İrlanda Dil Okulu Konaklama

Dil öğrenmek isteyen kişilerin bu dili pratiğe dökmek, hayatının bir parçası haline getirmek için tercih ettiği öğrenme yollarından biri olan yurt dışında dil okulu eğitimi, dile hâkim olmayı daha kısa sürede sağlayan etkili yolların başında gelmektedir. Son yıllarda uluslar arası dil olan İngilizce öğreniminin öneminin artması ve daha iyi bir iş ve kariyer hedefleyen kişiler için büyük bir zorunluluk arz etmesi, bu dili öğrenmek ve geliştirmek isteyen insanların yurt dışı dil okulu seçeneğini değerlendirmelerine neden olmuştur. Birçok ülkede İngilizce dil okulu seçeneğinin olması, dil öğrenmek ve geliştirmek isteyen öğrenciler için önemli bir karar aşamasını da beraberinde getirmektedir. Dil okulu tercihi belirlenirken üzerinde durulması ve ülkeye gitmeden önce karar verilmesi gereken bir diğer önemli konu olan konaklama, öğrenme sürecinde büyük bir rol oynamaktadır. Öğrencilerin kendi kriter ve bütçelerine göre tercih edecekleri bir konaklama çeşidinin, adaptasyon sürecinde yardımcı olmayı sağlayacağı gibi dil öğreniminin günlük hayatta pratiğini de kolaylaştırmasını sağlamaktadır. Son yıllarda dil okulu tercihi olarak ilgi gören ülkelerden biri olan İrlanda’da mevcut konaklama çeşitleri ile öğrencilerin istedikleri şartta ve maliyette yer bulmaları mümkün olmaktadır.

Aile Yanı Konaklama

Maliyeti diğerlerine göre daha düşük bir konaklama tipi olan aile yanı konaklama, dil öğrenmek ve yurt dışı deneyimi henüz yeni olan öğrenciler için ideal bir tercih olmaktadır. Ailenin evde yer alan bir odasını öğrenciye kiraya vermesi şeklinde olan bu konaklama tipinde, kahvaltı, akşam yemeği, temizlik, internet gibi imkânlar kiraya dâhil olmakta ve eve giriş çıkış saatleri gibi kuralların olmaması da öğrencinin özgürlüğünü kısıtlamamaktadır. Aile bireyleriyle ev içinde vakit geçirirken İngilizce pratik yapma imkânının olması, bu konaklama türünün en büyük avantajını oluşturmaktadır. İrlanda’da bulunan evlerin küçük olmasından dolayı kiralanan odanın da küçük olması, bu konaklama türü için olumsuz bir durum oluşturmaktadır. Aile yanı konaklama tipi ile ilgili bilinmesi gereken önemli bir ayrıntı da, çoğunlukla evindeki odasını kiraya veren aile olarak ifade edilen kişilerin, anne, baba ve çocuk olarak değil de yalnız yaşayan yaşlı bir kadın veya çalışan bir kişi de olmasının yüksek bir ihtimal olmasıdır. Bu kişiler de aile kapsamında değerlendirilmekte ve bu nedenle aile yanı konaklama türünde yer almaktadırlar. Belirli kurallar çerçevesinden çıkılmadığı sürece bu konaklama tipinde bir sıkıntı olmamakta ve karşılıklı saygıyla sorun yaşanmamaktadır.

Öğrenci Yurtları

İrlanda’da yer alan öğrenci yurtlarının, diğer çoğu Avrupa ülkesinde olduğu gibi karma olduğunu bilmek önemli bir ayrıntıdır. Yurtların büyük çoğunluğunda tek kişilik odalar yer almakta ve banyo, mutfak gibi alanlar bireysel olduğu gibi bazı yurtlarda ortak kullanım alanları olabilmektedir. Güvenlik anlamında sorunun yaşanmadığı öğrenci yurtlarında, birçok farklı kültürden ve ülkeden öğrencilerin olmasından dolayı geniş bir sosyal çevre edinme şansı olmaktadır. Özellikle dil öğrenmek ve geliştirmek isteyen öğrenciler için büyük bir avantaj sağlayan bu durum, bu konaklama tipinin tercih edilmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Öğrenci Evi Konaklama

Öğrenci yurduyla benzer özellikleri olan bu konaklama türünde 2 katlı bir evde veya bir binanın tek bir katında birkaç öğrencinin kalması şeklindedir. Maliyeti öğrenci yurtlarıyla benzerlik gösteren öğrenci evlerinde banyo, mutfak, gibi alanlar ortak kullanım alanı olmakta ve bazı öğrenci evlerinde bir odada iki kişi kalmaktadır. Bu konaklama tipinin de dil öğrenmek ve geliştirmek isteyen öğrenciler için pratik yapma imkânını sağlaması büyük bir avantaj olmaktadır.

Kiralık Oda Konaklama

İrlanda’da birçok şehirde mevcut olan oda kiralama imkânı öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Çoğunlukla şehir merkezine yakın olan evlerin odaları kira için tercih edilmekte ve ödeme haftalık olarak hesaplanmaktadır. Belirlenen fiyat, evin şehir merkezine yakınlığı, odanın büyüklüğü ve kalacak kişi sayısına göre belirlenen bu konaklama türünde, diğer konaklamalara göre sosyal anlamda daha az etkileşimin olması dil eğitimi için gelen öğrenciler açısından dezavantaj oluşturmaktadır. Bu nedenle seçilecek konaklama tipi, kişinin sosyal çevresinde önemli bir yer alacağı için, dil eğitimine karar veren öğrencilerin İrlanda’ya gelmeden iyi bir tercih yapmaları ve karar vermeleri gerekmektedir. Öğrenci İngilizceyi sosyal hayatının bir parçası yapabildiği sürece dile hâkim olması muhtemel olmaktadır.

Detaylı bilgi için bize ulaşın
Yazar
8
Mete Akkoyunlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Son yıllarda özellikle üniversite öğrencileri daha iyi bir İngilizce öğrenebilmek ...
İtalya, Avrupa’da harika bir Akdeniz ülkesidir. Bir çok öğrenci akademik anlamda ...

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim