İrlanda'da Eğitim

İRLANDA HAKKINDA

İrlanda İngiltere’nin batısında yer almakta ve yaklaşık 5 milyon nüfusa sahiptir. Bu nüfusun 1,8 milyonu Dublin şehrinde yaşamaktadır. Ülkede resmi dil İngilizce ve İrlandacadır. Eğitim dili İngilizcedir ve ülkenin büyük şehirlerinde Dublin, Cork ve Galway %99 oranında İngilizce konuşulmaktadır. Kırsal kesimlerde İrlandaca da konuşulmaktadır.

Ülke ılıman bir deniz iklimine sahiptir. Yaz ayında elde edilen sıcaklıklar güneyde 16 derece ile kuzeyde 14 derece arasında değişir. Kışlar nispeten sıcak geçer ve sıcaklık 4 ile 7 derece arasında değişir. Ülkeye hakim olan Atlantik Okyanusu'ndan gelen nemli rüzgarlar ülkenin yıl boyunca yağış almasına neden olur. Meteoroloji tahminlerinin en çok yanıldığı ülkelerden biri de İrlanda’dır. Örneğin hava günlük güneşlikken sağanak yağış bir anda baş gösterebilir. Bunun tam tersi de zaman zaman geçerli olmaktadır.

İRLANDA’DA DİL EĞİTİMİ

İrlanda son birkaç yıl içinde Türk öğrencileri tarafından İngilizce dil eğitimi için alternatifler arasında olup tercih edilmekte popüleretisini arttırmıştır. Halkın sıcakkanlı ve misafirperverliği,para biriminin Euro olması sebebiyle daha ekonomik olması ve uzun dönem dil eğitimlerinde yasal çalışma izni vermesi ile daha da ön plana çıkmıştır.

İrlanda’da her bütçeye uygun dil okulu seçenekleri mevcuttur.En çok tercih edilen şehirlerin başında Dublin,Cork ve Limerick gelir. En çok tercih edilen program Work& And study programıdır.

İRLANDA’DAKİ EN İYİ DİL OKULLARI

İrlanda’da yerel dil okulları ve zincir dil okullarının şubeleri vardır. Bu dil okulları öğrencilere bir çok kolaylık sağlamaktadır. Bu kolaylıkları her Pazartesi eğitim başlaması,her seviyeye uygun sınıfların olması, milletler dağılımının eşit oranda yapılması, ve program çokluluğu olarak sıralayabiliriz.

İRLANDA’DA ÇALIŞMA

25 Hafta ve üzeri eğitim alan öğrencilerin çalışma izni mevcuttur. Haftada 20 saat part time çalışma izni tatil dönemlerinde 40 saat olmaktadır. Dublin iş bulabilme açısından en avantajlı şehirlerdendir. Saatlik ücreti ortalama 9- 10 Euro’dur. İrlanda’da iş bulmak öğrencilerin kendi sorumluluğundadır.

İRLANDA’DA KONAKLAMA

Aile yanı konaklama;

Öğrencilere İrlanda kültürünü tanıma ve İngilizce pratik yapma,düzenli bir yaşam, güvenli ve ekonomik bir konaklama imkanı sunmaktadır.Aile yanı konakmalara genelde merkez toplu taşıma ile 20-40 dakika uzaktadır.Tek ve çift kişilik odalarda sadece kahvaltı veya yarım pansiyon seçenekleri vardır.

Yurt Konaklama

Bu konaklamalar okula yürüme mesafesinde ya da toplu taşıma ile 10-20 dakika uzaklıktadır. Tek kişilik ve çift kişilik oda opsiyonu mevcut olup genellikle yemeksizdir.

Aylık Yaşam Masrafları

Ortalama olarak 900 -1400 Euro arasında değişmektedir.Bu ortalama maliyet kişinin harcamalarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

İrlanda Öğrenci Vizesi

2 tip öğrenci vizesi vardır. C tipi vizesi 90 güne kadar olan eğitimler için uygulanmaktadır. 90 gün üzeri eğitimler için ilk başta 90 günlük vize verilir fakat ülkeye giriş yaptıktan oturum iznini eğitim süresiyle doğru orantılı uzatmak için göçmenlik ofisine başvurulması gerekir.Bu başvuru için önceden randevu alınmalıdır.25 Hafta ve üzeri eğitimler için 33 haftaya kadar oturum izni verilir. Ve 3 periyod (25+8/25+8/25+8) olarak toplamda 24 aya kadar dil eğitimi alınabilir.

İrlanda’da Sağlık Sigortası

İrlanda’da seyahat sigortası vize başvurusunda zorunludur. 25 Hafta ve üzeri eğitimlerde Avrupa Birliğinde geçerli olan seyahat sigortası yapılması gerekmektedir. Bu zorunluluk İrlanda bankalarında hesap açtırabilmesi içindir.

İrlanda’da Ulaşım

İrlanda’da ulaşım için pek çok alternatif bulunmaktadır. En yaygın olarak otobüs, bisiklet,tramvay ve tren kullanılmaktadır. Ulaşım kartı olarak leap card kullanılmaktadır.

Yazar
9
Mete Akkoyunlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Yurtdışında Çalışma Fırsatı Yurtdışında çalışmak pek çok insanın ...
Hem akademik olarak hem de İngilizce öğrenmek için en çok tercih edilen ülkelerden ...

Müşteri Memnuniyet Hattı: +90 549 899 50 00 • Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim