Kanada Göçmenlik ve Çalışma

Amerika’nın sınır komşusu olan Kanada, birçok kişinin çalışmak için göç etmek istediği bir ülke olmaktadır. Birleşmiş Milletler raporuna sonuçlarına göre dünyada yaşam şartlarının en kaliteli olduğu ülkelerin başında gelen Kanada, meslek sahibi ve en az lise mezunu olan birinin çekilişe gerek kalmaksızın çalışmak için başvuruda bulunabilmesini mümkün kılmaktadır. Kanada’da göçmen olarak oturma izni almak birçok hakkı beraberinde getirdiği için farklı kültürlere açık bir kozmopolit yapısının olmasından dolayı farklı kültürlere karşı hoşgörülü ve saygılı bir halka sahiptir.

Kanada Göçmenlik ve Çalışma İzni Süreci

3 farklı yolu bulunan Kanada’da göçmenlik ve çalışma izni için ilk yol olan bir işverenin iş teklifi verip sponsorluk yapması şeklindedir Bu şekilde 2 senelik vize almak mümkün olmakta ve 4 seneye kadar uzatılması da uygun görüldüğü takdirde uzatılmaktadır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, işçinin Permanent Residence (Pr) olan göçmenlik statüsünü elde etmesi gerekmektedir. İkinci yol olan eğitim izni ile Kanada’da yüksek okulda 8 ile 23 aylık akademik eğitim gören öğrencinin açık çalışma izni alması ve herhangi bir işte çalışması mümkün olmaktadır. Öğrencinin aldığı eğitim 24 ay ve fazla olduğu takdirde 3 senelik çalışma izni alınmaktadır. Mezun olan öğrencinin İngilizce seviyesinin iyi olması durumunda da göçmen olması sağlanmaktadır. Üçüncü yol olan evlilik yolu ise Kanada vatandaşı ya da göçmen statüsü elde etmiş kişilerin yabancı biriyle evlendikleri takdirde bu kişinin çalışma izni alması sağlanmaktadır.

Kanada Göçmenlik Statüsü İçin İngilizce Şartı

Kanada’da göçmenlik statüsü elde etmenin ilk aşaması olan çalışma izni alınması, bu statünün elde edilmesindeki en büyük adım olmaktadır. Çalışma vizesi için İngilizce şartının aranmama durumu göçmenlik başvurusunda farklılık göstermektedir. Permanent Residence veya göçmenliğin en hassas aşaması olan İngilizce sınavı, başarılı bir sonuç elde edilmediği takdirde göçmenlik almayı imkânsız hale getirmektedir. Evlilik yoluyla göçmenlik statüsüne başvuranların dışında İngilizce seviyesinin iyi olması şartını arayan Kanada, yaşam standartları yüksek bir ülke olarak göçmenlik almanın en kolay olduğu ülkelerden biridir. İngilizce şartının ilk sırada yer alması haricinde yaşlı nüfusu olan Kanada’nın iş gücüne ihtiyaç duyması nedeniyle zorlayıcı şartlarının olmaması, birçok kişinin çalışmak ve göç etmek için tercih ettiği bir ülke olmaktadır.

Kanada’da Kalıcı Çalışma İzni Başvurusu

Kanada’da göçmenlik başvurusunun ilk aşaması olan çalışma iznine başvurmak için öncelikle online başvuru formunun doldurulup aday havuzunda yer almanın sağlanması gerekmektedir. Başvuran kişilerin 50 – 200 arası puan kazanmaları mümkün olmakta ve iyi bir puan almak tercih edilen program türüne göre belirlenmektedir. İyi bir puan sayesinde başvuran kişinin görüşmeye çağrılması ve olumlu bir sonuç alması daha muhtemel olmaktadır. Başvuru sonucunda inceleme aşamasında bilgilerin doğruluk durumu belirlenerek hızlı bir sonuca ulaşması sağlanmaktadır. Kalıcı çalışma izni 6 ay içinde sonuçlanmaktadır. Bu sürecin en önemli hususlarında biri olan evrakların eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi, uygulanması gereken prosedürlerin başında gelmektedir. Çalışma izni başvuru formunun İngilizce veya Fransızca olarak doldurulmasının yanında 6 aylık geçerliliği olacak bir pasaport gerekmektedir. Ayrıca 35×45 mm ölçülerinde biometrik bir fotoğraf ve işveren davet mektubuyla birlikte imzalanmış iş sözleşmesi, öğrenim ve mesleki bilgilerin yer aldığı belgeler ve referans mektupları da başvuru evraklarından olmaktadır.

