KANADA’DA LİSE EĞİTİM ÜCRETLERİ

18-05-2018

Kanada özellikle son yıllarda lise eğitimi için en çok tercih edilen ülkelerin başında yer almaktadır. Dünya standartlarında oldukça ön plana çıkan Kanada lise eğitim sistemi, Türkiye’de de desteklenmektedir. Kanada okullarında eğitim almak isteyen öğrenciler bir eğitim dönemi veya daha fazla Kanada liselerinde eğitim alabilir. Ancak öğrencileri ve aileleri ilgilendiren en önemli konulardan birisi de Kanada’da özel liselerin yanı sıra devlet liseleri de ücretlidir. Ayrıca Kanada’daki yasalara göre 18 yaşından küçük herkes bir ailenin yanında veya yatılı okulda kalmak zorundadır. Bu iki seçeneğin dışında öğrenciler tek başına veya başka bir yerde kalamazlar.

Kanada’da Devlet Liselerinde Eğitim Ücretleri

Kanada’da ücretsiz lise eğitimi almak ne yazık ki mümkün değildir. Devlet liselerinde eğitim ücretleri okullar arasında farklılık gösterebilmektedir. Yaklaşık olarak Kanada’da devlet liselerinde bir yıllık eğitim ücreti 20.000 CAD (Kanada Doları) ile 35.000 CAD arasında (konaklama ücreti dahil) değişmektedir. Kanada devlet liselerinde eğitim alan öğrenciler devlet yurtlarında veya Kanada Hükümeti tarafından seçilen ailelerin yanında konaklamaktadır.

Kanada’da Özel Liselerde Eğitim Ücretleri

Kanada’daki özel liseler standart lise eğitiminin yanı sıra özellikle arzu edilen akademik eğitime yönelik programlar sunan okullardır. Bazı özel okullarda birebir eğitim veya öğrenci sayısının az olduğu sınıflarda eğitim verilmektedir. Verilen eğitimin niteliğine göre özel liselerde bir yıllık eğitim ücreti 25.000 CAD ile 75.000 CAD arasında (konaklama ücreti dahil) değişebilmektedir. Özel liselerde eğitim alan öğrencilerin birçoğu aile yanında konaklamayı tercih etmektedir.

Kanada’da Konaklama Ücretleri

Konaklama ücretleri yaklaşık olarak bir yıl için 10 ay olarak hesaplanır. Devlet liseleri ve özel liselerde konaklama ücretleri değişkenlik gösterse de 9.000 CAD ile 13.000 CAD arasında değişir. Genellikle eğitim ücretlerine bu konaklama giderleri de dahildir.

Yazar
3
Cansu Akkaya
Yurtdışı Eğitim Danışmanı Soru Sor
New York Amerika’nın en kalabalık şehir olan New York, dünyanın en büyük ...
Evrenselleşen, süratle büyüyen ve kültürlerin birbiri ile daha iç içe ...

Copyright © 1994 - 2019 Karya International Yurtdışı Eğitim