KANADA’DA LİSE DENKLİĞİ

Kanada liselerinde uluslararası düzeyde eğitim verildiğinden ve Kanada liselerinden mezun olan öğrenciler birçok ülkede herhangi bir sınava girmeden üniversite eğitimi almaya hak kazandığından dünya genelinde Kanada liseleri sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak Kanada’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin lise diplomalarını Kanada’da geçerli hale getirebilmesi için lise diplomalarına denklik işlemi yaptırmaları gerekmektedir.

Lise Diploması İçin Denklik İşlemi Nedir?

Kanada dışındaki liselerden mezun olan öğrencilerin diplomaları uluslararası geçerliliğe sahip değilse, eğitim hayatına Kanada’da devam edebilmeleri için lise diplomalarına denklik işlemi yapılması gerekmektedir. Denklik işlemi kısaca lise diplomalarının Kanada’da geçerli olabilmesi için onaylanması ve eğitim kurumları tarafından geçerli sayılmasıdır. Denklik işlemi sonucunda verilen belge öğrencinin bir lise mezununa eşdeğer bir bilgi düzeyine sahip olduğunu gösterir.

Lise denklik işlemi yaptırarak denklik belgesi almaya hak kazanmak için Genel Eğitim Geliştirme (General Educational Development - GED) testinde başarılı olmak gerekir. GED testi beş farklı konudan oluşur. GED testinde başarılı olarak rapor alınabilmesi için beş testin tamamını da geçmek gerekir. The Independent Learning Centre (ILC), Kanada Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen GED testini uygulamaya yetkili tek kuruluştur. GED testi Ontario'da bulunan 12 test merkezinde icra edilmektedir.

Lise denklik işlemi yaptırmanın diğer bir yolu da ECA (Education Credential Assessment) raporu almaktır. Bu rapor Kanada’da bulunan bağımsız belirli kurum ve kuruluşlar tarafından verilir.

Denklik İşlemi Uygulayan (ECA Raporu Veren) Kurum ve Kuruluşlar

Kanada Hükümeti tarafından belirlenen denklik işlemi uygulayan kurum ve kuruluşlar şunlardır:

• Comparative Education Service: University of Toronto

• International Credential Assessment Service of Canada

• World Education Services

• International Qualifications Assessment Service

• International Credential Evaluation Service

• Medical Council of Canada

Yazar
8
Mete Akkoyunlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Almanya’da Üniversite Okumak Almanya’da üniversite okumak, yurtdışı eğitim ...
Pek çok kişi uluslararası dilin İngilizce olmasından dolayı İngilizce öğrenmek istemektedir. ...

Programlarımız

Karya International bünyesinden alabileceğiniz başlıca hizmetlerimiz

Yurtdışında dil öğrenmek, özellikle de yurtdışı İngilizce kursu arayan öğrencilerimiz için sunduğumuz başlangıç düzeyi, ileri düzey ve sınav hazırlık gibi dil kurslarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yurtdışında eğitim almak istediğiniz, ülke, şehir ve okula göre listelenmiş şekilde sunulmaktadır.
Yurtdışına dil öğrenmek amacıyla gitmek isteyen ve dilini özellikle mesleki İngilizce, mesleki Almanca gibi alanlarda geliştirmek isteyenler için sunduğumuz programlara bu bölümden ulaşabilirsiniz. Aşçılık, Hemşirelik, Hukuk, Turizm ve Pazarlama gibi alanlara yönelik mesleki dil eğitim programlarımız bulunmaktadır.
3 - 17 Yaş arası çocuk ve gençler için sunduğumuz, tek başına, aile eşliğinde ya da gruplar ile katılabilen Yurtdışı yaz okulu programlarımıza bu bölümden ulaşabilirsiniz. Yurtdışı yaz kampı olarak bilinen programların genellikle İngilizce dil eğitimi temeli ile birleştirilerek çocuk ve gençlerin yaz boyunca hem iyi vakit geçirdiği hem de yabancı dillerini geliştirdiği programlardır.
Lise eğitimini tamamlamış ve lisans düzeyinde eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen öğrencilerimiz için yurtdışı üniversite programlarımızı bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışı Üniversite arayan öğrencilerimiz bölüm arama motorumuza Tıp, mühendislik gibi popüler bölümlerin adını yazarak ülke ve üniversite bazında arama yapabilir.
Lisans eğitimini tamamlamış öğrencilerimiz için yurtdışında master, yurtdışı MBA, yurtdışında doktora programları konusunda detaylı bilgiler sunan bölümümüz yurtdışında üniversite ve kabul şartları ile ilgili detaylı bilgiler içermektedir. Bölüm arama motorumuz lisans yanında yüksek lisans ve doktora programları için de arama yapabilmektedir.
İlk öğretimini tamamlamış öğrencilerimiz için; Amerika, İngiltere, Kanada lise seçeneklerimizi bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışında lisans eğitimi düşünen öğrenciler için önemli olan kaliteli lise eğitimini farklı konaklama seçenekleri dahil olarak alabilirsiniz. Amerika Lise, İngiltere Lise, Kanada Lise programı düşünen öğrencilerimiz için pek çok önde gelen yurtdışı lise ile anlaşmalı olarak hizmet vermekteyiz.
Yurtdışında bulunurken çeşitli alanlarda yetkinliğinizi kanıtlayabileceğiniz sertifika programları sunmaktayız. Bu programlardan bazılarında kurs süresi boyunca yasal çalışma hakkınız bulunmakta ve masraflarınızı çıkarmanızda destek olabilmektedir.Dijital Pazarlamadan, Siber Güvenlik, Hukuk, Film Making, İşletme Yönetimi gibi çok geniş alanlarda farklı süre ve içeriklerde yurtdışı sertifika ve yurtdışı diploma programlarına katılmanız konusunda hizmet veriyoruz.
Yurtdışına çıkarken tamamlanması gereken evraklar, konsolosluklara teslim edilmesi gereken formlar, çeviriler ve diğer tüm işlemler konusunda uzman vize danışmanlığı sağlamaktayız. Konusunda yetkin personelimiz ile vize sürecinizin hatasız, hızlı ve zahmetsiz olarak tarafımızdan yürütülmektedir.

Müşteri Memnuniyet Hattı: +90 549 899 50 00 • Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim