İngiltere,Cambridge İzlenimlerim

Şehirle ilgili genel izlenimlerle başlamanın yine doğru tercih yapılması anlamında doğru olacağı kanaatindeyim. Öncelikle Cambridge Londra'ya yakınlığı ile ilgi çeken bir özelliğe sahip. Finansal kriterleri açısından Londra'da eğitim görmeyi ( gerek okulların yüksek ücretleri gerekse yaşam koşullarının metropolit bir kent olan Londra'da yaşamaya el vermemesi gereğiyle) tercih edilebilir. Londra'dan trene bindikten yarım-bir saat sonra Cambridge şehrine varmış bulunuyorsunuz. Şehir Ülkenin en geleneksel İngiliz tarzına sahip olan ve değişmemiş bozulmamış kentlerinden bir tanesi. Okul temsilcilerinden (hatta kendisi genel ingilizce dalında eğitim veren eğitmenlerden bir tanesi) edinmiş olduğum bilgi doğrultusunda Anglo saksonların Birleşik Krallık adasına adımlarını attıktan sonra yerleştikleri ilk bölge. Şehir başlı başına yaşayan bir tarih. Daha ilk adımınızı attığınızda bu havayı hissedebiliyorsunuz. Denizcilikle uğraşan ve yeni ekonomi arayışları içinde bulunan anglo saksonların ilk taştan yaptıkları yapıtta yine Cambreidge içerisinde bulunan bir kilisenin içinde. Tarihle ilgilenen öğrenciler için vazgeçilmez bir lokasyon, ve eğer EC Cambridge de eğitim görmeye karar verdiyseniz ilk gün yapılacak oryantasyonunuz bu kilise içerisinde yapılacak.

Genel izlenim olarak 1500 lü yıllarda altında kaldığı gregorian tarzı altında oluşturulmuş tüm binalar bunun üzerine Victorian tarzı da eklenince şehirde genel anlamda gotik bir bina akımı gözlemleniyor. Dikkat çekici olan özelliklerinden biri bu yapılarını nasıl korudukları ile ilgili. Binalar ve şehrin gelişmesi tam 200 sene boyunca durmuş çünkü bu şehirde yaşayabilen kurulu aile düzenine izin verilmiyor 1500 lü yıllarda, sadece erkek öğrencilerin okumasına izin verildiğinden şehir gelişmiyor ve aileler kurulamıyor. Hala bölgede yaşayan aileler son derece kısıtlı ve sınırlı. Şehir ismiyle meşhur olan Cambridge üniversitesi bütün şehre yayılmış. Şöyle izah etmek gerekir ki Cambridge üniversitesi tek bir kampüs üzerinde kurulmuyor. 33 tane farklı üniversitenin bir araya gelmesiyle oluşturulmuş. Bu ünviersitelerin hepsini gözlemleyebilmenin en güzel yolu ise Cam nehri üzerinde yapacağınız punting isimli aktiviteden geçiyor. Nehir üzerinde kayıklarla sizi hem tarihleri doğrultusunda aydınlatan rehberleriniz oalcak hemde bölgede bulanan bütün üniversiteleri görebilmiş olacaksınız. Şahsi önerim punting kolay bir aktivite olarak görülsede gerçekten yapması ve kayığa yön verilmesi son derece zor. Dolayısı ile muhakkak bir rehber eşliğinde gezintiye çıkmanızı tavsiye edeceğim.

Şehir anlayacağınız gibi tam anlamıyla bir üniversite şehri dolayısıyla daha metropolit bir yaşamdan ziyade İngiliz kültürüne nail olup akademik olarak kendisini sınav hazırlıklarına (IELTS TESOL TOEIC gibi) hazırlayan öğrenciler için seçilmesi gereken en önemli destinasyon. Bölgede imar kuralları çok sıkı yapılmış ve binalar 2 kattan fazla çıkamıyor. Pek çok bina üzerinde o bina içerisinde yaşamış olan Shakespere gibi ünlü kişilerin o binada yaşadığı yada zaman geçirdiğiyle ilgili bilgiler bulabileceksiniz.

