İngiltere Dil Okulu Ve Çalışma

Dil eğitimini İngiltere’de almak isteyen öğrencilere 3 farklı vize şekli verilmektedir. Bu vize türleriyle birlikte eğitim gören öğrencilerin çalışma hakkı farklılık gösterebilir. 6 aya kadar eğitim gören veya 12 aya kadar eğitim almak isteyen öğrencilere vize uzatma işlemleri yapılmaktadır. Öğrenci izni vizesi alarak çalışma hakkı olup olmaması ile ilgili detaylı bilgiler aşağıda verilecektir.

İngiltere Öğrenci Ziyaret Vizesi İmkânları

İngiltere ülkesine giden dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin 6 ayın altında eğitim görmesi durumunda verilen vize şekli ziyaretçi vizesi olarak tanımlanır. Bu vizeyi alarak İngiltere’de bulunan dil okulları başta olmak üzere aynı zamanda birçok sertifika programlarına başvuru yapabilirsiniz. Bu vize türünü alan kişiler vize tarihi sona erdiği andan itibaren ülkeyi terk etmek zorunda kalırlar. Vize uzatma işlemi yapılmamakta olan bir vize türü. İngiltere ayrıca ziyaretçi vizesi alan öğrencilere veya kişilere yasal olarak çalışma hakkı vermemekte olan bir ülke. Vize süresi 1 ay ve 6 ay arası olarak veriliyor.

İngiltere Uzatılmış Ziyaretçi Vizesi İmkânları

İngiltere’ye giderek dil eğitimi almak isteyen kişilere 6 ve 11 ay arasında vize verilen bir işlem olarak karşımıza çıkıyor. 6 ve 11 ay vizesine sahip olan kişiler İngiltere dil okulu veya sertifika programlarına isteği doğrultusunda başvuru yapabilir. Verilen vize 6 ve 11 ay içinde geçerli sayılır, uzatma imkânı bulunmamakta olan bir vize türü. Bu vizeye sahip olan öğrenciler veya kişiler tarih dolduğu andan itibaren ülkeyi terk etmesi gerekiyor. Ayrıca İngiltere yasal olarak uzatılmış ziyaretçi vizesi verdiği kişilere çalışma hakkı vermiyor. Vize süresi 6 ay ve 11 ay arası olarak biliniyor.

Tıer 4 Uzun Dönem Öğrenci Vizesi

İngiltere ‘de dil eğitimi almak isteyen uzun dönem olan kişilere verilen vize şekli olduğunu söyleyebiliriz. Verilen vize türü uzun dönem olmasından dolayı dil okulları başta olmak üzere sertifika programlarına, yüksek lisans ve lisans programlarına ayrıca başvuru yapabilirsiniz. Tıer 4 uzun dönem vizesi olan kişilerin vize süreci tarih bitimine yakın gerekli değerlendirmeler sonucu uzatma yapılabilir. Bitiş tarihinden itibaren uzatma yapabilirsiniz. Tıer 4 uzun dönem vizesi ayrıca çalışma izni olarakta eğitim süreci devam ettiği zaman içerisinde haftada 20 saat olmak kaydıyla part-time çalışma hakkı vermekte.

Tıer 4 Uzun Dönem Öğrenci Vizesi Avantajları Nelerdir?

  • Tıer 4 uzun dönem vizesi olan kişiler çalışma izni hakkı alabilirler.
  • Tıer 4 vizesi kişilere ayrıcalık tanıyan bir vize olarak eğitim süreci bitimine yakın gerekli ise uzatma işlemi sunuyor.
  • Sadece part-time olarak haftalık 20 saat çalışma imkânı sunuyor. Farklı koşul ve şartlarda çalışma imkânı vermez. Ayrıca oldukça büyük risk taşır.
  • Uzun dönem vizesi olan kişiler hem dil okulu veya yüksek lisans programlarına başvuru yapabilir.
  • Aynı işyerinde 1 yıl çalışma hakkı elde eden kişiler farklı vize türleri alarak İngiltere’de kalarak çalışmaya devam etme hakkı elde edebilirsiniz. Bu çok avantajlı bir yöntemdir.

İngiltere’de uzun dönem vizesi olan kişilerin dil eğitimi alan kişilerin haftalık 10 saat olarak, yüksek lisans ve sertifika programlarına katılan kişilerin ise haftalık 20 saat part-time çalışma imkânı bulunmaktadır. Yüksek lisans ve master programına katılan kişiler aynı zamanda dil eğitimi de alabilme imkânı yakalıyor. Böylece daha uzun zamanlar yasal olarak çalışma hakkı kazanabilirsiniz. Yasal olan işlemler dikkate alınarak tüm adımlar izlenmeli. Yasa dışı çalışma veya farklı yapılan işlemlerde ülkeden sınır dışı edilebilirsiniz.

Yazar
3
Cansu Akkaya
Yurtdışı Eğitim Danışmanı Soru Sor
Amerika, eğitim alanında dünyanın sayılı ülkelerinden biridir. Dünyanın her yerinden ...
Amerika, her öğrencinin gitmek istediği ülkeler arasında yer alır. Dünyanın en iyi ...

Copyright © 1994 - 2019 Karya International Yurtdışı Eğitim