıcılık, merak ve yetenek gerektiren bir diğer bölüm Gastronomi bölümdür. Bölümü kazanan ve okuyan öğrenciler Türk ve Dünya Mutfağı üzerine eğitim almaktadırlar. Mezuniyet sonrası pek çok ülkede ve mutfakta iş fırsatı yakalayan Gastronomi öğrencileri restaurantların yanı sıra otel mutfaklarında da mesleklerini devam ettirebilirler.

Medya ve Görsel Sanatlar

Özellikle reklamcılık ve oyun tasarımı alanlarında sıklıkla karşılaştığımız Medya ve Görsel Sanatlar mezunları, eğitimleri süresince pek çok alana yönelik tasarım eğitimleri almakta ve bu sayede farklı alanlarda rahatlıkla iş sahibi olabilmektedir. Mesleklerini bilgisayar ve internet gibi araçlarla idame ettiren bölüm mezunları uzaktan çalışma, freelance iş yapma gibi pek çok alternatife de açıktırlar.

TV Haberciliği ve Programcılığı

Televizyonda izlediğimiz pek çok aktüel programın, haberlerin ve reality showların düzenlenmesi, içeriklerinin oluşturulması ve yayına hazır hale getirilmesi konusunda çalışmaları bulunan TV Haberciliği ve Programcılığı mezunları, yapımcı olarak mesleklerine devam edebilecekleri gibi reji kısmında ve işin daha çok araştırma kısmında yer alarak arka planda programın devamlılığını sağlamakla yükümlüdürler. Kanallarda ve dış yapım şirketlerinde iş bulabilen bu sektör mezunları eğitimleri süresince de bir yapım ile ilgili a’dan z’ye tüm süreçleri görmektedirler.

Halkla İlişkiler, Tanıtım ve Reklamcılık

Her ne kadar mesleğe yönelik ülkemizde çokça kafa karışıklığı bulunsa da Halkla İlişkiler, Tanıtım ve Reklamcılık bölümü mezunu öğrencilerin asıl işi bir işletmenin, kurum veya kuruluşun tüm tanıtım süreçlerini ilerletmek, basın yayın organları ile ilişkilerini yürütmek ve göz önünde olmasına destek olmaktır. Aynı zamanda reklamcılık alanına yönelik mesleğini devam ettiren mezunlar dergi, gazete gibi yayın organlarında çalışabilecekleri gibi, reklam ajanslarında pek çok farklı pozisyonda da faaliyet gösterebilirler.

Detaylı bilgi için bize ulaşın
Yazar
3
Cansu Akkaya
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Video Tıp okumak isteyenlerin hayallerinden biri de genel olarak yurtdışında eğitim alabilmektir. ...
Kanada Lise Eğitimi Kanada’da lise okumak istiyorum diyorsanız bu makaleyi sizler için ...

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim