İngiltere

İngiltere Avrupa'nın çok eski tarihi olan ülkesidir. İngiltere’nin Galler bölgesi Birleşik Krallıkla yönetilmektedir. Birleşik Krallık İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’yı kapsar. Ülke yönetimi anayasal olsa da belli bir kısmı monarşi sistemi ile yönetilir. Kraliyet her ne kadar sembolik gibi görünse de Kraliçenin varlığı İngiltere'de bilinmektedir. Halen İngiltere kraliyet ailesinin başında ikinci Elizabeth bulunmaktadır. İngiltere Avrupa ülkeleri arasında diğerlerinden daha farklı bir kültüre sahiptir.

İngiltere’nin Coğrafi Durumu

İngiltere iklim olarak sert bir iklime sahiptir. Bu iklimin değişkenliği olsa da kışlar yazlara göre daha yumuşak geçer. Yazlar ise serin ve kapalıdır. Hatta İngiltere'ye gittiğinizde güneşi çok fazla göremezsiniz. Genellikle kapalı ve yağışlıdır. Bu bakımdan tarım konusunda çok zengin bir ülkedir. Çok geniş Ova ve tepeleri vardır. Ayrıca İngiltere dünyanın en büyük sanayi ülkelerinden biridir. İngiltere'nin yağışının bol olması sebebiyle nemli bir iklimi vardır. Bu nedenle tarımsal alanları son derece verimlidir. Yazları serin kışları ılık geçer. İngiltere'de havalar yazın ortalama 20 derecenin üzerine çok fazla çıkmaz.

İngiltere Tarihi

İngiltere tarihi çok eski çağlara kadar uzanır. İngiltere tarihinin Palaeolitik çağa kadar uzandığını söyleyebiliriz. 5. ve 6. yüzyıllarda Anglez kavminin İngiltere’ye yerleşmesiyle Anglosakson ismi Anglez kavminden ülkeye gelmiştir. İngiltere, dünyanın en büyük Emperyalist ülkelerinden biridir. Birçok sömürgesi bulunmaktadır. Bugün dünyada kullanılan hukukun temeli İngilizlere dayanmaktadır. Dünyada Parlamenter sistem ilk defa İngiltere'de kullanılmıştır. İngiltere'de 18 Yy. da Sanayi Devrimi'nin başlamasıyla dünyanın en büyük sanayisine sahip ülkelerden biridir.

İngiltereye Nasıl Gidilir?

İngiltere'ye gitmek için öncelikle İngiltere vizesi almak gerekiyor. Önceleri Schengen vizesi ile de İngiltere'ye gidilirken artık İngiltere bu konuda sıkı davranarak İngiltere vizesiyle turist almaktadır. İngiltere'nin başkenti Londra’dır. Londra'da 4 Havalimanı bulunmaktadır. Bunlar Heathrow, Gat week, stansted havalimanlarıdır. Türkiye'den hemen bütün havayolu şirketleri İngiltere'ye direkt uçuş yapmaktadır.

İngiltere Ekonomisi

İngiltere dünyanın en büyük Emperyalist güçlerinden biridir. Dolayısıyla en güçlü ekonomiye sahip ülkelerinden biridir. İngiltere'de yaşam standardı oldukça yüksektir. Kişi başı 22,907 Sterlin düşmektedir. Ülkede serbest Piyasa ekonomisi uygulanmaktadır. Bugün yaşam koşulları refah düzeyde bir ülkedir. Birleşik Krallık İngiltere'den farklı değildir. Birleşik krallık ‘ta kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasılasında, bugün dünyanın 18. ülkesi durumundadır. İngiltere endüstri bakımından da son derece gelişmiş bir ülkedir. İlaç, Kimya Havacılık, Uzay, Bilişim gibi endüstriler konusunda dünya liderleri arasındadır. Para piyasası ve Londra Borsası da aynı zamanda dünyanın en büyük borsalarından biridir. Dünyada adı bilinen tanınmış 500 şirketin 100 tanesi İngiltere'ye aittir. Londra Avrupa'nın en büyük para piyasası ve para hareketinin döndüğü ikinci Finans merkezidir.

