İrlanda'da Göçmenlik ve Çalışma

Hem eğitim düzeyi hem de yaşam şartlarının çok iyi düzeyde olduğu İrlanda’da çalışma izni almak ve göçmen statüsü kazanmak belirli şartların yerine getirilmesi halinde mümkün olmaktadır. İngilizcenin ikinci resmi dil olması ve halkının tamamının İngilizce bilmesi, ülkeye yerleşmek ve vatandaşlık alarak göçmen olmak isteyen kişiler için büyük avantaj sağlamaktadır. Ekonomisini gün geçtikçe düzelten ve güçlendiren İrlanda, yabancılara karşı hoşgörülü ve samimi olmalarından dolayı ülkeye yerleşmek isteyen kişiler büyük kolaylık yaşamaktadır.

İrlanda’da Çalışma İzni Hakkında

İrlanda’ya dil eğitimi almak amacıyla giden öğrenciler 25 hafta ve üstü dil okulu kaydı yaptırdığı takdirde haftalık en fazla 20 saat olacak şekilde part time – yarı zamanlı çalışması hakkı elde etmektedir. Garda National Immigration Breu’ya yapılacak ekstra bir çalışma başvurusu ile onay verildiği takdirde öğrencinin çalışma hakkı olmaktadır. Öğrencilerin dışında yazılım, bilişim, pazarlama ve teknoloji ile ilgili alanlarda çalışmanın mümkün olduğu İrlanda’da Google, Facebook, Apple, Ebay, Paypal gibi önemli alanların merkezleri yer almaktadır. Teknolojinin fazlasıyla ön planda olduğu ülkede ajanslar, medya şirketleri, finans kuruluşları ve bankacılık sektörü de önemli gelişme göstermektedir. İrlanda’da çalışmak isteyen kişiler, bu alandaki firmalara internet üzerinden başvuruda bulundukları ve kabul edildikleri takdirde ülkede çalışmaları mümkündür. Mühendislik ve sağlık gibi bazı meslek gruplarında Avrupa Birliği ülkelerinin başvuruları değerlendirilmekte ve bu nedenle İrlanda’da çalışma izni almanın zor bir durum olabilmektedir.

İrlanda Çalışma Vizesi Prosedürleri

İrlanda’da çalışmak veya staj yapmak için başvuruda bulunmak isteyen kişilerin birtakım evrakları tam olarak oluşturması gerekmektedir. İrlanda vizesi için gerekli belgelerin ve formların teslim edilmesiyle birlikte 90 günlük vize alınmaktadır. Bu vize sayesinde İrlanda’ya giriş yapmak ve Göçmenlik Bürosu olan GNIB ile işlemlerin tamamlanması ve çalışma hakkının sağlandığına dair kimlik alımı sağlanmaktadır. Vize başvurusunda önemli olan bir husus da seyahat sağlık sigortası olmaktadır. Zorunlu olan sağlık sigortası, GNIB kaydı için önemli bir yere sahiptir.

İrlanda Göçmenlik Şartları

İrlanda’da bir süre yaşayan, İrlanda vatandaşı biriyle evli olan ya da başka özel bir durumu olan kişilerin İrlanda vatandaşlığına başvuru yapması ve kabul edilmesi halinde İrlanda’ya karşı sadakat beyanı ile vatandaşlığa geçiş sertifikası almakla gerçekleştirilmektedir. İrlanda vatandaşlığına kabul süreci belirsiz bir durum olmaktadır. İrlanda Adalet ve Eşitlik Bakanlığı karar mercii olarak sonucu belirlemekte ve tüm şartların sağlanması durumunda dahi olumsuz bir sonuç alınması mümkün olmaktadır. Başvuran kişilerin 18 yaşını doldurması, oturum izni ya da evlilik gibi şartların yerine getirilmesi, göçmen statüsü almak isteyen kişilerin devamlı bu ülkede yaşamayı düşünmesi, iyi bir karaktere sahip olup İrlanda’ya sadakatini ifade ederek vatandaşlık töreninde bulunması gibi şartların yerine getirilmesi göçmenlik için belirlenen şartlardandır. Bazı istisnai durumlarda da İrlanda Adalet ve Eşitlik Bakanlığı belirtilen şartların taşınmamasına rağmen başvuruyu olumlu sonuçlandırmaktadır.

