İtalya Göçmenlik ve Çalışma

Avrupa’nın sanat, moda, edebiyat, yemek ve sinema alanlarında başkenti olan İtalya, dünya kültür ve tarihinde Rönesans’la kattığı değerden kaynaklı gelişmiş bir medeniyet olmaktadır. Birçok kültürel çeşitliliği bünyesinde barındıran ülke, Milano, Venedik, Roma, Torino gibi şehirleriyle de Avrupa’nın gözbebeği olmaktadır. İtalya’da çalışmak ve yaşamak isteyenlerin bazı başvuru hususlarının yerine getirilmesi halinde yaşamaları mümkün olmakta ve ülke vatandaşlığı almaları dahi sağlanabilmektedir. Avrupa Birliği ülkeleri ve İsviçre dışındaki diğer üçüncü ülke vatandaşlarının çalışma izni almaları zorlu bir süreç olsa da imkânsız değildir.

İtalya Çalışma İzni Vizesi

Avrupa Birliği ülkeleri ve İsviçre vatandaşlarının çalışma izni vizesi alması zorunlu olmamaktadır. Ancak Türkiye’nin de içinde bulunduğu üçüncü ülke vatandaşlarının D Tipi adı verilen çalışma izni vizesi alması için bazı aşamaları yerine getirmeleri gerekmektedir. Öncelikle 3 aydan fazla İtalya’da kalmak isteyen kişilerin İtalya Çalışma Vizesi’ne başvurmaları ve kabul edilmesi durumunda çalışma hakkı elde etmeleri için sözleşme yapılan işveren bir firma işçi istihdamı için İtalyan makamlara başvuruda bulunmalıdır. Daha sonra ise işverenin çalışılacak ve ikamet edilecek valiliğe bağlı Göçmenlik için Tek Gişe ofisine başvuruda bulunması gerekmektedir. Lavoro subordinato olarak ifade edilen İtalya çalışma izni, başvuran kişinin Türkiye’de bir işinin olması veya İtalya’da yükseköğrenim alınması durumunda daha kolay alınmaktadır. İtalya sektöre bağlı olarak işçi istihdamı ve yabancı işçi kotasına göre her yıl farklı rakam belirleyerek başvuruları değerlendirmektedir.

İtalya Çalışma İzni Başvuru Süreci

Çalışma sözleşmesi yapılan işverenin önce İtalyan makamlara daha sonra da çalışılan şehrin valiliğine bağlı Göçmenlik için Tek Gişe ofisine başvurmasıyla başlayan izin sürecinde en önemli sorumluluk Sportello Unico Immigrazione olarak ifade edilen Göçmenlik için Tek Gişe ofisine olan devlet dairesine aittir. Bu süreç için işveren firmanın bölge çalışma ofisi ve polis merkezinden temin ettiği başvuru formunu doldurması ve başvuran kişinin de ülkesinde yer alan İtalyan Konsolosluğu’na çalışma ve oturma vizesi için başvurması gerekmektedir. Ülkeye giriş vizesi alınmasından sonra 30 içerisinde İçişleri Bakanlığı birimine İtalyan Oturma izni için başvurulması ve işe başladıktan sonra 5 gün içinde de Çalışma Bakanlığı’na bağlı bölge ofisine sürekli çalışma izni almak için talepte bulunulmalıdır. Bu süreçte en önemli belgelerden biri olan çalışan ve işverenin yaptığı iş sözleşmesinin kopyaları, her başvuru için ayrı ayrı ibraz edilmelidir. Kararın Göçmenlik için Tek Gişe Ofisi’nin verdiği bu süreç sonunda olumlu sonuç alındığı takdirde “Nulla Osta” ismi verilen izin belgesi ile Türkiye’deki İtalyan Konsolosluğuna uzun süreli vize talep etmektedir. İtalya’ya giderek çalışan ve işveren iş sözleşmesinin bir örneğini 8 gün içinde en yakın emniyet müdürlüğüne teslim ederek süreç tamamlanmaktadır. Belirlenen aşamaların sırasıyla yapılması ve geç kalınmaması aksaklık yaşanmaması için büyük önem taşımaktadır.

İtalya Çalışma Vizesi İçin Evraklar

İtalya’da çalışmak ve oturma izni almak isteyen kişilerin başvuru sürecini sorun yaşamadan tamamlaması için gerekli evrakları da uygun bir şekilde temin etmesi önemli olmaktadır. Uzun süreli vize başvuru formu, doğru doldurulmuş vize talep dilekçesi, 2 adet biyometrik fotoğraf, pasaport, T.C. Kimlik fotokopisi, seyahat sağlık sigortası önemli evraklardır. İtalya’daki işverenle yapılan İş Sözleşmesi, son 3 aya ait banka hesap özeti, banka cüzdanlarının aslı ve fotokopileri, tapu, araç ruhsatı, kira sözleşmesi gibi mal varlığı gösterir belgeler mutlaka bulunması gerekiyor. İtalya’daki işveren tarafından Çalışma Bakanlığı Bölge Müdürlüğüne verilen “sorumluluk beyanı” fotokopisi, başvuru sahibinin yapacağı işle ilgili yetkinlik belgesi, İtalya Çalışma Bakanlığından alınan çalışma izin belgesi gibi evrakların başvuru için tam olarak sunulması önemli olmaktadır.