İngiltere’de Eğitim ve Üniversiteler

İngiltere eğitim konusunda dünyanın en başarılı öğrencilerinin yetiştiği üniversitelere sahiptir. Bugün dünyada en saygın üniversitelerden 3 tanesi İngiltere'de bulunmaktadır. Bunlar Oxford, Cambridge ve Manchester üniversiteleridir.

Oxford Üniversitesi

Oxford Üniversitesi Londra'ya yakın olması sebebiyle öğrencilerin birçok yerden ulaşabilecekleri bir konumdadır. Dünyanın ünlü ve Saygın üniversiteleri arasındadır.

Cambridge Üniversitesi

Cambridge Üniversitesi dünyanın en büyük arşivine sahip üniversitelerinden biridir. Dünyada araştırmalarıyla adını duyurmuş Üniversite literatürüne girmiştir. Cambridge Üniversitesi'nden yetişen öğrenciler dünyanın sayılı başarılı öğrencileridir.

Manchester Üniversitesi

Manchester Üniversitesi, İngiltere'nin Oxford, Cambridge üniversitelerinden sonra en başarılı Üniversitesidir. Manchester Üniversitesi'nde öğrenim görmek isteyen öğrenciler çok sayıda olduğu için, sahip olduğu kapasitenin çok üzerinde öğrenci almaya devam etmektedir. Manchester Üniversitesi dünyada başarılı bilim adamları yetiştiren üniversitelerden biridir.

İngiltere’de Gezilecek Yerler

Londra

İngiltere'yi gezmek için çok geniş bir alan çizmeniz gerekmektedir. Görülmesi gereken en güzel yerlerden biri başkenti Londra’dır. Londra'nın tarihi geçmişi İngiltere'nin tarihi geçmişi ile özdeştir. Çok fazla yabancı turist almaktadır. Ayrıca şehrin mimari yapısı, son derece etkileyicidir. İngiltere'ye turist olarak gittiğiniz de Londra'da kalırsanız hiçbir koşulda Otel, kalacak yer sorunu yaşamazsınız. Londra çok fazla Oteli ve butik oteli ile dolu şehirlerden biridir. Aynı zamanda dünya moda merkezlerinden biridir. Londra'da çok şık kıyafetlerin ve eşyaların satıldığı mağazaları bulabilirsiniz. Londra'yı gezerken Hyde Park mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Londra'yı gezerken etrafınızda birçok Saray görürsünüz ve bu sarayların mimarisi gerçekten baş döndürücü niteliktedir. National Galeride birbirinden muhteşem eserler bulunmaktadır.

Londra’nın Güney Bölgesi

Londra’yı gezdikten sonra İngiltere gezisine Londra'nın Güneydoğu bölgesinden başlayarak başka bir hat çizebilirsiniz. Londra'nın Güneydoğu bölgesinde Reading şehrine Londra’dan en rahat ulaşım trendir. Reading kendine geldiğinizde muhteşem mimarisi olan Basildon Parkını görürsünüz. Burada da Sarayların olağanüstü mimarisiyle karşılaşırsınız. Oxford Üniversitesi'ne adına veren Oxford şehri de Üniversite ile bütünleşmiş ve yine muhteşem yapıdadır. Bu bölgede yağmura yakalanma ihtimaliniz çok fazladır. Bu bölge en çok yağış alan yerlerden biridir.