Sadece ingilizce hazırlığına katılmak isteyen öğrenciler için de eğitim kalitesiyle dünyaca ün salmış Cambridge şehrinde eğitim görmüş olmak ve EC Cambridge'den sertifika edinmiş olmanız vazgeçilmez bir prestij tanıyacak.

Okulla ilgili izlenimlerime geçecek olursak. EC ‘nin Cambridge hizmet veren iki adet binası var bunlardan ilki sadece ilk gün oryantasyonlara katılım sağlamadan önce gireceğiniz admissions office olarak kullanılıyor. Diğer bir binası ise içerisinde 11 sınıfın bulunduğu eğitim kurumu. Birbirleri arasında yürüyüş mesafesinde ulaşabileceksiniz. Şehirde en dikkat çekeci özelliklerden bir tanesi araç yerine bisikletle ulaşımın sağlaması dolayısıyla okul üzerinden bile bisiklet kiralayabilirsiniz. Aynı zamanda bu şehirde karşıdan karşıya geçerken dikkat etmeniz gereken en önemli husus arabalar değil bisikletler. Çünkü her zaman ilk geçiş hakkı bisikletlere veriliyor.

EC'nin pek çok şubesinde olduğu gibi double bank sistemi uygulaması bu şehir içerisinde de geçerli ancak Londra ‘da olduğundan farklı bir biçimde bir hafta sabah bir hafta öğleden sonra ders alınacak şeklinde organize edilmiş. Kampüs içerisinde hem öğrencilerin kullanımına açık kütüphane hem de bilgisayarların kullan alanları var. Okul dürüst olmak gerekirse EC'nin ingilterede bulunan diğer şubeleri kadar modern dizayn edilmemiş. Ancak Cambridge kadar tarihi ve geleneksel bir şehir içinde old school tarzında döşenmiş bir eğitim kurumunun olması şehrin atmosferine uyum sağlıyor.

Şehrin büyük bir nüfus kısmını öğrenciler oluşturuyor. Dolayısıyla genç nüfus oranı bu bölgede son derece fazla. Tercih edilebilirliğinin diğer bir özelliği ise şehrin İngiltere deki diğer bölgelere göre daha kuru olması yani sürekli biçimde yağış almaması eğer iklim şartları ile ilgili bir sıkıntısı olan öğrenci varsa bu şehre yönlendirilebilir.

Junior programları ile ile ilgili yine her yerde yapılmakta olan aktivite ve dil öğretimi programları beraber yapılıyor. Güvenlikle ilgili endişesi olan ailelere önerilebilecek bir şehir çünkü hem çok güvenli hemde büyük bir kent değil. Konaklamalar her yerde olduğu gibi aile yanı ve residence lar olarak değişiklik gösteriyor. Bu residencelardan bazılarını görebilmiş oldum. Jesus College Residence 7-8 öğrencinin bir arada yaşadığı bir yer. Başlarında Okul görevlileri bulunuyor yani Aile yanında kalıyor gibi düşünülebilir. Öğrencilerin malesef yurda gelirken yanlarında temiz havlu götürmeleri gerekiyor. Yurtlar haftada bir temizleniyor.

Elbette öğretmen seçebilme gibi bir hakkımız olmuyor ancak John Walker isimli bir öğretmenleri var ki sadece ingilizce öğretmekle kalmayıp yaşayan bir tarih. EC okulları bu kalitede bir eğitmene sahip olmakla son derece şanlı olduklarını düşünüyorum.

Genel okulun işleyişiyle alakalı can do – yapabiliriz politikası benimsenmiş. Dolayısıyla çok ekstreme kaçacak istekler ve talepler olmadığı sürece okul her konuda öğrenciye elinden gelen esnekliği ve yardımı göstermeye hazır. Çalışanları açısından gerek eğitmenleri gerekse yönetim kurumu olarak son derece cana yakın ve sıcak kanlı bir personel ekibi oluşturulmuş. Bu sebeple işlerin tıkır tıkır yürüdüğü okullardan birisi olarak tanımlayabiliriz.

