KANADA’DA LİSE DENKLİĞİ

07-07-2018

Kanada liselerinde uluslararası düzeyde eğitim verildiğinden ve Kanada liselerinden mezun olan öğrenciler birçok ülkede herhangi bir sınava girmeden üniversite eğitimi almaya hak kazandığından dünya genelinde Kanada liseleri sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak Kanada’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin lise diplomalarını Kanada’da geçerli hale getirebilmesi için lise diplomalarına denklik işlemi yaptırmaları gerekmektedir.

Lise Diploması İçin Denklik İşlemi Nedir?

Kanada dışındaki liselerden mezun olan öğrencilerin diplomaları uluslararası geçerliliğe sahip değilse, eğitim hayatına Kanada’da devam edebilmeleri için lise diplomalarına denklik işlemi yapılması gerekmektedir. Denklik işlemi kısaca lise diplomalarının Kanada’da geçerli olabilmesi için onaylanması ve eğitim kurumları tarafından geçerli sayılmasıdır. Denklik işlemi sonucunda verilen belge öğrencinin bir lise mezununa eşdeğer bir bilgi düzeyine sahip olduğunu gösterir.

Lise denklik işlemi yaptırarak denklik belgesi almaya hak kazanmak için Genel Eğitim Geliştirme (General Educational Development - GED) testinde başarılı olmak gerekir. GED testi beş farklı konudan oluşur. GED testinde başarılı olarak rapor alınabilmesi için beş testin tamamını da geçmek gerekir. The Independent Learning Centre (ILC), Kanada Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen GED testini uygulamaya yetkili tek kuruluştur. GED testi Ontario'da bulunan 12 test merkezinde icra edilmektedir.

Lise denklik işlemi yaptırmanın diğer bir yolu da ECA (Education Credential Assessment) raporu almaktır. Bu rapor Kanada’da bulunan bağımsız belirli kurum ve kuruluşlar tarafından verilir.

Denklik İşlemi Uygulayan (ECA Raporu Veren) Kurum ve Kuruluşlar

Kanada Hükümeti tarafından belirlenen denklik işlemi uygulayan kurum ve kuruluşlar şunlardır:

Comparative Education Service: University of Toronto

International Credential Assessment Service of Canada

World Education Services

International Qualifications Assessment Service

International Credential Evaluation Service

Medical Council of Canada

Yazar
8
Mete Akkoyunlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı Soru Sor
Yurtdışında hukuk okumak isteyenler için kaliteli ve saygın üniversiteler barındıran Amerika, ...
Türkiye’nin ilk yurt dışı eğitim danışmanlık şirketlerinden biri olan Karya International, ...

Copyright © 1994 - 2019 Karya International Yurtdışı Eğitim