İngiltere’nin Güney Bölgesinin En Köklü Kenti

Ülkenin çok köklü tarihi ve kültürel mirasını, Oxford kentinde daha iyi anlarsınız. Şehrin tamamı bunu doğrulayan yapılarla donatılmıştır. Üniversitenin olması sebebiyle çok fazla üniversite öğrencisine rastlarsınız. Oxford’da aynı zamanda gece hayatı da son derece hareketlidir. Oxford’dan çıktığınızda Winchester kendine gitmek Kolay olacaktır. Winchester kentine geldiğinizde büyük bir hastane ile karşılaşırsınız. Bu kutsal Hac hastanesidir. Ortaçağ'dan kalmış bir mimarisi vardır. Winchester katedrali de aynı şekilde çok eski tarihi bir yapıdır. Yine Londra'nın Güneydoğu bölgesini gezerken Southampton şehrine geçebilirsiniz. Burada Southampton Üniversitesi vardır. Bu üniversitede daha çok denizcilik eğitimi verilir. Buranın da öğrenci nüfusu oldukça kalabalıktır. Eastbourne kentine geldiğinizde müze ve Sanat Galerisi mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Aynı zamanda Burası deniz kenarında olması sebebiyle bir deniz havası almak harika bir rahatlama sağlayacaktır. Burada Cafe bar ve pupların en çok olduğu yerlerden biridir. Oradan Portshmouth kentine doğru yol alabilirsiniz. Buranın rüzgârı biraz fazladır. Ancak mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Londra’nın Batı Bölgesi

İngiltere'nin tamamında manzara eşsiz güzelliktedir. Londra'nın Batı bölgesin de de eşsiz güzelliklerle karşılaşırsınız. Batı bölgesinde, Swindon kenti Londra'ya 130 kilometre uzaklıktadır. Buraya gelip The Grate Western Müzesi'ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. Yaz mevsiminde gittiyseniz eğer Dorset de denize girebilirsiniz. Burası Londra'nın diğer kentlerine göre daha ılık bir iklime sahiptir. Manzarası ise eşsizdir.

İngiltere’nin Doğu Bölgesi

Gezilecek yerlere devam ederken İngiltere'nin doğusu yani Doğu İngiltere Watfort kentini mutlaka ziyaret edin. Buranın farklı bir görsel dokusu vardır. Daha çok Kiremitten evler çok hoş bir görsellik oluşturmaktadır. Burada da alışveriş edebileceğiniz alışveriş merkezleri, dünyanın ünlü markaları bulunmaktadır. Bu bölgede St. Albans kenti sizi ortaçağ’daymışsınız gibi hissettirecek. Çok eski bir tarihi geçmişi vardır. Uzun yıllardır buraya yeni binalar yapılmamış, kentin dokusu bu güne kadar korunmuştur. Diğer kentlere göre çok sakindir. İçinde bir St. Albans katedrali bulunmaktadır. Ardından Colchester şehri tam bir İngiltere şehridir. İngiltere'nin ilk başkenti burasıdır. Ipswich şehri İngiltere'nin pırıl pırıl olan şehirlerinden biridir. Burada dolaşmak büyük bir keyiftir. Son derece sakin ve huzur bulunan bir yerdir. Ardından Norwich kenti gelmektedir. Bu kent Sanat eserlerinin sergilendiği eşsiz sanat merkezlerinin olduğu bir şehirdir. En tepesine çıkabilir, Arnavut sokaklarında dolaşabilirsiniz. Aynı zamanda Cambridge kenti de buraya çok yakındadır. Bu kentte çok eski ve uluslararası düzeyde ünlü kentlerden biridir. İçine girdiğinizde son derece sakin ve sessiz bir görüntüsü vardır. Ancak burada huzur bulursunuz. Yeşili doğası, parkları Cambridge ile bütünleşmiş durumundadır.

Doğu Midlands Bölgesi

Doğuya doğru gidildiğinde, Doğu midlands bölgesine varırsınız. Burada daha karmaşık güzellikler bir aradadır. İngiltere’nin Uzay bilimleri, doğal güzellikleri de buradadır. Hepsini bir şehrin içinde bulmak mümkündür. Leicester kentinde ulusal uzay bilimlerini bulabilirsiniz. Bilimsel Uzay araştırmalarının yapıldığı kent burasıdır. Bu bölgede Asyalı İnsanlara çok daha fazla rastlarsınız. Hemen yakınında Derby kenti bulunmaktadır. Bu kentte de Calke Manastırı, Hartwick holl, Haddin hall ve Barok mimarisine ait Ortaçağ ve Rönesanstan kalma mimari eserleri görebilirsiniz. Doğuya doğru devam ettiğinizde, Nothingham Şehrine varırsınız. Nothingham şehri Robin Hood'un yaşadığı kenttir. Bira içmek istediğinizde çok fazla alternatifi vardır. Ardından Lincoln şehri, Lincoln şehri İngiltere'nin en büyük 3 Katedrali’nin bulunduğu şehirdir.