İrlanda Göçmenlik Başvuru Süreci

İrlanda vatandaşlığı başvuru süreci 6 ay sürmekte ve bu süreçte pasaport verildikten 6 hafta sonra iade edilmektedir. Gerekli formlar ve başvuru evraklarının tamamlanması için verilen 28 günlük süre içerisinde eksikliklerin tamamlanması beklenmektedir. Tamamlanmaması durumunda başvurunun reddedilme problemi ortaya çıkmaktadır. Başvuru evraklarının teslim edilmesinden sonra işlemlerin kontrolünü sağlayan İrlanda Adalet ve Eşitlik Bakanlığı’nın hazırladığı rapora istinaden kabul edilmektedir. Bu konuda takdir mercisi olan bakanlık, başvurunun olumlu olması halinde mektupla bildirmektedir. Bütün evrakların hazır olmasına rağmen başvurunun olumlu sonuçlanması garanti olmamaktadır. İrlanda vatandaşlığının son aşaması olan vatandaşlık töreni ve İrlanda Devleti’ne sadakat beyanı yapılmakta ve her yıl düzenli olarak bu törene katılmak zorunlu olmaktadır. Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişiler, kabul almış olsalar bile yalan beyanda bulunmaları durumunda vatandaşlıkları iptal edilmektedir.

Yazar
5
Gözde Pekcevik
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Türkiye’den çok uzakta yer almasına rağmen birçok kişinin hem eğitim almak ...
Yurtdışında eğitim almak her öğrencinin istediği bir şeydir. Farklı kültürlerin ...

Programlarımız

Karya International bünyesinden alabileceğiniz başlıca hizmetlerimiz

Yurtdışında dil öğrenmek, özellikle de yurtdışı İngilizce kursu arayan öğrencilerimiz için sunduğumuz başlangıç düzeyi, ileri düzey ve sınav hazırlık gibi dil kurslarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yurtdışında eğitim almak istediğiniz, ülke, şehir ve okula göre listelenmiş şekilde sunulmaktadır.
Yurtdışına dil öğrenmek amacıyla gitmek isteyen ve dilini özellikle mesleki İngilizce, mesleki Almanca gibi alanlarda geliştirmek isteyenler için sunduğumuz programlara bu bölümden ulaşabilirsiniz. Aşçılık, Hemşirelik, Hukuk, Turizm ve Pazarlama gibi alanlara yönelik mesleki dil eğitim programlarımız bulunmaktadır.
3 - 17 Yaş arası çocuk ve gençler için sunduğumuz, tek başına, aile eşliğinde ya da gruplar ile katılabilen Yurtdışı yaz okulu programlarımıza bu bölümden ulaşabilirsiniz. Yurtdışı yaz kampı olarak bilinen programların genellikle İngilizce dil eğitimi temeli ile birleştirilerek çocuk ve gençlerin yaz boyunca hem iyi vakit geçirdiği hem de yabancı dillerini geliştirdiği programlardır.
Lise eğitimini tamamlamış ve lisans düzeyinde eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen öğrencilerimiz için yurtdışı üniversite programlarımızı bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışı Üniversite arayan öğrencilerimiz bölüm arama motorumuza Tıp, mühendislik gibi popüler bölümlerin adını yazarak ülke ve üniversite bazında arama yapabilir.
Lisans eğitimini tamamlamış öğrencilerimiz için yurtdışında master, yurtdışı MBA, yurtdışında doktora programları konusunda detaylı bilgiler sunan bölümümüz yurtdışında üniversite ve kabul şartları ile ilgili detaylı bilgiler içermektedir. Bölüm arama motorumuz lisans yanında yüksek lisans ve doktora programları için de arama yapabilmektedir.
İlk öğretimini tamamlamış öğrencilerimiz için; Amerika, İngiltere, Kanada lise seçeneklerimizi bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışında lisans eğitimi düşünen öğrenciler için önemli olan kaliteli lise eğitimini farklı konaklama seçenekleri dahil olarak alabilirsiniz. Amerika Lise, İngiltere Lise, Kanada Lise programı düşünen öğrencilerimiz için pek çok önde gelen yurtdışı lise ile anlaşmalı olarak hizmet vermekteyiz.
Yurtdışında bulunurken çeşitli alanlarda yetkinliğinizi kanıtlayabileceğiniz sertifika programları sunmaktayız. Bu programlardan bazılarında kurs süresi boyunca yasal çalışma hakkınız bulunmakta ve masraflarınızı çıkarmanızda destek olabilmektedir.Dijital Pazarlamadan, Siber Güvenlik, Hukuk, Film Making, İşletme Yönetimi gibi çok geniş alanlarda farklı süre ve içeriklerde yurtdışı sertifika ve yurtdışı diploma programlarına katılmanız konusunda hizmet veriyoruz.
Yurtdışına çıkarken tamamlanması gereken evraklar, konsolosluklara teslim edilmesi gereken formlar, çeviriler ve diğer tüm işlemler konusunda uzman vize danışmanlığı sağlamaktayız. Konusunda yetkin personelimiz ile vize sürecinizin hatasız, hızlı ve zahmetsiz olarak tarafımızdan yürütülmektedir.

Copyright © 1994 - 2019 Karya International Yurtdışı Eğitim