Kanada'da Lise Eğitimi

Kanada’da Lise

Çocuklarının iyi bir lise eğitimi almasının yanı sıra markalaşmış büyük üniversitelere devam etmesini isteyen ailelerin en çok tercih ettiği seçeneklerden birisidir. Kanada’da lise eğitimi elbette ki gelecek için harika bir adım oluşturacaktır. Ancak Kanada eğitim, Türkiye’den farklıdır. Durum böyleyken Kanada eğitim sistemi iyi anlaşılmalıdır. Kanada, dünyanın en gelişmiş ülkelerinden birisidir. Eğitim sistemi tamamen devletin kontrolü altındadır. Hem liselerin hem de üniversitelerin büyük çoğunluğunu devlet okulları oluşturmaktadır. Kanada’ da devlet okulları eyaletler tarafından finanse edilmektedir. Okutulan müfredatlar eyaletler arasında küçük farklar gösterebilir ancak tüm müfredatlar federal devletin denetimi ve kontrolü altındadır. Özel liseler ve özel üniversiteler sayıları az olduğu halde Kanada eğitim sisteminin birer parçasıdır. Ancak özel okullar da eyaletlerin denetimi altında olduğu gibi eyaletlerin onayladığı belirlediği müfredatın dışında dersler ver veremezler. Özel okulların en büyük artısı yabancı dil ve bir iki ekstra ders koyabilmeleridir. Elbette öğretmenlerini de kendileri belirlemekteler. Kanada’da eğitim sistemi bu sayede tüm federal ülke genelinde belirli bir kalite standardına ulaşmış durumdadır.

Kanada’da lise eğitimi alırken pek çok kişinin duyduğu en büyük endişelerden biri çocuğumuz yıl kaybı yaşar mı? Sorusu oluyor. Aslında bu durumda Kanada’da ki liseler gelen yabancı öğrencilere sene kaybı yaşamadan öncelikle müfredatta olan, zaten alması gereken İngilizce dersleri öncelikli olarak veriyor. Öğrenciler İngilizce dersleriyle sene kaybı yaşamadan eğitim hayatlarına devam ediyorlar. Zaten Kanada’da giden öğrenciler Kanada’da okulda gördükleri derslerin haricinde günlük yaşamlarında da İngilizce çok sık pratik yapma fırsatı yakalıyorlar. Bu durumda İngilizceyi hızlı ve doğru öğrenmelerinin önünü açmaktadır.

Kanada’da eğitim sisteminde devlet okulları hakim olması, İnsanların aklında eğitimin ücretsiz olabileceği düşüncesini getirmekte. Ancak Kanada’da devlet okulları kendi vatandaşlarına ücretsiz olarak eğitim vermektedir. Yabancı öğrenciler için belirli bir ücret alınmaktadır. Bu rakamlar çok yüksek rakamlar değil. Genellikle fiyatlar makul rakamlarda. Kanada’da eğitim almak isteyen öğrenciler için konaklama seçenekleri yurt konaklamaları genellikle bu tip konaklamalar eğer okullar şehrin merkezine uzaksa tercih ediliyor. Eğer ulaşımı kolay bir konumdaysa okulun aile yanı konaklama seçeneği daha çok tercih edilen seçenektir. Çünkü Kanada’da aile yanı konaklama profesyonelleşmiş bir sistemdir.

Yazar
9
Ezgi Erdoğan
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Kanada’da Yüksek Lisans Kanada, dünyanın en gelişmiş, refah düzeyi en yüksek ...
Yurtdışında Okurken Çalışma Fırsatları Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin ...

Programlarımız

Karya International bünyesinden alabileceğiniz başlıca hizmetlerimiz

Yurtdışında dil öğrenmek, özellikle de yurtdışı İngilizce kursu arayan öğrencilerimiz için sunduğumuz başlangıç düzeyi, ileri düzey ve sınav hazırlık gibi dil kurslarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yurtdışında eğitim almak istediğiniz, ülke, şehir ve okula göre listelenmiş şekilde sunulmaktadır.
Yurtdışına dil öğrenmek amacıyla gitmek isteyen ve dilini özellikle mesleki İngilizce, mesleki Almanca gibi alanlarda geliştirmek isteyenler için sunduğumuz programlara bu bölümden ulaşabilirsiniz. Aşçılık, Hemşirelik, Hukuk, Turizm ve Pazarlama gibi alanlara yönelik mesleki dil eğitim programlarımız bulunmaktadır.
3 - 17 Yaş arası çocuk ve gençler için sunduğumuz, tek başına, aile eşliğinde ya da gruplar ile katılabilen Yurtdışı yaz okulu programlarımıza bu bölümden ulaşabilirsiniz. Yurtdışı yaz kampı olarak bilinen programların genellikle İngilizce dil eğitimi temeli ile birleştirilerek çocuk ve gençlerin yaz boyunca hem iyi vakit geçirdiği hem de yabancı dillerini geliştirdiği programlardır.
Lise eğitimini tamamlamış ve lisans düzeyinde eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen öğrencilerimiz için yurtdışı üniversite programlarımızı bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışı Üniversite arayan öğrencilerimiz bölüm arama motorumuza Tıp, mühendislik gibi popüler bölümlerin adını yazarak ülke ve üniversite bazında arama yapabilir.
Lisans eğitimini tamamlamış öğrencilerimiz için yurtdışında master, yurtdışı MBA, yurtdışında doktora programları konusunda detaylı bilgiler sunan bölümümüz yurtdışında üniversite ve kabul şartları ile ilgili detaylı bilgiler içermektedir. Bölüm arama motorumuz lisans yanında yüksek lisans ve doktora programları için de arama yapabilmektedir.
İlk öğretimini tamamlamış öğrencilerimiz için; Amerika, İngiltere, Kanada lise seçeneklerimizi bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışında lisans eğitimi düşünen öğrenciler için önemli olan kaliteli lise eğitimini farklı konaklama seçenekleri dahil olarak alabilirsiniz. Amerika Lise, İngiltere Lise, Kanada Lise programı düşünen öğrencilerimiz için pek çok önde gelen yurtdışı lise ile anlaşmalı olarak hizmet vermekteyiz.
Yurtdışında bulunurken çeşitli alanlarda yetkinliğinizi kanıtlayabileceğiniz sertifika programları sunmaktayız. Bu programlardan bazılarında kurs süresi boyunca yasal çalışma hakkınız bulunmakta ve masraflarınızı çıkarmanızda destek olabilmektedir.Dijital Pazarlamadan, Siber Güvenlik, Hukuk, Film Making, İşletme Yönetimi gibi çok geniş alanlarda farklı süre ve içeriklerde yurtdışı sertifika ve yurtdışı diploma programlarına katılmanız konusunda hizmet veriyoruz.
Yurtdışına çıkarken tamamlanması gereken evraklar, konsolosluklara teslim edilmesi gereken formlar, çeviriler ve diğer tüm işlemler konusunda uzman vize danışmanlığı sağlamaktayız. Konusunda yetkin personelimiz ile vize sürecinizin hatasız, hızlı ve zahmetsiz olarak tarafımızdan yürütülmektedir.

Copyright © 1994 - 2019 Karya International Yurtdışı Eğitim