Birleşik Krallık Bölgesi

Kuzey doğu yönüne doğru devam edildiğinde, burada da muhteşem bir şehir olan Middlesbrough kentine varırsınız. Burada da yine ihtişamıyla Transporter Bridge Köprüsü'nü görürsünüz. Bu kentte müze gezmek isterseniz, eşsiz tarihi eserlerin bulunduğu Dorman Müzesi'ni ziyaret edebilirsiniz. Hemen oradan çıkıldığında Sunderland kenti hareketli ve en popüler kentlerden biri olarak karşınızdadır. Burada da Hylton Kalesi'ni gezmenizi öneririz. Ardından New Cast Kenti, burası Avrupa’nın en Elit, en kaliteli şehirlerinden biridir. Burada ünlü köprülerden Time Nehri kenarında bulunan ünlü Tyne Gateshed Köprüsü'nü ziyaret edebilirsiniz.

Kuzey Batı İngiltere

İngiltere'nin Kuzey batısına gelindiğinde, Cheshire kentine uğramak gerekir. Burada görmenizi istediğimiz yerlerden biri İngiltere'nin en büyük Amfi Tiyatrosudur. Britanya Amfi Tiyatrosu Eastgate saati, saat kulesi görülmeye değer manzarasıyla karşınızdadır. Aynı zamanda Kuzeybatı İngiltere'de bulunuyorsanız, Liverpool kentine mutlaka geçersiniz. Bu bölgede, Manchester kenti bulunmaktadır. Manchester kentinin iç mimarisi, Gotik tarzda inşa edilmiştir. Burada da aynı zamanda çok büyük bir kütüphane bulunur John Ryland Kütüphanesi. Gezmeye devam edildiğinde Bolton Kenti ve içinde bulunan Bolton Kalesi çok iyi korunmuş, Ortaçağ'dan kalma bir yapıdır. Ayrıca burada Türk kahvesi içebileceğiniz kafeteryalar bulunmaktadır.

Batı Midlands

İngiltere'nin Batı midlands bölgesi içinde yer alan Cover Tree Birmingham ve Wolverhampton kentine de gelmiş olursunuz. Burada müze severlerin ziyaret edeceklerini müzeler bulunmaktadır. Burası İngiltere'nin Deniz ticareti ve deniz taşımacılığının yapıldığı yerlerden biridir. Yeşil bir parkta dinlenmek istediğinizde, buranın Ulusal Parkı tam bir dinlence yeridir. Bu bölgede parklar, çok şirin Sokaklar, muhteşem bir kanal ve tam bir dinlenme alanı bulursunuz. Burası Ayrıca İngiltere açısından önemli şehirlerden biridir. Sanayi Devriminin başlangıç noktası bu bölgedir.

Yorkshire ve Humber

Yorkshire ve Humber İngiltere’nin son gezilecek bölgelerinden biridir. Burada Sheffield Kenti ve Kelham İzlanda Müzesi bulunmaktadır. İngiltere'nin en büyük Çelik üretilen bölgelerinden biri burasıdır. Leeds Kenti diğer bir adıyla Milenyum Meydanı. Burası da İngiltere'nin önemli etkinlikler düzenlenen yerlerinden biridir. Yine çok fazla kafe ve restoranlar puplar bu Şehirde bulunmaktadır. Yorkshire Terrier köpeğinin şehri de burasıdır.

İngiltere Avrupa'nın her alanda Merkezi konumunda olan ülkelerinden biridir. Ortaçağdan kalan Mimari eserlerini, tarihini ve kültürel mirasını önemseyen ülkelerden biridir. Gezi ve seyahat de mutlaka düşünülmesi gereken yerlerden biridir.