Kanada Göçmenlik Puanlama Sistemi

Kanada Göçmen Yeterlilik Testi için belirli bir puanlama sistemi esas alınarak bu puanlamadan en az 75 almak şart olmaktadır. 21 – 44 yaş arasında üniversite mezunu, master ve doktora yapan kişilerin yüksek puan aldığı bu testte, eğitimi alınmış meslek grubunda çalışmak isteyen kişiler ile finans, bilişim, mühendislik ve tıp uzmanları gibi meslek gruplarının yanında Kanada’da bulunan bir iş yerinden davetiye alan kişiler puanlamada iyi bir sonuç elde etmektedir. Ayrıca iyi derecede Fransızca veya İngilizce bilmenin de çok önemli olduğu puanlama sisteminde her iki dilin konuşulması durumunda veya Kanada’da birinci dereceden akrabası olanlar, bu konuda büyük avantaj sağlamaktadır.

Yazar
9
Ezgi Erdoğan
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Kariyer basamaklarını hızlı bir şekilde tırmanmak isteyen kişilerin genellikle yurtdışı eğitim ...
Dil okuluna gitmek veya lise eğitimi almak için tercih edilen birçok yurtdışı ülkesi ...

Programlarımız

Karya International bünyesinden alabileceğiniz başlıca hizmetlerimiz

Yurtdışında dil öğrenmek, özellikle de yurtdışı İngilizce kursu arayan öğrencilerimiz için sunduğumuz başlangıç düzeyi, ileri düzey ve sınav hazırlık gibi dil kurslarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yurtdışında eğitim almak istediğiniz, ülke, şehir ve okula göre listelenmiş şekilde sunulmaktadır.
Yurtdışına dil öğrenmek amacıyla gitmek isteyen ve dilini özellikle mesleki İngilizce, mesleki Almanca gibi alanlarda geliştirmek isteyenler için sunduğumuz programlara bu bölümden ulaşabilirsiniz. Aşçılık, Hemşirelik, Hukuk, Turizm ve Pazarlama gibi alanlara yönelik mesleki dil eğitim programlarımız bulunmaktadır.
3 - 17 Yaş arası çocuk ve gençler için sunduğumuz, tek başına, aile eşliğinde ya da gruplar ile katılabilen Yurtdışı yaz okulu programlarımıza bu bölümden ulaşabilirsiniz. Yurtdışı yaz kampı olarak bilinen programların genellikle İngilizce dil eğitimi temeli ile birleştirilerek çocuk ve gençlerin yaz boyunca hem iyi vakit geçirdiği hem de yabancı dillerini geliştirdiği programlardır.
Lise eğitimini tamamlamış ve lisans düzeyinde eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen öğrencilerimiz için yurtdışı üniversite programlarımızı bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışı Üniversite arayan öğrencilerimiz bölüm arama motorumuza Tıp, mühendislik gibi popüler bölümlerin adını yazarak ülke ve üniversite bazında arama yapabilir.
Lisans eğitimini tamamlamış öğrencilerimiz için yurtdışında master, yurtdışı MBA, yurtdışında doktora programları konusunda detaylı bilgiler sunan bölümümüz yurtdışında üniversite ve kabul şartları ile ilgili detaylı bilgiler içermektedir. Bölüm arama motorumuz lisans yanında yüksek lisans ve doktora programları için de arama yapabilmektedir.
İlk öğretimini tamamlamış öğrencilerimiz için; Amerika, İngiltere, Kanada lise seçeneklerimizi bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışında lisans eğitimi düşünen öğrenciler için önemli olan kaliteli lise eğitimini farklı konaklama seçenekleri dahil olarak alabilirsiniz. Amerika Lise, İngiltere Lise, Kanada Lise programı düşünen öğrencilerimiz için pek çok önde gelen yurtdışı lise ile anlaşmalı olarak hizmet vermekteyiz.
Yurtdışında bulunurken çeşitli alanlarda yetkinliğinizi kanıtlayabileceğiniz sertifika programları sunmaktayız. Bu programlardan bazılarında kurs süresi boyunca yasal çalışma hakkınız bulunmakta ve masraflarınızı çıkarmanızda destek olabilmektedir.Dijital Pazarlamadan, Siber Güvenlik, Hukuk, Film Making, İşletme Yönetimi gibi çok geniş alanlarda farklı süre ve içeriklerde yurtdışı sertifika ve yurtdışı diploma programlarına katılmanız konusunda hizmet veriyoruz.
Yurtdışına çıkarken tamamlanması gereken evraklar, konsolosluklara teslim edilmesi gereken formlar, çeviriler ve diğer tüm işlemler konusunda uzman vize danışmanlığı sağlamaktayız. Konusunda yetkin personelimiz ile vize sürecinizin hatasız, hızlı ve zahmetsiz olarak tarafımızdan yürütülmektedir.

Copyright © 1994 - 2019 Karya International Yurtdışı Eğitim