Yatırımcı Vizesi İle İtalya’da Oturma İzni

İtalya’nın belirlediği rakamda yatırım yapan kişiler, Yatırımcı Vizesi alarak İtalya’da oturma izni elde etmektedir. Birtakım kriterlerin sağlanması için yeni yatırımcı vizesi ile yıllık olarak belirlenen giriş kotaları bulunmaktadır. Oturma izni amacıyla belirli menkul kıymetler için en az 2 yıllık minimum 2 milyon Euro, kurulmuş ve faaliyet gösteren bir şirketin ortaklık araçlarına en az 2 yıllık minimum 1 milyon Euro, var olan bir İtalyan start-up şirketi için az 500.000 Euro yatırımlar ve kamu yararı proje desteklenmesi amacıyla en az 1 milyon Euro bağışta bulunan yabancılar, Yatırımcı Vizesi alabilmektedir.

Yazar
2
Ayça Topal
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Yabancı dilini geliştirmek isteyen veya farklı bir dil öğrenmek isteyen kişiler genellikle ...
İngilizce dil eğitiminin profesyonelce verilebilmesi için, eğitim veren kişilerin bu dili konuşan ...

Programlarımız

Karya International bünyesinden alabileceğiniz başlıca hizmetlerimiz

Yurtdışında dil öğrenmek, özellikle de yurtdışı İngilizce kursu arayan öğrencilerimiz için sunduğumuz başlangıç düzeyi, ileri düzey ve sınav hazırlık gibi dil kurslarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yurtdışında eğitim almak istediğiniz, ülke, şehir ve okula göre listelenmiş şekilde sunulmaktadır.
Yurtdışına dil öğrenmek amacıyla gitmek isteyen ve dilini özellikle mesleki İngilizce, mesleki Almanca gibi alanlarda geliştirmek isteyenler için sunduğumuz programlara bu bölümden ulaşabilirsiniz. Aşçılık, Hemşirelik, Hukuk, Turizm ve Pazarlama gibi alanlara yönelik mesleki dil eğitim programlarımız bulunmaktadır.
3 - 17 Yaş arası çocuk ve gençler için sunduğumuz, tek başına, aile eşliğinde ya da gruplar ile katılabilen Yurtdışı yaz okulu programlarımıza bu bölümden ulaşabilirsiniz. Yurtdışı yaz kampı olarak bilinen programların genellikle İngilizce dil eğitimi temeli ile birleştirilerek çocuk ve gençlerin yaz boyunca hem iyi vakit geçirdiği hem de yabancı dillerini geliştirdiği programlardır.
Lise eğitimini tamamlamış ve lisans düzeyinde eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen öğrencilerimiz için yurtdışı üniversite programlarımızı bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışı Üniversite arayan öğrencilerimiz bölüm arama motorumuza Tıp, mühendislik gibi popüler bölümlerin adını yazarak ülke ve üniversite bazında arama yapabilir.
Lisans eğitimini tamamlamış öğrencilerimiz için yurtdışında master, yurtdışı MBA, yurtdışında doktora programları konusunda detaylı bilgiler sunan bölümümüz yurtdışında üniversite ve kabul şartları ile ilgili detaylı bilgiler içermektedir. Bölüm arama motorumuz lisans yanında yüksek lisans ve doktora programları için de arama yapabilmektedir.
İlk öğretimini tamamlamış öğrencilerimiz için; Amerika, İngiltere, Kanada lise seçeneklerimizi bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışında lisans eğitimi düşünen öğrenciler için önemli olan kaliteli lise eğitimini farklı konaklama seçenekleri dahil olarak alabilirsiniz. Amerika Lise, İngiltere Lise, Kanada Lise programı düşünen öğrencilerimiz için pek çok önde gelen yurtdışı lise ile anlaşmalı olarak hizmet vermekteyiz.
Yurtdışında bulunurken çeşitli alanlarda yetkinliğinizi kanıtlayabileceğiniz sertifika programları sunmaktayız. Bu programlardan bazılarında kurs süresi boyunca yasal çalışma hakkınız bulunmakta ve masraflarınızı çıkarmanızda destek olabilmektedir.Dijital Pazarlamadan, Siber Güvenlik, Hukuk, Film Making, İşletme Yönetimi gibi çok geniş alanlarda farklı süre ve içeriklerde yurtdışı sertifika ve yurtdışı diploma programlarına katılmanız konusunda hizmet veriyoruz.
Yurtdışına çıkarken tamamlanması gereken evraklar, konsolosluklara teslim edilmesi gereken formlar, çeviriler ve diğer tüm işlemler konusunda uzman vize danışmanlığı sağlamaktayız. Konusunda yetkin personelimiz ile vize sürecinizin hatasız, hızlı ve zahmetsiz olarak tarafımızdan yürütülmektedir.

Müşteri Memnuniyet Hattı: +90 549 899 50 00 • Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim