İrlanda Dil Okulu ve Çalışma

Bir dili öğrenmenin en iyi yolu öğrenirken o dili yaşama dâhil etmektir. Uluslar arası alanda en fazla geçerliliği olan dil olan İngilizceyi öğrenmek isteyen kişiler de bu nedenle yurt dışına gitmeyi ve dil öğrenimini sadece sınıf içerisindeki ders anlatımı ve sınavlarla kısıtlı bırakmayıp sosyal alanda da bol bol pratik yapma imkânına sahip olmayı tercih etmektedir. Böylece yeni kültürlerle tanışma şansına sahip olunmakta ve diğer ülkeden dil öğrenmek için gelen kişilerle de tek iletişim kurulabilecek ortak dil olan İngilizce konuşma zorunluluğuyla daha fazla pratik yaparak kendini geliştirme fırsatı bulmaktadır. Bu nedenle dünyanın çeşitli ülkelerinde İngilizce dil okulları bulunmakta ve öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Son dönemlerde öğrencilerin İngilizce dil okulu olarak ilgi gösterdiği ülkelerden biri olan İrlanda’ya, eğitim düzeyi ve yaşam şartları gibi konularda gelişmiş bir ülke olması nedeniyle birçok öğrenci gitmektedir. Ülkenin İrlanda dili sonrasında ikinci resmi dilinin İngilizce olması ve halkının hepsinin İngilizce bilmesi, ülkeye dil öğrenmek ve pratik yapmak amaçlı giden öğrenciler için avantaj oluşturmaktadır. İrlanda’nın birçok şehrinde bulunan çeşitli dil okulu seçeneği de öğrencilerin farklı şehirlerde kalmalarını sağlamaktadır. Dil okuluna giden öğrencilerin hem para kazanmak hem de dil öğrenimini daha etkin bir hale getirmek amacıyla çalışma imkânının olması, dil öğrenme sürecini work and study olarak devam ettirmelerini sağlamaktadır.

Work And Study (Oku ve Çalış) Nedir?

İngilizce öğrenirken çalışmak olan Work And Study, birçok part time çalışma alanı bulunan İrlanda’da öğrencilerin gerekli şartları taşımaları durumunda faydalanabileceği bir etkinliktir. Bunun için öncelikle öğrencinin İrlanda’da bulunan bir dil okulunda 25 hafta yani 6 ay ve üzeri olacak şekilde kaydının olması gerekmektedir. Haftalık en fazla 20 saat çalışabilecek olan öğrencilerin dil okulu kaydını yapmalarının ardından Garda National Immigration Breu’ya yapılacak ekstra bir çalışma başvurusunun kabulüyle birlikte part time olarak çalışma hakkına sahip olmaktadırlar. Bu program kapsamında part time çalışmak isteyen öğrenciler çoğunlukla restoran, kafe, mağaza gibi yerlerde çalışarak hem para kazanıp hem de iş hayatının gerektirdiği iletişim zorunluluğundan kaynaklı İngilizcelerini geliştirme imkânına sahip olmaktadırlar. Böylece öğrenciler gün içinde sürekli insanlar ile iletişim halinde olarak pratik yapma imkânına sahip olmaktadır. İrlanda’nın birçok ülkeye göre hem eğitim hem de çalışma izni bakımından öğrencilere birçok avantaj sağlaması öğrencilerin daha çok tercih etmesine neden olmaktadır.

Work And Study Programının Avantajları

25 haftalık bir dil okulu kaydının ardından haftalık 20 saatlik part time çalışma imkanı ile öğrenciler, yarı zamanlı çalışarak hem masraflarının büyük bir kısmını gidermekte hem de İngilizceye daha hâkim olmaktadır. İrlanda’da saatlik olarak ücret verilen part time işlerde, saatlik asgari ücret 9.55€ olmaktadır. Work and Study programından faydalanan çoğu öğrenci kazandıkları parayla masraflarını karşılamanın yanı sıra para biriktirmekte ve geniş bir sosyal çevre avantajıyla İngilizceyi hayatlarının bir parçası haline getirmektedirler.

İrlanda’da Çalışma Süresi Dil Eğitimi Süresiyle Kısıtlı mıdır?

25 haftalık dil eğitimi kaydı bulunan öğrencilerin bu sürenin sonunda dil okulunun bitmesiyle çalışma hakkı da sona ermemektedir. Vize süresi devam ettiği takdirde vize süresi bitene kadar da çalışma hakkı olan öğrenciler için bu imkânın olması İrlanda’nın dil eğitimi alınacak ülkeler arasında daha cazip bir yer olmasını sağlamaktadır. Yaşam kalitesinin yüksek oluşu, iyi bir dil eğitimi alabilecek dil okulu programları seçeneklerinin fazla oluşu, bu ülkede İngilizceyi hayatın her yerinde kullanma zorunluluğu, hem tatil yapmak, hem para kazanmak hem de dil öğrenmek ve geliştirmek isteyen öğrenciler için büyük avantaj sağlamaktadır.

İrlanda’da Nasıl İş Bulunur?

Bir adet CV hazırlanarak iş yerlerine gidip iş bulunmasının mümkün olduğu İrlanda’da, öğrenciler özellikle popüler bazı süpermarketlerde bu şekilde iş bulabilmektedirler. Ayrıca,

Yazar
2
Ayça Topal
Yurtdışı Eğitim Danışmanı Soru Sor
Kurs ya da okula gitmeden bilgisayar üzerinden ingilizce öğrenme programıkullanarak ingilizcenizi ...
Yurtdışı Yüksek Lisans Seçenekleri Yüksek lisans günümüzde akademik ...

Copyright © 1994 - 2019 Karya International Yurtdışı Eğitim