İngiltere Göçmenlik ve Çalışma

Avrupa’da çalışmak ve yaşamak isteyen birçok kişi tarafından İngiltere, en cazip ülkelerden biri olmaktadır. Diğer Avrupa ülkelerine göre ırkçılığın çok az seviyede olduğu bu ülke, birçok farklı etnik kökenden insanların yaşaması nedeniyle yabancılar göç ettikleri takdirde ötekileştirilmemektedir. Kaliteli bir eğitim sistemi, sosyal devlet anlayışı, yaşam standartlarının yüksek oluşu ve çifte vatandaşlık gibi imkânların olduğu İngiltere’de çalışmak ve vatandaşlık almak, birtakım şartların yerine getirilmesi halinde mümkün olmaktadır. Türkiye ve İngiltere arasında yapılan özel bir anlaşma olan Ankara Antlaşması vizesi sayesinde kendi işini yapmak isteyen veya başka bir kurumda çalışmak isteyen Türklerin kabul edildiği takdirde ailesiyle birlikte bu ülkede yaşanması sağlanmaktadır.

İngiltere Çalışma Vizesi Çeşitleri

İngiltere’de çalışmak isteyen kişilerin başvurabileceği İngiltere Çalışma Vizesi ile geçici veya kalıcı olarak çalışmak hakkı elde etmek mümkündür. Bu vizeyi almaya hak kazanmak için öncelikle İngiltere’ye gidiş amacı ve ne türde bir iş yapılacağı konusunda ikna edici bilgilerde bulunmak gerekmektedir. Serbest meslek sahibi olarak İngiltere’ye iş kurmak için gidenlerin başvurabileceği İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi, 18 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvurabileceği vize türü olmaktadır. Ayrıca iş kurmak yerine bir firmada çalışmak için de aynı vizeye başvuran kişilerin İngiltere’de bulunan bir işyerinde 12 ay boyunca kurum değişikliği yapmadan çalışmış olması ve İngiltere’de kalıcı olarak yaşamak istemesi durumunda da bu vizeden faydalanabilmektedir. Bir işveren tarafından kişiyi istihdam etmek amaçlı davet etmesi durumunda alınan Tier 2 – İngiltere Genel Çalışma Vizesinin yanı sıra İngiltere’ye kısa süreli olarak deneyim amaçlı gitmek isteyen kişilerin başvurduğu Tier 5 – İngiltere Geçici Çalışan Vizesi de bulunmaktadır. Ayrıca Şirket içi Transfer, Müteşebbis/Girişimci/İş Adamı, Yatırımcılar, Öğrenim sonrası Çalışmak İsteyenler, Sporcular, Din Görevlileri, Tek Temsilci ve Tier 1 – Olağanüstü Yetenekliler için İngiltere Çalışma Vizesi türleri de mevcuttur.

İngiltere’ye Göçmenlik İçin Yapılması Gerekenler

İngiltere’de göçmenlik statüsü elde etmek ve vatandaşlık almak isteyen kişiler için en tercih edilen yollardan biri olan Ankara Antlaşması Vizesi (ECAA), kendi işini kurmak isteyenler veya bir kurumda uzun süre çalışan kişiler için ideal bir yol olmaktadır. Bu vizeye başvurulmasının ardından kabul edilmesi halinde, kişiler ailelerini de yanlarında götürme hakkına sahip olup kurduğu işin iyi gitmesi durumunda süresiz oturma hakkı elde etmektedir. Ayrıca İngiliz vatandaşlığından biriyle evlenilmesi halinde de Yerleşim Vizesi başvurusunda bulunarak İngiltere’ye göç etmek mümkün olmaktadır. Bunun için öncelikle çiftlerin evliliğin gerçek olduğunu kanıtlaması için geçmiş fotoğraflar ve yazışmalar gibi somut deliller sunmaları büyük önem taşımaktadır. İngilizce bilme zorunluluğunda olduğu yerleşim/Evlilik Vizesi ile A1 seviyesinde İngilizce bilindiğinin kanıtlanması için sınavdan geçer not almak gerekmektedir. İngiliz vatandaşı biriyle nişan yapılması durumunda da oturma izni için başvurmak mümkündür. 6 aylık verilen vize ile İngiltere’de evlilik işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve bu işlemlerin evraklarının Nişanlılık Vizesi’ne başvuru olarak eklenmesi gerekmektedir. Evlilik Vizesi’nde olduğu gibi Nişanlılık Vizesi’nde de geçmiş nişan fotoğrafı ve yazışmalarla nişanlılığın gerçek olduğunun ispatlanması koşul olmaktadır.

Ankara Antlaşması Hakkında

Hem İngiltere’den hem de Türkiye’den başvuru yapmanın mümkün olduğu Ankara Antlaşması, ortalama 3 ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvuran kişinin başvuru formunu tam olarak doldurması ve ayrıntılarıyla iş planı hazırlaması ve bu iş planında sermaye, planlanan harcamalar, amaç, fiyatlandırma gibi hususlara yer verilmesi önemlidir. Ayrıca referans yazılarının da mevcut olması durumunda başvuran kişinin şansı daha yüksek olmaktadır. Restoran işletmeciliği, danışmanlık, berberlik, tercümanlık, fotoğrafçılık, eğitim danışmanlığı, market işletmeciliği, bilişim gibi birçok alanda iş kurmak ve çalışmak mümkün olmaktadır.

