Kanada'da Yüksek Lisans

Kanada Yüksek Lisans / Kanada’da Master Programları

Kanada dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında yer almaktadır. Refah ve eğitim seviyesi oldukça yüksek olmakla birlikte eğitim sistemi en güçlü ülkeleri arasında yer almaktadır. Dünyanın en büyük üniversitelerine ev sahipliği yapmaktadır. Kanada’da eğitim dili İngilizcedir anca Fransızca konuşulan bölgeler olduğu gibi Fransızca eğitim dili olarak kabul eden üniversitelerde vardır. Kanada hem İngilizce hem de Fransızca öğrenmek isteyenler için doğru adreslerden biridir. Genel itibariyle devlet üniversiteleri Kanada üniversite sistemine egemendir. Devlet üniversiteleri eyaletlerde ki bakanlıklar tarafından denetlenir. Finansal kaynakları da yine bu eyalet seviyesinde ki bakanlıklar tarafından karşılanır. Devlet üniversiteleri bu denetimlerle belirli bir eğitim kalitesi standartlarına ulaşmış durumdadır. Kanada’da yüksek lisans yapanlar hem kaliteli eğitim alırlar hem de dünyanın en prestij sahibi yüksek lisans diplomalarına sahip olurlar. Ülkemizden giden öğrenciler dönüşte çok iyi iş fırsatları yakalayabilmektedirler. Kanada’nın genel yapısına baktıktan sonra Kanada’da yüksek lisans programları hakkında bilgi vermeye başlayabiliriz.

Kanada’da master yapmak isteyenler akıllarında ki soru işaretlerini giderebilmesi için hazırladığımız yazımızda öncelikle Kanada’da master şartlarını anlatarak başlayalım. Temel şart olarak ülkemizde YÖK yarafından akredite olmuş üniversitelerin lisans bölümlerinden mezun herkes Kanada’da yüksek lisans programları tarafından kabul görebilmekte. Diğer şartlara göz atacak olursak Kanada’da yüksek lisans not ortalaması 2.80 ve üstü olmalıdır. Okullara göre değişiklik gösterebilecek şekilde ILETS ve ya TOEFL puanı beklemektedirler. Diğer şartlardan biri GMAT sınavından 550 almanız beklenmektedir. Genel olarak yurtdışı yüksek lisans için düzenlenen bu sınav İngilizce ve matematik üzerinden değerlendirilen bilgisayar tabanlı bir sınavdır. Kanada’da yüksek lisans için Referans mektubu da kabul şartlarının içerisinde yer almaktadır.

Kanada’da yüksek lisans ücretleri konusuna gelecek olursak. Ücretler eyaletlere okullara bölümlere göre değişiklik göstermektedir. Ancak çok genel bir bilgi vermek gerekirse yaklaşık olarak 15.000 CAD başladığını söylemek mümkün. Kanada’da yüksek lisans bursu bulabilmek oldukça güç bir meseledir. Yüksek lisans eğitimi sırasında yurtlarda kalabilmek mümkündür. Kanada’da üniversiteler gelen uluslararası öğrencilere yurtlarda öncelik tanıyabilmektedir. Eğer evde kalmak isterseniz o zaman maliyetleriniz bulunduğunuz eyalete, evin şehirde ki konumuna ve evin küçük ya da büyük olması gibi değişkenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilecektir.

Bizlere gelen en çok sorulardan biride Kanada yüksek lisans çalışma izni konusunda. Bu konuya bir açıklık getirmek gerektiği kanaatindeyim. Öğrenciler Kanada’da yüksek lisans yaparken haftada 20 saat çalışabilirler. Zaten lisans ya da yüksek lisans tamamlayan öğrencilerin 3 yıl yasal çalışma hakkı vardır. Yüksek lisan eğitimi sonrası yine çalışma izni alınabilir. Yine yüksek lisans sonrası göçmenlik alabilmekte mümkündür.

Kanada’da yüksek lisans avantajları konusunda da birkaç şey söylemek gerekir. Kanada bildiğiniz üzere dünyanın en büyük şehirlerine sahip, en kaliteli üniversitelerine sahiptir. Eğitim sisteminin yanı sıra oldukça iyi iş fırsatları bulunmaktadır. Farklı kültürleri bir arada görebileceğiniz Kanada sizler harika bir yurt dışında yaşam deneyimi sunmakta. Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak için harika bir fırsat Kanada’da sizleri bekliyor. Bununla birlikte ülkede İngilizce konuşulması yine sizin için pratik yapma, İngilizce eğitim alma fırsatları sunmakta. İngilizceyi yaşayarak pratik yapmak ya da öğrenmeniz durumunda sizin yüksek lisans eğitiminiz boyunca anadil seviyesine yakın bir seviyede İngilizce öğrenmenizi sağlayacaktır. Ülkenin bir bölümünde Fransızca konuşulması da avantajlar arasında yer almakta. Quebec bölgesinde yer alan Montreal şehir Paris’ten sonra Fransızca konuşulan ikinci büyük şehir olma özelliğini taşıyor. Quebec bölgesinde İngilizce 2. Dil olarak kabul edilmektedir. Kanada’da yüksek lisans sonrasında kariyerinize, Kanada’da devam edebilme ihtimalide bulunmaktadır. 3 yıl çalışma hakkı kazanmış olacaksınız. Türkiye’ye döndüğünüzde de harika iş fırsatları sizi bekliyor olacaktır.

