John Hopkins Üniversitesi

1876 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne ait Maryland eyaletinde kurulan üniversite Baltimore şehrinin en ünlü ve en köklü tarihi yapılarından biridir. Adını köleliğe karşıtlığı ile nam salan John Hopkins’ten alan okul, günümüzde pek çok bölümde eğitim vermenin yanı sıra dünyanın sayılı hastanelerinden biridir.

John Hopkins Üniversitesi, ilk araştırma üniversitesi olarak adını tarihe yazdırmış özel bir üniversitedir. Dokuz farklı akademik alana yönelik araştırma programları yürüten John Hopkins Üniversitesi, dünya sıralamasında da ilk 25 üniversite arasında yer almaktadır. Her yıl araştırma programlarına oldukça yüksek bütçeler ayıran üniversitede en büyük misyon dünyayı daha yaşanabilir bir yer haline getirebilmek vardır.

Video

Tıp, hemşirelik, fizyoloji gibi sağlık bölümleri içerisinde dünyanın ilk 10 üniversitesi içerisinde yer alan John Hopkins Üniversitesi, yıllık minimum 45 bin Dolar civarında yer alan ücretleri ile de yüksek ücretli okullar arasında yer almaktadır.

Birçok ünlü bilim insanının mezunu arasında yer aldığı John Hopkins Üniversitesi, 30’a yakın Nobel ödüllü mezunu ile de başarılarının boyutlarını kanıtlamıştır.

John Hopkins Üniversitesi Başvuru Koşulları ve Aşamaları

Kabul almanın oldukça zor olduğu okulda öğrencilerin kendilerini en iyi şekilde açıklamaları ve not ortalamalarının oldukça yüksek olması beklenir. Bunun yanı sıra lisans programlarına başvuran öğrencilerin SAT, ACT gibi sınav sonuçları ile başvurmalarının gerekmesinin yanı sıra dil yeterliliklerinin de pek çok üniversiteye oranla daha yüksek olması beklenmektedir.

Yüksek Lisans programlarında ise her bölümün ve fakültenin kendine göre farklı bir beklentisi olabilmesinin yanı sıra öğrencilerin her koşulda GRE,GMAT gibi bir sınavdan alınan yüksek ortalamalı bir sonuca ve yüksek bir not ortalamasına ihtiyaçları bulunmaktadır. Bölümlerin araştırma bölümü olması nedeni ile akademik geçmişi çok önemseyen John Hopkins Üniversitesi, öğrencinin lisans bölümü süresince yaptığı ekstra proje, araştırma ve stajları da oldukça önemsemektedir.

Hem lisans hem de yüksek lisans bölümleri için oldukça fazla önem verilen CV ve niyet mektubu gibi belgelerin yanı sıra öğrencinin önceki öğretmenlerinden aldığı referansların niteliği de oldukça önem taşımaktadır.

Okulun başvuruları her yıl Kasım ayı gibi açılmakta ve Ocak ayı sonuna kadar devam etmektedir. Bölüm bazlı olarak değişebilen bu başvuru süreleri içerisinde öğrencilerden evraklarını eksiksiz olarak teslim etmiş olmaları beklenir. Aksi takdirde öğrencilerin başvuruları değerlendirilmeden iptal edilmektedir.

John Hopkins Üniversitesi Konaklama Alternatifleri

Okul büyük bir kampüsten oluşması dolayısıyla yurt alternatifleri de fazlasıyla yeterlidir. Genellikle yurt konaklamasını tercih eden öğrenciler çoğunlukla kalitesi oldukça yüksek olan yurtlarda haftalık 300 ile 650 USD arası bir ücret ödeyerek kalabilmektedirler. Standartları oldukça yüksek olan yurtların yemekhane, kafeterya gibi bölümlerinde her kesimden ve tarzdan öğrenciye hitap eden bir mutfak bulmak da mümkündür.

Baltimore’da Yaşam Koşulları ve Çalışma İzni

Şehrin yapısı ve öğrenci çoğunluğu nedeniyle yaşam koşulları pek çok Amerikan şehrine ve bölgesine oranla uygun olan Baltimore, öğrencilere uygun alternatiflerle pek çok seçeneği bir arada sunmaktadır. Uluslararası yapısı ve öğrenci çeşitliliği sayesinde farklı çevrelere kolay adaptasyon sağlayan şehirde öğrenciler aylık 750, 800 USD gibi bir rakam ile yaşamlarını sürdürebilmektedirler.

Resmi olarak okurken çalışma izni vermeyen Amerika Birleşik Devletleri’nde öğrenciler, kampüs içerisinde olduğu müddetçe part-time olarak 20 saate kadar çalışma hakkına sahiptirler. Okul kütüphanesi, kafeterya, yurt binaları gibi pek çok kampüs içerisi işte çalışabilen öğrencilerin aylık kazançları yaptıkları işe göre 750 ile 1000 USD arasında değişkenlik gösterebilmektedir.

Amerika’da eğitim ve John Hopkins Üniversitesi ile ilgili detaylı bilgi için sitemizde bulunan bilgi istek formunu doldurabilir, iletişim numaralarımız üzerinden danışmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi için bize ulaşın
Yazar
9
Mete Akkoyunlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Türkiye’nin ilk yurt dışı eğitim danışmanlık şirketlerinden biri olan Karya International, ...
Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin, eğitim süreçlerinin planlanması ...

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim