FCE

Cambridge First Certificate In English (FCE) Nedir?

İngilizce dil yeterliliği sınavı olan FCE, İngilizce seviyesinin B2 düzeyinde olduğunu kanıtlayıp buna uygun başvurular yapabileceğiniz bir sınavdır. Genellikle yurtdışında Lise eğitimi ve uluslararası iş programlarındaki insan kaynakları birimleri tarafından geçilmesi istenen bir sınavdır.

FCE İçeriği

FCE’den yeterli bir puan alabilmek için tüm alanlarda yetkin olmanız gerekmektedir. Reading, Writing, Listening ve Speaking bölümlerinden oluşan bir sınavdır ve bu alanların toplamından başarılı olanlar FCE sertifikası alabilir.

First Certificate In English Reading

75 dakika süren bir bölümdür. Katılımcılar bu bölümde Türkiye’de çok sık uygulanan seçenekli ve boşluk doldurmalı bir sınava tabii tutulurlar. Reading bölümünde grammer bilgisinin iyi olması gerekmektedir. Dil bilgisi açısından yanlış olan cümlelerin seçilmesini isteyen sorularla karşılmaktadır.

First Certificate In English Writing

80 dakika süren bir bölümdür. 2 aşamadan oluşur. İlk aşamada öğrencilerden bir soru cevaplaması, ikinci bölümde ise bir metin yazmaları beklenir. İkinci bölümdeki metin makale ya da mektup tarzında olmalıdır.

First Certificate In English Listening

15 dakika süren kısa bir bölümdür. 2 bölümden oluşur. Bu bölümlerin birinde katılımcı ya da sınav görevlisi ile dialog kurmanız istenir. İkinci bölümde ise sunulan fotoğraf üzerinden bir monolog kurmanız beklenir. Katılımcılardan diğer katılımcıların monologlarına yorumda bulunulması da istenebilir. Zaman zaman soru cevap uygulanabilmektedir.

First Certificate In English Değerlendirme ve Puanlama

Grade A = 80-100

Grade B = 75-79

Grade C = 60-74

Level B1 = 45-59

Fail = 0-44

Grade A olarak sonu elde etmişseniz C1,B ya da C almışsanız B2 almaya hak kazanırsınız. 60 altı puan alan öğrenciler sertifika alamazlar ve başarısız sayılırlar. Bununla birlikte eğer öğrenci Grade C seviyesinin altında bir sonuç elde etmiş ama B1 seviyesinin üstünde kalmış ise B1 seviyesinde Cambridge English Sertifikasını almaya hak kazanır.

Yazar
3
Cansu Akkaya
Yurtdışı Eğitim Danışmanı Soru Sor
Karya International Yurtdışı Eğitim olarak, 1994 yılından günümüze her geçen ...
Yurtdışında Dil Eğitimi Almak Dil eğitimi günümüzde oldukça önemli ...

Copyright © 1994 - 2019 Karya International Yurtdışı Eğitim