Yazar
3
Cansu Akkaya
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Malta'da Dil Eğitimi Dil eğitimi günümüzde iş bulmada ve günlük hayatta ...
Kanada lise diploması uluslararası geçerliliğe sahip olan bir diplomadır. Özellikle Amerika Birleşik ...

Programlarımız

Karya International bünyesinden alabileceğiniz başlıca hizmetlerimiz

Yurtdışında dil öğrenmek, özellikle de yurtdışı İngilizce kursu arayan öğrencilerimiz için sunduğumuz başlangıç düzeyi, ileri düzey ve sınav hazırlık gibi dil kurslarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yurtdışında eğitim almak istediğiniz, ülke, şehir ve okula göre listelenmiş şekilde sunulmaktadır.
Yurtdışına dil öğrenmek amacıyla gitmek isteyen ve dilini özellikle mesleki İngilizce, mesleki Almanca gibi alanlarda geliştirmek isteyenler için sunduğumuz programlara bu bölümden ulaşabilirsiniz. Aşçılık, Hemşirelik, Hukuk, Turizm ve Pazarlama gibi alanlara yönelik mesleki dil eğitim programlarımız bulunmaktadır.
3 - 17 Yaş arası çocuk ve gençler için sunduğumuz, tek başına, aile eşliğinde ya da gruplar ile katılabilen Yurtdışı yaz okulu programlarımıza bu bölümden ulaşabilirsiniz. Yurtdışı yaz kampı olarak bilinen programların genellikle İngilizce dil eğitimi temeli ile birleştirilerek çocuk ve gençlerin yaz boyunca hem iyi vakit geçirdiği hem de yabancı dillerini geliştirdiği programlardır.
Lise eğitimini tamamlamış ve lisans düzeyinde eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen öğrencilerimiz için yurtdışı üniversite programlarımızı bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışı Üniversite arayan öğrencilerimiz bölüm arama motorumuza Tıp, mühendislik gibi popüler bölümlerin adını yazarak ülke ve üniversite bazında arama yapabilir.
Lisans eğitimini tamamlamış öğrencilerimiz için yurtdışında master, yurtdışı MBA, yurtdışında doktora programları konusunda detaylı bilgiler sunan bölümümüz yurtdışında üniversite ve kabul şartları ile ilgili detaylı bilgiler içermektedir. Bölüm arama motorumuz lisans yanında yüksek lisans ve doktora programları için de arama yapabilmektedir.
İlk öğretimini tamamlamış öğrencilerimiz için; Amerika, İngiltere, Kanada lise seçeneklerimizi bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışında lisans eğitimi düşünen öğrenciler için önemli olan kaliteli lise eğitimini farklı konaklama seçenekleri dahil olarak alabilirsiniz. Amerika Lise, İngiltere Lise, Kanada Lise programı düşünen öğrencilerimiz için pek çok önde gelen yurtdışı lise ile anlaşmalı olarak hizmet vermekteyiz.
Yurtdışında bulunurken çeşitli alanlarda yetkinliğinizi kanıtlayabileceğiniz sertifika programları sunmaktayız. Bu programlardan bazılarında kurs süresi boyunca yasal çalışma hakkınız bulunmakta ve masraflarınızı çıkarmanızda destek olabilmektedir.Dijital Pazarlamadan, Siber Güvenlik, Hukuk, Film Making, İşletme Yönetimi gibi çok geniş alanlarda farklı süre ve içeriklerde yurtdışı sertifika ve yurtdışı diploma programlarına katılmanız konusunda hizmet veriyoruz.
Yurtdışına çıkarken tamamlanması gereken evraklar, konsolosluklara teslim edilmesi gereken formlar, çeviriler ve diğer tüm işlemler konusunda uzman vize danışmanlığı sağlamaktayız. Konusunda yetkin personelimiz ile vize sürecinizin hatasız, hızlı ve zahmetsiz olarak tarafımızdan yürütülmektedir.

Copyright © 1994 - 2019 Karya International Yurtdışı Eğitim