Yazar
7
Zuhal Doğancı
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Don Quijote | ispanya Dil Okuluİspanyolca İspanya ile don Quijote: MadridYeri: İspanya: MadridNe zaman: ...
Ankara'nın en güzel fotoğraflarından oluşan güzel bir kolaj. ...

Programlarımız

Karya International bünyesinden alabileceğiniz başlıca hizmetlerimiz

Yurtdışında dil öğrenmek, özellikle de yurtdışı ingilizce kursu arayan öğrencilerimiz için sunduğumuz başlangıç düzeyi, ileri düzey ve sınav hazırlık gibi dil kurslarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yurtdışında eğitim almak istediğiniz, ülke, şehir ve okula göre listelenmiş şekilde ulaşabilirsiniz.
Yurtdışına dil öğrenmek amacıyla gitmek isteyen ve dilini özellikle mesleki ingilizce, mesleki almanca gibi alanlarda geliştirmek isteyenler için sunduğumuz programlara bu bölümden ulaşabilirsiniz. Aşçılık, Hemşirelik, Hukuk, Turizm ve Pazarlama gibi alanlara yönelik mesleki dil eğitim programlarımız bulunmaktadır.
3 - 17 Yaş arası çocuk ve gençler için sunduğumuz, tek başına, aile eşliğinde ya da gruplar ile katılabilen Yurtdışı yaz okulu programlarımıza bu bölümden ulaşabilirsiniz. Yurtdışı yaz kampı olarak bilinen programların genellikle ingilizce dil eğitimi temeli ile birleştirilerek çocuk ve gençlerin yaz boyunca hem iyi vakit geçirdiği hem de yabancı dillerini geliştirdiği programlardır.
Lise eğitimini tamamlamış ve lisans düzeyinde eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen öğrencilerimiz için yurtdışı üniversite programlarımızı bu bölümde bulabilirsiniz.Yurtdışı Üniversite arayan öğrencilerimiz bölüm arama motorumuza Tıp, mühendislik gibi popüler bölümlerin adını yazarak ülke ve üniversite bazında arama yapabilir.
Lisans eğitimini tamamlamış öğrencilerimiz için yurtdışında master, yurtdışı mba, yurtdışında doktora programları konusunda detaylı bilgiler sunan bölümümüz yurtdışında yüksek öğrenim program ve kabul şartları ile ilgili detaylı bilgiler içermektedir. Bölüm arama motorumuz lisans yanında yüksek lisans ve doktora programları için de arama yapabilmektedir.
İlk öğretimini tamamlamış öğrencilerimiz için; Kanada, İngiltere, Amerika lise seçeneklerimizi bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışında lisans eğitimi düşünen öğrenciler için önemli olan kaliteli lise eğitimini farklı konaklama seçenekleri dahil olarak alabilirsiniz. Amerika Lise, İngiltere Lise programı düşünen öğrencilerimiz için pek çok önde gelen yurtdışı lise ile anlaşmalı olarak hizmet vermekteyiz.
Yurtdışında bulunurken çeşitli alanlarda yetkinliğinizi kanıtlayabileceğiniz sertifika programları sunmaktayız. Dijital Pazarlamadan, Siber Güvenlik, Hukuk, Film Making gibi çok geniş alanlarda farklı süre ve içeriklerde yurtdışı sertifika ve yurtdışı diploma programlarına katılmanız konusunda hizmet veriyoruz.
Yurtdışına çıkarken tamamlanması gereken evraklar, konsolosluklara teslim edilmesi gereken formlar, çeviriler ve diğer tüm prosedürler konusunda uzman vize danışmanlığı sağlamaktayız. Konusunda yetkin personelimiz ile vize sürecinizin hatasız, hızlı ve zahmetsiz olarak tarafımızdan yürütülmektedir.

Copyright © 1994 - 2019 Karya International Yurtdışı Eğitim