Ankara Antlaşması Vizesi Evrakları

Bazı evrakların eksiksiz olarak verilmesi durumunda alınabilen bir vize olan Ankara Antlaşması Vizesi için güncel ve varsa eski pasaportlar, Ankara Antlaşması Başvuru Formu, detaylı iş planı, banka hesapları ve varsa kendinize ya da sponsorunuza ait tapu ve araç ruhsatı, kişisel özgeçmiş (CV), kurulacak iş ile ilgili mevcut sertifika ve eğitim durumunu gösteren diploma, referans yazıları ve çalışan veya işveren şirket evrakları olması gereken evraklardandır. Başvuru sonucunda olumlu sonuç alınması durumunda ilk olarak 1 yıl süreyle vize alınmakta ve 1 yılın sonunda istenilen kriterlerin yerine getirilmesi halinde vizenin 3 yıl daha uzatılması mümkün olmaktadır. 4 yılın sonunda süresiz oturma izni alınabileceği gibi bir süre daha beklemek gerekebilir. 5 yılın sonunda süresiz oturma izni almak isteyen kişilerin, İngilizce yeterlilik belgesi, süresiz oturum için harç ücreti ödemesi ve sosyal yaşama uygunluk testi koşullarını sağlaması gerekmektedir.

Yazar
5
Gözde Pekcevik
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Yurtdışına çıkabilmek ve dil eğitimi alabilmek için mevcut bulunan aracı kurumlar ...
Kanada’da Konaklama Kanada’da kaldığınız süre boyunca birçok konaklama ...

Programlarımız

Karya International bünyesinden alabileceğiniz başlıca hizmetlerimiz

Yurtdışında dil öğrenmek, özellikle de yurtdışı İngilizce kursu arayan öğrencilerimiz için sunduğumuz başlangıç düzeyi, ileri düzey ve sınav hazırlık gibi dil kurslarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yurtdışında eğitim almak istediğiniz, ülke, şehir ve okula göre listelenmiş şekilde sunulmaktadır.
Yurtdışına dil öğrenmek amacıyla gitmek isteyen ve dilini özellikle mesleki İngilizce, mesleki Almanca gibi alanlarda geliştirmek isteyenler için sunduğumuz programlara bu bölümden ulaşabilirsiniz. Aşçılık, Hemşirelik, Hukuk, Turizm ve Pazarlama gibi alanlara yönelik mesleki dil eğitim programlarımız bulunmaktadır.
3 - 17 Yaş arası çocuk ve gençler için sunduğumuz, tek başına, aile eşliğinde ya da gruplar ile katılabilen Yurtdışı yaz okulu programlarımıza bu bölümden ulaşabilirsiniz. Yurtdışı yaz kampı olarak bilinen programların genellikle İngilizce dil eğitimi temeli ile birleştirilerek çocuk ve gençlerin yaz boyunca hem iyi vakit geçirdiği hem de yabancı dillerini geliştirdiği programlardır.
Lise eğitimini tamamlamış ve lisans düzeyinde eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen öğrencilerimiz için yurtdışı üniversite programlarımızı bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışı Üniversite arayan öğrencilerimiz bölüm arama motorumuza Tıp, mühendislik gibi popüler bölümlerin adını yazarak ülke ve üniversite bazında arama yapabilir.
Lisans eğitimini tamamlamış öğrencilerimiz için yurtdışında master, yurtdışı MBA, yurtdışında doktora programları konusunda detaylı bilgiler sunan bölümümüz yurtdışında üniversite ve kabul şartları ile ilgili detaylı bilgiler içermektedir. Bölüm arama motorumuz lisans yanında yüksek lisans ve doktora programları için de arama yapabilmektedir.
İlk öğretimini tamamlamış öğrencilerimiz için; Amerika, İngiltere, Kanada lise seçeneklerimizi bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışında lisans eğitimi düşünen öğrenciler için önemli olan kaliteli lise eğitimini farklı konaklama seçenekleri dahil olarak alabilirsiniz. Amerika Lise, İngiltere Lise, Kanada Lise programı düşünen öğrencilerimiz için pek çok önde gelen yurtdışı lise ile anlaşmalı olarak hizmet vermekteyiz.
Yurtdışında bulunurken çeşitli alanlarda yetkinliğinizi kanıtlayabileceğiniz sertifika programları sunmaktayız. Bu programlardan bazılarında kurs süresi boyunca yasal çalışma hakkınız bulunmakta ve masraflarınızı çıkarmanızda destek olabilmektedir.Dijital Pazarlamadan, Siber Güvenlik, Hukuk, Film Making, İşletme Yönetimi gibi çok geniş alanlarda farklı süre ve içeriklerde yurtdışı sertifika ve yurtdışı diploma programlarına katılmanız konusunda hizmet veriyoruz.
Yurtdışına çıkarken tamamlanması gereken evraklar, konsolosluklara teslim edilmesi gereken formlar, çeviriler ve diğer tüm işlemler konusunda uzman vize danışmanlığı sağlamaktayız. Konusunda yetkin personelimiz ile vize sürecinizin hatasız, hızlı ve zahmetsiz olarak tarafımızdan yürütülmektedir.

Copyright © 1994 - 2020 Karya International Yurtdışı Eğitim