Yazar
1
Ayça Topal
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Almanca, özellikle belli alanlarda eğitim gören kişiler için son derece ön planda bir dildir. ...
Malta’ya Genel Bakış Avrupa ülkelerine oranla çok daha ekonomik eğitim seçenekleri ...

Programlarımız

Karya International bünyesinden alabileceğiniz başlıca hizmetlerimiz

Yurtdışında dil öğrenmek, özellikle de yurtdışı İngilizce kursu arayan öğrencilerimiz için sunduğumuz başlangıç düzeyi, ileri düzey ve sınav hazırlık gibi dil kurslarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yurtdışında eğitim almak istediğiniz, ülke, şehir ve okula göre listelenmiş şekilde sunulmaktadır.
Yurtdışına dil öğrenmek amacıyla gitmek isteyen ve dilini özellikle mesleki İngilizce, mesleki Almanca gibi alanlarda geliştirmek isteyenler için sunduğumuz programlara bu bölümden ulaşabilirsiniz. Aşçılık, Hemşirelik, Hukuk, Turizm ve Pazarlama gibi alanlara yönelik mesleki dil eğitim programlarımız bulunmaktadır.
3 - 17 Yaş arası çocuk ve gençler için sunduğumuz, tek başına, aile eşliğinde ya da gruplar ile katılabilen Yurtdışı yaz okulu programlarımıza bu bölümden ulaşabilirsiniz. Yurtdışı yaz kampı olarak bilinen programların genellikle İngilizce dil eğitimi temeli ile birleştirilerek çocuk ve gençlerin yaz boyunca hem iyi vakit geçirdiği hem de yabancı dillerini geliştirdiği programlardır.
Lise eğitimini tamamlamış ve lisans düzeyinde eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen öğrencilerimiz için yurtdışı üniversite programlarımızı bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışı Üniversite arayan öğrencilerimiz bölüm arama motorumuza Tıp, mühendislik gibi popüler bölümlerin adını yazarak ülke ve üniversite bazında arama yapabilir.
Lisans eğitimini tamamlamış öğrencilerimiz için yurtdışında master, yurtdışı MBA, yurtdışında doktora programları konusunda detaylı bilgiler sunan bölümümüz yurtdışında üniversite ve kabul şartları ile ilgili detaylı bilgiler içermektedir. Bölüm arama motorumuz lisans yanında yüksek lisans ve doktora programları için de arama yapabilmektedir.
İlk öğretimini tamamlamış öğrencilerimiz için; Amerika, İngiltere, Kanada lise seçeneklerimizi bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışında lisans eğitimi düşünen öğrenciler için önemli olan kaliteli lise eğitimini farklı konaklama seçenekleri dahil olarak alabilirsiniz. Amerika Lise, İngiltere Lise, Kanada Lise programı düşünen öğrencilerimiz için pek çok önde gelen yurtdışı lise ile anlaşmalı olarak hizmet vermekteyiz.
Yurtdışında bulunurken çeşitli alanlarda yetkinliğinizi kanıtlayabileceğiniz sertifika programları sunmaktayız. Bu programlardan bazılarında kurs süresi boyunca yasal çalışma hakkınız bulunmakta ve masraflarınızı çıkarmanızda destek olabilmektedir.Dijital Pazarlamadan, Siber Güvenlik, Hukuk, Film Making, İşletme Yönetimi gibi çok geniş alanlarda farklı süre ve içeriklerde yurtdışı sertifika ve yurtdışı diploma programlarına katılmanız konusunda hizmet veriyoruz.
Yurtdışına çıkarken tamamlanması gereken evraklar, konsolosluklara teslim edilmesi gereken formlar, çeviriler ve diğer tüm işlemler konusunda uzman vize danışmanlığı sağlamaktayız. Konusunda yetkin personelimiz ile vize sürecinizin hatasız, hızlı ve zahmetsiz olarak tarafımızdan yürütülmektedir.

Müşteri Memnuniyet Hattı: +90 549 899 50 00 • Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim